هوش مصنوعی در معماری
18
مه

هوش مصنوعی در معماری

هوش مصنوعی در معماری باعث تحول عجیب و شگرفی در معماری شده است و در خیلی جهات به کمک معماران آمده است. ابزارهای هوش مصنوعی فرآیندهای برنامه ریزی، تولید و ساخت صنعت معماری را تغییر می دهند. با استفاده از این منابع، معماران می توانند کارایی را افزایش دهند. طرح ها را با سرعت بیشتری توسعه دهند و در زمان و منابع برای مسائل دیگری مانند تجزیه و تحلیل هزینه و طرح های ساختمان سبز صرفه جویی کنند.

هوش مصنوعی در معماری

در حال حاضر، معماران به تنهایی یا به صورت گروهی برای تکمیل فرآیند طراحی کار می کنند، که ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد. طراحی و آماده سازی یک ساختمان برای توسعه می تواند زمان زیادی و گاهی سال ها طول بکشد. برخی از مراحل خسته کننده تر را می توان خودکار کرد، اما این فرآیند به طور کلی هنوز به کار دستی و سرمایه گذاری زمان زیادی نیاز دارد.

همکاران ما در گروه معماری سعیدیان با به کارگیری ابزارهای جدید هوش مصنوعی در روند طراحی به شما کمک می کنند تا طرح هایی مطلوب تر و با سرعت بالا داشته باشید. برای اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش طراحی خود از راه های ارتباطی زیر با همکاران ما در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473

به دلیل پتانسیل هوش مصنوعی برای خودکارسازی کارهای قبلی انسان، ممکن است برای کاهش نیروی کار، افزایش اثربخشی، بهبود طراحی و هموار کردن راه برای اشکال جدید نوآوری در معماری استفاده شود.

هوش مصنوعی پتانسیل ایجاد انقلابی در معماری و ساخت و ساز در زمینه های مختلف از جمله فرآیند طراحی، استفاده کارآمد از فضا و ارائه راه حل هایی برای غلبه بر نگرانی های ایمنی و هزینه را دارد.

کاربرد هوش مصنوعی در طراحی و معماری

ایجاد طراحی

فناوری‌های هوش مصنوعی مانند یادگیری ماشینی تأثیر زیادی بر طراحی‌های ساختمان‌های مدرن دارند.

چندین شرکت نرم‌افزاری قبلاً چارچوب‌های یادگیری ماشینی مؤثری را متناسب با پروژه‌های معماری ایجاد کرده‌اند. یکی از قابل توجه ترین چارچوب هایی که در زمان های اخیر توسعه یافته است، شبکه متخاصم مولد (GAN) است.

GAN  شکلی از چارچوب یادگیری ماشین بدون نظارت است که از دو چارچوب مصنوعی مستقل برای توسعه طرح‌های قابل استفاده استفاده می‌کند. اولین شبکه عصبی، ژنراتور، هر طرحی را که شما بخواهید ایجاد می کند، مانند پلان طبقه یا طرح ساده پنجره. سپس، یک شبکه عصبی دوم، متمایزکننده، تصمیم می‌گیرد که آیا خروجی ژنراتور به‌عنوان یک پلان طبقه یا طراحی پنجره به اندازه کافی خوب از بین می‌رود.

این فرآیند رفت و برگشت تا زمانی ادامه می یابد که متمایزکننده از خروجی ژنراتور راضی شود. اساسا، ایده در اینجا این است که طراحی را در طول زمان با استفاده از یک مدل بدون نظارت یا یک روش مشارکتی تر که ورودی های انسانی را در بر می گیرد، اصلاح کنیم.

ایجاد طرح ها و عملیات پایدار

ساخت و ساز و عملیات ساختمانی نزدیک به 40 درصد از کل انتشار کربن جهانی را تشکیل می دهد. این امر نیاز به سازه هایی را که برای ساخت و راه اندازی به انرژی کمتری نیاز دارند، ضروری کرده است. الگوریتم‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشین می‌توانند به معماران کمک کنند تا عملیات را ساده‌تر کنند. در نتیجه انتشار کربن در طول ساخت و ساز را کاهش دهند.

پس از اتمام ساخت، معماران می توانند پلتفرم های تجزیه و تحلیل انرژی مبتنی بر هوش مصنوعی را برای تنظیم خودکار دمای ساختمان بر اساس عوامل مختلف، از جمله آب و هوا، سطح اشغال و سایر پارامترهای سیستم، به کار گیرند.

یک ساختمان تجاری متوسط تقریباً 22.5 کیلووات ساعت انرژی در هر فوت مربع مصرف می کند. با توجه به افزایش هزینه های انرژی، همراه با افزایش نیاز به انرژی در ساختمان های مسکونی و تجاری، معماران اکنون باید طرح های پایداری ارائه دهند که سیستم های صرفه جویی در انرژی را در خود جای دهد.

در چند سال گذشته، استفاده از دستگاه‌های شبکه‌ای مانند مانیتورهای کیفیت هوا و دریچه‌های هوشمند افزایش یافته است. که کارایی انرژی را افزایش می‌دهند و بازخورد بلادرنگ در مورد سیستم‌های ساختمانی ضروری مانند سیستم‌های HVAC ارائه می‌دهند.

هوش مصنوعی در معماری

یک مثال خوب پروژه IBM در برج های البهار در ابوظبی است. این سیستم دارای لوورهایی است که در صورت لزوم باز و بسته می شوند تا بهره خورشیدی و انتشار کربن کاهش یابد. نتیجه کاهش قابل توجه انرژی مورد نیاز بدون به خطر انداختن آسایش ساکنان ساختمان است.

ارائه اطلاعاتی به مشتریان از ساختار قبل از ساخت

در طول دهه گذشته، واقعیت مجازی محبوبیت گسترده ای در صنعت بازی های ویدیویی به دست آورده است. به نظر می رسد که فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی راه خود را به فضای معماری راه می دهد. زیرا شرکت های بیشتری از آن استفاده می کنند تا قبل از شروع به کار، ساختار پیشنهادی را به مشتریان خود ارائه دهند.

به این ترتیب، مشتریان می توانند دید دقیق و واقع بینانه ای از سازه داشته باشند. بازخورد بدهند، بنابراین به معماران اجازه می دهد تا تغییرات لازم را از قبل انجام دهند. با توجه به این واقعیت که بیشتر پروژه‌های ساختمانی بیش از 16% از بودجه برآوردی اولیه خود فراتر می‌روند. استفاده از هوش مصنوعی در معماری برای مدیریت هزینه‌های ساخت و ساز اضافه شده، که عمدتاً از تغییرات و بهبودهای پس از ساخت ناشی می‌شود، حیاتی است.

نظارت بر حجم کار زیاد

هواپیماهای بدون سرنشین بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند ساخت و ساز شده اند – آنها به نظارت بر پیشرفت سایت کمک می کنند. آنها همچنین برای ایجاد یک طرح بصری دقیق از سایت و ایجاد نقشه های کانتور استفاده می شوند که اغلب منجر به صرفه جویی در هزینه های هنگفت در بررسی ها و تشخیص خطاها قبل از انتقال ماشین آلات به خارج از سایت می شود.

با اندازه گیری و توجه به موقعیت هر انبار در سایت، پهپادهای مجهز به هوش مصنوعی می توانند به افزایش کارایی عملیات حرکت زمین در یک سایت ساخت و ساز کمک کنند. آنها همچنین می‌توانند کامیون‌ها و بیل‌های مکانیکی را در سرتاسر سایت نظارت و هدایت کنند، بنابراین فرآیند را حتی بیشتر بهینه می‌کنند.

مدیریت در معماری با هوش مصنوعی

معرفی معماری پارامتریک

معماری پارامتریک از فرآیندهای الگوریتمی برای ایجاد اشکال هندسی مختلف استفاده می‌کند که با خطوط سنتی و زوایای قائم که مدت‌ها متعارف پروژه‌های معماری بوده‌اند، متفاوت است. نتیجه پروژه‌های خلاقانه‌تری است که شاید معمار هرگز تصورش را هم نمی‌کرد.

این ویژگی طراحی ویژگی های ابزارهای CBD را با طراحی هندسی ترکیب می کند تا نوعی زبان برنامه نویسی معماری را تشکیل دهد. با معماری پارامتریک، یک معمار می تواند چندین گونه از یک ایده را ایجاد کند، سپس به ایده مناسب بسنده کند. ویژگی طراحی همچنین شما را قادر می سازد تا قبل از تصمیم گیری در مورد یک طرح خاص، تعامل با طراحی را برای ایجاد هرگونه تغییر شبیه سازی کنید.

کاهش خطرات شغلی

بر اساس آمار اداره کار، تقریباً 150000 حادثه در سال در کارگاه‌های ساختمانی اتفاق می‌افتد. کارگران ساختمانی نیز پنج برابر بیشتر از هر حرفه دیگری مجروح می شوند.

حوادث در کارگاه های ساختمانی عمدتاً ناشی از سقوط، برق گرفتگی، ماشین آلات معیوب و برخورد با اجسام در حال سقوط است. کارگران ساختمانی با پوشیدن وسایل حفاظتی از برخی از این خطرات محافظت می کنند. با این حال، در برخی موارد، ابزار محافظ یا معیوب یا ناکارآمد است، بنابراین معماران را وادار می کند تا به دنبال ابزارهای دیگری برای محافظت از محل ساخت و ساز باشند.

استفاده از هوش مصنوعی در معماری می تواند وقوع حوادث را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. ماشین‌ها و ربات‌های مجهز به هوش مصنوعی می‌توانند تعداد نیروی انسانی مورد نیاز برای یک پروژه ساختمانی را به میزان قابل توجهی کاهش دهند و در نتیجه احتمال بروز حوادث را کاهش دهند.

معماران همچنین می توانند از هوش مصنوعی در معماری استفاده کنند تا از قبل ایمنی یک سایت ساخت و ساز را بررسی کنند تا از خطرات احتمالی مطلع شوند. علاوه بر این، هوش مصنوعی می تواند به معماران و مدیران ساختمان کمک کند تا ارتباط بین حوادث و شرایط کاری مختلف را تجسم کنند. ارتباطاتی که در غیر این صورت مورد توجه قرار نمی گرفت.

جلوگیری از افزایش هزینه ها

اکثر پروژه های ساختمانی بیش از بودجه هستند. در واقع، اغلب وام دهندگان اغلب یک بودجه اضطراری برای بیش از حد هزینه در نظر می گیرند. هنگام طراحی ساختمان، معماران اغلب باید هزینه مصالح، نیروی کار و ماشین آلات را در بودجه نهایی خود در نظر بگیرند. اما، با توجه به این واقعیت که پروژه‌های ساختمانی اغلب دارای انحراف هستند، حتی بهترین تخمین‌ها نیز اغلب با شکست مواجه می‌شوند.

اینجاست که هوش مصنوعی در معماری وارد می شود. هوش مصنوعی می تواند تخمین های دقیق تری انجام دهد و در عین حال فاکتورهای بیشتری را در نظر بگیرد. هوش مصنوعی می تواند مواردی مانند اندازه پروژه ساخت و ساز شما، عملکرد مدیر پروژه، نوع قرارداد و بسیاری موارد دیگر را در نظر بگیرد. با جمع‌آوری این داده‌ها از منابع آنلاین، هوش مصنوعی می‌تواند هزینه کار و مواد را برای هر بخش از پروژه به دقت محاسبه کند.

ابزارهای هوش مصنوعی در طراحی

تشویق ساخت و ساز خارج از محل

کارخانه های خارج از سایت در حال تحول در روند ساخت و ساز هستند. روزهایی که تمام امور مربوط به یک پروژه ساختمانی در محل انجام می شد، گذشته است. در حال حاضر، معماران و پیمانکاران ساختمان، ایده ساخت اجزای مختلف ساختمان را در خارج از محل، و سپس مونتاژ آنها در محل را پذیرفته‌اند.

به عنوان مثال، معماران و مدیران ساخت و ساز می توانند دیوارها و پنجره های یک ساختمان را در یک کارخانه خارج از محل ساخته و سپس در محل ساخت و ساز مونتاژ کنند. بیشتر این پروژه ها از ماشین ها و ربات های مستقل استفاده می کنند که نه تنها کارآمد هستند بلکه مقرون به صرفه هستند.

علاوه بر اینکه پروژه ساخت و ساز سریعتر اجرا می شود، استفاده از هوش مصنوعی در معماری کار را آسان تر، ایمن تر و مقرون به صرفه تر می کند.

بهبود نگهداری ساختمان

علاوه بر ساخت و ساز، هوش مصنوعی همچنین نقش مهمی در تعمیر و نگهداری ساختمان دارد. پس از ساخت، مدیران ساختمان می‌توانند سیستم‌های هوش مصنوعی را نصب کنند تا قطعات معیوب را شناسایی کرده و قبل از اینکه آسیب قابل توجهی ایجاد کنند، آنها را تعمیر کنند.

هوش مصنوعی در معماری همچنین مدیران و معماران ساختمان را قادر می‌سازد تا الگوهای مصرف انرژی و سایر ابزارهای کاربردی را در ساختمان نظارت کنند. بنابراین به مشتری در صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های نگهداری ساختمان کمک می‌کند. یک مثال خوب ترموستات Nest است. این ترموستات مجهز به هوش مصنوعی می تواند با استفاده از حداقل انرژی به حفظ دمای ساختمان در دمای مطلوب کمک کند.

سیستم‌های هوش مصنوعی ساختمانی دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند به شما کمک کنند تا نشت‌ها را شناسایی کنید، نور ساختمان را مدیریت کنید و خرابی‌ها را قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ‌تر شناسایی کنید.

بهره وری بیشتر سایت های ساخت و ساز

چندین شرکت در حال حاضر ماشین آلات ساختمانی خودران را ارائه می دهند که وظایف تکراری را سریعتر و دقیق تر از همتایان انسانی خود انجام می دهند. فعالیت های ساختمانی مانند ریختن بتن، آجرکاری و تخریب را می توان با ماشین آلات مستقل یا نیمه خودمختار و با کمک برنامه نویس انسانی که مشخصات دقیق را مشخص می کند، انجام داد.

استفاده از ماشین آلات مستقل در ساخت و ساز نیاز به نیروی انسانی و زمان کلی مورد نیاز برای تکمیل پروژه را کاهش می دهد. مدیران ساخت و ساز همچنین می توانند از هوش مصنوعی برای ردیابی بهره وری و بهبود فرآیندهای ساخت و ساز برای بهره وری بهتر استفاده کنند.