مراحل ساخت ساختمان صفر تا صد
16
نوامبر

مراحل ساخت ساختمان صفر تا صد

مراحل ساخت ساختمان صفر تا صد و درک کامل از اصول ساخت و ساز ساختمان اولین قدم برای یک پروژه موفق است. ساختن ساختمان صرف نظر از نوع ساختمان گیج کننده است. جدا از زمان، تلاش و سرمایه گذاری درگیر، باید در برنامه ریزی هدف ساخت و استفاده از آن دقت کرد.

از این رو، قابل قبول است که روند ساخت یک ساختمان با نقشه آن آغاز شود. ما در این مقاله روند گام به گام ساخت یک ساختمان را از ابتدا تا انتها ارائه کرده ایم. آنها گام های مهمی برای استفاده در برنامه ریزی پروژه مسکن خود به صورت کارآمد و بهتر هستند.

هدف ما این است که به شما درک بهتری از ساخت و ساز به روشی ساده ارائه دهیم. و آنها را به دو قسمت تقسیم کرده اند; مرحله پیش از ساخت و مرحله ساخت.

مراحل ساخت ساختمان صفر تا صد

برای ساده تر شدن کار، این مراحل را به دو گام پیش ساخت و مرحله ساخت تقسیم می شود. در صورتیکه نیاز به یک پیمانکار ساختمان مشهد نیاز دارید، می توانید با همکاران ما در گروه معماری سعیدیان با شماره های زیر در تماس باشید.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473
09330141916

1. پیش ساخت

 • پلان ساختمان
 • برآورد بودجه
 • تملک زمین
 • مستندات

2.ساخت و ساز

 • پاکسازی سایت
 • پایه
 • تیر یا دال ازاره
 • روبنا
 • آجر کاری
 • لنگه
 • پوشش سقف
 • برق و لوله کشی
 • تکمیل نمای بیرونی و داخلی
 • کفپوش
 • رنگ آمیزی
مراحل ساخت ساختمان

مرحله قبل از ساخت

 1. پلان ساختمان

نقشه ساختمان شما مهمترین جنبه از مراحل ساخت ساختمان صفر تا صد است. هنگامی که می خواهید پروژه ای در مقیاس بزرگ مانند ساخت یک ساختمان را آغاز کنید، بسیار مهم است که برای ساختمان خود برنامه ریزی کنید. مراحل ساخت ساختمان بتنی یا فلزی با یکدیگر متفاوت است که بهتر است با جزئیات بیشتری آن ها را بررسی کنیم.

دلیل آن این است که به شما کمک می کند تا ویژگی ها و عملکرد بخش های مختلف فرآیند ساخت خود را پیش بینی کنید. برای دستیابی به بهترین نتایج به یک تیم حرفه ای برای انجام این کار نیاز دارید. معماران، مهندسان عمران، برق‌کارها و لوله‌کش‌ها نقش اساسی در برنامه‌ریزی یک پروژه ساخت ساختمان موفق دارند.

2. برآورد بودجه

ساخت یک ساختمان یک سرمایه گذاری قابل توجه است که مستلزم کنار گذاشتن بودجه خاصی است.

هزینه مواد با توجه به کمیت و کیفیت پارچه مورد نیاز تعیین می شود. در این مرحله در صورت محدود بودن توان مالی توصیه می شود از ادامه کار خودداری کنید و از شرکت های مالی وام دریافت نکنید. در غیر این صورت، ممکن است یک وضعیت بحران نقدی وجود داشته باشد.

3.تملک زمین

یکی دیگر از نیازهای ضروری در راه اندازی ساختمان، تملک یک قطعه زمین است. از آنجایی که علم و تکامل راه‌هایی را برای مقابله با گرانش و ساختن خانه‌ها و کارخانه‌ها در هوا ابداع نکرده‌اند، ما به روش‌های قدیمی ساخت یک ساختمان در زمین پایبند هستیم.

مهم است که چندین عامل را در نظر داشته باشید؛ اندازه ساختمان، موقعیت مکانی و غیره. اندازه تعیین می کند که قطعه زمین مورد نیاز چقدر باید باشد. در مورد مکان، مهم است که یک کارخانه یا صنعت نزدیک‌تر به جایی که مواد اولیه آن در دسترس است ساخته شود – تا در هزینه تولید صرفه جویی شود.

4. مجوزها و پروانه های شهرداری

روزانه هزاران ساختمان به دلیل فقدان شواهد و مدارک مناسب به عنوان سند مالکیت تخریب می شوند. برای اجتناب از شرایطی مانند این، مجوز مقامات را بگیرید و زمانی که می خواهید پروژه ساخت و ساز ساختمان را آغاز کنید، ثبت نام کنید.

اطمینان حاصل کنید که سندی را دریافت کرده اید که نشان دهنده انتقال/خرید قطعه زمین اکتسابی شده است که به اندازه کافی توسط انتقال دهنده و مقامات قانونی در منطقه شما ضمیمه شده است.

اسناد مورد نیاز ممکن است شامل گزارش بررسی زمین، گزارش آزمایش خاک زمین، سند خرید/انتقال زمین، نقشه های معماری، گزارش سازه و گواهی تعهد توسط مهندس عمران باشد، اما محدود به آنها نیست.

مراحل ساخت ساختمان ( ساخت و ساز)

1. پاکسازی سایت

مساحت زمین تعیین شده برای مراحل ساخت ساختمان صفر تا صد خاص، به عنوان “سایت” شناخته می شود. در شرایطی که قطعه زمین برای مدت طولانی رها شده است، احتمالاً درختان، علف های هرز و آوار در زمین وجود دارد. اولین کاری که در اینجا باید انجام دهید این است که از شر مواردی که ممکن است مانع ساخت و ساز شوند خلاص شوید.

در یک قطعه زمین بزرگ که نمی توان با استفاده از ادوات خام پاکسازی کرد، می توانید شرکت های مسئول را برای کار با بولدوزر، بیل مکانیکی یا ماشین چمن زنی استخدام کنید تا کار را انجام دهند.

 2. فوندانسیون

پی پایین ترین قسمت ساختمان است که در آن ساختمان با خاک برخورد می کند. بخشی از ساختار نامرئی ساختمان را تشکیل می دهد. اهمیت ایجاد یک پایه محکم برای یک ساختمان را نمی توان دست کم گرفت.

این مهمترین بخش سازه مراحل ساخت ساختمان صفر تا صد است زیرا سایر قسمت های ساختمان برای نگه داشتن به استحکام پی متکی هستند. اگر فونداسیون ضعیف باشد، بدون توجه به کیفیت و کمیت مصالح به کار رفته در ساخت ساختمان، روزی فرو خواهد ریخت.

مهندسان ساختمان این جنبه را درک می کنند. از این رو، از نظر منابع مادی و انسانی نهایت تلاش خود را به کار می‌گیرند تا پایه را تا اوج تقویت کنند.

اجرای فوندانسیون ساختمان

3. تیر و دال

پس از ساخت موفقیت آمیز فونداسیون، آرماتور دیگری به نام “تیر و دال ازاره” به بالا اضافه می شود. هدف از تقویت فونداسیون با تیر و دال ازاره، محافظت فونداسیون از رطوبت و جلوگیری از رسیدن ترک های آن به دیوار است. این کمک خواهد کرد که پایه در صورت وقوع زلزله محکم بماند.

4. روبنا

یک روبنا پشتیبانی از تیر و دال را فراهم می کند. اعضای روبنا شامل ستونی است که برای تقویت بار نصب شده بر پایه ساختمان طراحی شده است. ستون ها تا سطح دال و قاب برای ساخت و ساز بیشتر ساخته می شوند. یک پوشش ضد آب برای جلوگیری از ورود آب به دال و ریخته گری اضافه می شود.

5. آجرکاری

این جایی است که بخش قابل مشاهده از ساختمان ساخته می شود. بسته به انتخاب مالک، انواع مختلفی از بلوک ها یا آجرها می توانند دیوارهای ساختمان را برپا کنند. مصالحی مانند بلوک های بتنی و آجرهای خاکستر بادی با توجه به ساختاری که معمار در نقشه ساختمان تعیین کرده است، استفاده می شود.

6. لنتل

پس از نصب دیوار، لنگه در بالای دیوار ساخته می شود. مانند تیر و دال ازاره، لنگه تیری است که بر روی دهانه در و پنجره قرار می گیرد. به عنوان تکیه گاه برای بار سازه قرار داده شده در بالای آن استفاده می شود.

 7.  پوشش سقف

باری که لنگه تحمل می کند ساختار سقف است. سقف به قاب بندی بالاترین لایه خانه برای شکل دادن به پوشش، محافظت در برابر هوای سخت و تزئین و زیباسازی اشاره دارد.

ساختمان در این سطح در حال شکل گیری است و شما می توانید بگویید که ساختمان چه ابعادی خواهد داشت. انواع مختلف مصالح سقفی می توانند به دکوراسیون منزل شما بیافزایند.

8. برق و لوله کشی

خانه‌های مدرن سیم‌ها و لوله‌های خود را به دور از دید پنهان دارند. زیرا در این مرحله از مراحل ساخت ساختمان صفر تا صد، نصب شده و بین دیوارها و دال ها پنهان شده اند. فقط نقطه انتهایی لوله ها و سوکت ها قابل مشاهده است.

9. تکمیل بیرونی و داخلی

کار گچ کاری پس از اتمام کار برق و لوله کشی آغاز می شود. از مخلوط سیمان و ماسه برای گچ کاری قسمت بیرونی ساختمان استفاده می شود. با ضخامت 13 میلی متر و گاهی ضخامت حدود 20 میلی متر پوشش داده می شود.

گچ کاری می تواند ساختمان را از نظر ساختاری مستحکم کند، آن را در برابر تأثیرات آب و هوا محافظت کند و ظاهر آن را جذاب کند. طراحی داخلی طبق روال تعیین شده توسط معمار توسط متخصصان انجام می شود.

10. کفپوش

در این مرحله ساخت و ساز ساختمان رو به پایان است. کار کف سازی پس از تکمیل دکوراسیون بیرونی و داخلی آغاز می شود. کفپوش ها با توجه به کاربرد، صرفه جویی و سطح پرداخت مورد نیاز، انواع مختلفی دارند. کاشی های سرامیکی، کاشی های شیشه ای، کاشی های سفالی، گرانیت، سنگ مرمر، چوب و کفپوش اپوکسی از بهترین گزینه ها هستند.

 ساخت و ساز ساختمان

11. نقاشی

این آخرین کار روی یک ساختمان است. از رنگ آمیزی برای زیباسازی ساختمان و محافظت از اثر آب و آفتاب استفاده می شود.

رنگ های لاتکس در برابر آب بسیار مقاوم هستند. از این رو، آنها برای رنگ آمیزی دیوار بیرونی خانه ها مورد علاقه هستند. برای دکوراسیون، ترکیبی عالی از رنگ های مختلف در هنگام نقاشی می تواند زیبایی یک ساختمان را بیشتر کند.

شرکت ساخت ساختمان در مشهد

ساخت یک ساختمان یک سرمایه گذاری کلان و مادام العمر است. به همین دلیل است که تجارت املاک و مستغلات یکی از مهم ترین سرمایه گذاری های تاریخ است. با افزایش جمعیت یک منطقه معین، تقاضا برای مسکن همچنان افزایش خواهد یافت. بنابراین، پاسخگویی به این تقاضا با مقدار متعادلی از عرضه تسهیلات مسکن بسیار مهم است.

شرکت مجری که برای کار ساخت ساختمان خود انتخاب می کنید، نقش مهمی در روند مراحل ساخت ساختمان دارد. این گروه باید با تجربه و فنی باشد تا علاوه بر ساخت اصولی و حرفه ای، حافظ منافع کارفرما باشد تا از هزینه های اضافی پیشگیری کند. برای اطلاعات بیشتر و بازدید از پروژه های گروه معماری سعیدیان با ما در تماس باشید.