نقشه کشی ساختمان
24
دسامبر

نقشه کشی ساختمان

نقشه کشی ساختمان یکی از مراحل اصلی پیش از ساخت است که برای داشتن پلان ها و اندازه های دقیق به کار می رود. معمولا نقشه کشی ساختمان ها توسط افراد متخصص و مهندسین نقشه بردار انجام میشود که در ادامه با جزئیات بیشتری بررسی می کنیم.

نقشه کشی ساختمان در طراحی ساختمان

نقاشی ها روشی گرافیکی برای نمایش چیزی در دو بعدی هستند. آنها معمولاً به عنوان راهی برای توسعه و انتقال طرح‌ها برای ساختمان‌ها و سایر دارایی‌های ساخته شده استفاده می‌شوند. از طرح‌های مفهومی اولیه گرفته تا دستورالعمل‌ها برای پیمانکاران و سوابق ساخته شده از ساختمان‌های تکمیل‌شده را شامل می‌شوند. به طور معمول، نقشه‌ها به صورت طرح‌های کلی و نمودارهای منطقه‌بندی آغاز می‌شوند و تا نقشه‌های بسیار دقیق و مقیاس‌دار پیش می‌روند.

برای طراحی پلان پارکینگ مسکونی یا طراحی سایر نقشه های ساختمانی می توانید با شماره های زیر با همکاران و طراحان ما در گروه معماری سعیدیان در تماس باشید.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473
09330141916

نقشه ها چگونه تهیه می شوند؟

به طور سنتی، نقشه ها بر روی کاغذ تهیه می شدند، اما به طور فزاینده ای، آنها به صورت دیجیتالی، با استفاده از طراحی به کمک کامپیوتر (CAD)، یا نرم افزار مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) توسعه می یابند.

نقشه کشی ساختمان

چه کسی نقشه های طراحی را تهیه می کند؟

نقشه ها ممکن است توسط طراحانی مانند معماران و مهندسان، یا توسط پیمانکاران، پیمانکاران فرعی، تولید کنندگان و سایر تامین کنندگان تهیه شود. آنها همچنین ممکن است به سازمان های شخص ثالثی که در تهیه یا تکمیل نقشه ها تخصص دارند، برون سپاری شوند.

انواع نقشه کشی در ساختمان

در طول فرآیند طراحی و ساخت ساختمان می توان از انواع مختلف نقشه کشی استفاده کرد. برخی از پرکاربردترین انواع نقاشی در زیر فهرست شده‌اند.

نقشه های ساخته شده و ثبت نقشه ها

در پروژه های ساختمانی، به دلیل شرایطی که در محل ظاهر می شود، معمولاً تغییراتی در طول ساخت و ساز ایجاد می شود. در نتیجه، معمول است که نقشه های ساخته شده، چه در طول فرآیند ساخت و چه پس از اتمام ساخت، آماده شوند تا آنچه را که واقعاً ساخته شده است، منعکس کند.

پیمانکار عموماً با استفاده از جوهر قرمز، تغییرات را در نقشه‌های «مسئله نهایی ساخت‌وساز» در محل علامت‌گذاری می‌کند. سپس می‌تواند توسط تیم مشاور برای ایجاد نقشه‌های رکوردی که پروژه تکمیل‌شده را نشان می‌دهد، استفاده کند.

از نقشه کشی ساختمان مونتاژ می توان برای نشان دادن مواردی که از بیش از یک جزء تشکیل شده اند استفاده کرد. آن‌ها نشان می‌دهند که چگونه اجزا با هم قرار می‌گیرند و ممکن است شامل پلان‌های متعامد، مقاطع و ارتفاعات، یا نماهای سه‌بعدی، نمایش اجزای مونتاژ شده، یا نمای انفجاری که رابطه بین اجزا و نحوه تناسب آنها با یکدیگر را نشان می‌دهد، باشد.

طراحی بلوک

پلان های بلوک معمولاً مکان یک پروژه را در رابطه با نقشه های بررسی مهمات نشان می دهند. کنوانسیون ها برای به تصویر کشیدن مرزها، جاده ها و جزئیات دیگر استفاده می شوند. بسته به اندازه پروژه، مقیاس های پیشنهادی عبارتند از:

  • 1: 2500
  • 1: 1250
  • 1: 500
انواع نقشه کشی در ساختمان

نقشه های کامپوننت

به طور کلی، اجزاء “خودکفا” هستند و از یک تامین کننده منفرد، معمولاً واحد کاملی که توسط آن تامین کننده ارائه می شود، به جای قطعات تشکیل دهنده آن، تامین می شود. نقشه های کامپوننت اطلاعات دقیقی را در مورد هر واحد ارائه می دهد. آنها ممکن است در مقیاس های بزرگ مانند: 1:10، 1:5، 1:2، 1:1 و غیره. آنها ممکن است شامل اطلاعاتی مانند ابعاد اجزاء، ساخت و ساز، تلورانس ها و غیره باشند.

نقشه ها و طرح های مفهومی

طرح‌های مفهومی، نقشه‌هایی هستند که اغلب به صورت دست آزاد هستند و به عنوان راهی سریع و ساده برای کشف ایده‌های اولیه برای طرح‌ها استفاده می‌شوند. هدف آنها دقیق یا قطعی نیست، بلکه صرفا راهی برای بررسی و انتقال اصول طراحی و مفاهیم زیبایی شناختی است.

نقشه های ساختمانی و نقشه های کاری

نقشه‌های کاری یا نقشه‌های ساختمانی اطلاعات گرافیکی و ابعادی را ارائه می‌دهند که می‌توان از آنها استفاده کرد. توسط یک پیمانکار برای ساخت کارها، یا توسط تامین کنندگان برای ساخت اجزای کار یا مونتاژ یا نصب قطعات. همراه با مشخصات و صورت‌حساب‌های مقادیر یا زمان‌بندی کار، آنها بخشی از “اطلاعات تولید” را تشکیل می‌دهند. که توسط طراحان تهیه می‌شود و به تیم ساخت و ساز منتقل می‌شود تا پروژه را قادر به ساخت کند.

طراحی نقشه ها

نقشه کشی ساختمان برای توسعه و انتقال ایده ها در مورد یک طرح در حال توسعه استفاده می شود. در مراحل اولیه، آنها ممکن است به سادگی توانایی یک تیم طراحی خاص برای انجام طراحی را به مشتری نشان دهند.

نقشه های جزئی یا دیتیل نقشه ها شرح مفصلی از شکل هندسی بخشی از یک شی مانند ساختمان، پل، تونل، ماشین، کارخانه و غیره ارائه می دهند. آنها معمولاً نقشه‌هایی در مقیاس بزرگ هستند که با جزئیات نشان می‌دهند که ممکن است با جزئیات کمتری در نقشه‌های چیدمان کلی گنجانده شود.

پلان طبقات

پلان طبقات شکلی از طرح است که می تواند برای نشان دادن چیدمان داخل ساختمان ها، همانطور که از بالا دیده می شود، استفاده شود. آنها ممکن است به عنوان بخشی از فرآیند طراحی، یا برای ارائه دستورالعمل هایی برای ساخت ، که اغلب با نقشه ها، برنامه ها و … مرتبط هستند، آماده شوند.

نقشه کشی مهندسی ساختمان

نقشه مهندسی نوعی نقشه فنی است که برای تعریف الزامات محصولات یا اجزای مهندسی استفاده می شود. به طور معمول، هدف از ترسیم مهندسی این است که به وضوح و با دقت تمام ویژگی های هندسی یک محصول یا جزء را به تصویر بکشد تا یک سازنده یا مهندس بتواند آیتم مورد نیاز را تولید کند.

نقشه های مکان / نقشه های آرایش کلی

نقشه‌های چیدمان عمومی GA، که گاهی به عنوان نقشه‌های مکان نامیده می‌شود ترکیب کلی یک شی مانند یک ساختمان را نشان می‌دهد. بسته به پیچیدگی ساختمان، این امر احتمالاً به تعدادی پیش بینی مختلف مانند پلان ها، مقاطع و ارتفاعات نیاز دارد و ممکن است در چندین نقشه مختلف پخش شود.

نقشه های نصب

نقشه های نصب که یکی دیگر از بخش های نقشه کشی ساختمان است، اطلاعات مورد نیاز اصناف را برای نصب بخشی از آثار ارائه می دهد. این ممکن است به ویژه برای تاسیسات پیچیده مانند اتاق های کارخانه، مراکز داده، سیستم های تهویه، گرمایش از کف و غیره مهم باشد.

چشم انداز

ترسیم پرسپکتیو تکنیکی برای به تصویر کشیدن حجم های سه بعدی و روابط فضایی بر اساس سطح چشم و نقطه ناپدید شدن (یا نقاط) بیننده است. این می تواند تصوری واقع بینانه از اینکه یک حجم یا فضا در واقعیت چگونه به نظر می رسد ایجاد کند.

ساختن نقشه‌های پرسپکتیو ساختمان‌ها بسیار پیچیده است. اما اخیراً با توسعه طراحی به کمک رایانه (CAD)، مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) و سایر اشکال تصاویر تولید شده توسط رایانه (CGI) بسیار ساده شده است.

نقشه تولید

نقشه های تولید نحوه تولید یک محصول، ارائه اطلاعات در مورد ابعاد، مواد، پرداخت، ابزار مورد نیاز، روش های مونتاژ و غیره را نشان می دهد. آنها به عنوان اسناد مرجع آموزشی توسط کارگران و سرپرستان آنها در طبقه مغازه یا خط تولید برای تولید محصولات مورد نیاز استفاده می شوند.

ترسیم مقیاس

ترسیم مقیاس یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف هر نقاشی که اقلامی را با اندازه واقعی کمتر (یا بیشتر از) نشان می دهد، استفاده می شود. این معمولاً در مواردی ضروری است که اقلام آنقدر بزرگ یا کوچک هستند که کشیدن آن در اندازه واقعی مفید یا راحت نیست.

نقشه های برش

طراحی بخش، نمای یک سازه را نشان می دهد که گویی از وسط نصف شده یا در امتداد یک صفحه خیالی دیگر بریده شده است. این می تواند مفید باشد زیرا نمایی از فضاها و سازه های اطراف (معمولاً در یک صفحه عمودی) ارائه می دهد که می تواند روابط بین بخش های مختلف ساختمان ها را که ممکن است در نقشه های پلان آشکار نباشد آشکار کند.

نقشه های برش ساختمان

پلان های سایت

پلان سایت یک نقشه در مقیاس بزرگ است که وسعت کامل سایت را برای توسعه موجود یا پیشنهادی نشان می دهد. نقشه های سایت، همراه با پلان های مکان، ممکن است برای برنامه ریزی برنامه ها ضروری باشند. در بیشتر موارد، نقشه های سایت پس از یک سری مطالعات روی میز و بررسی های سایت ترسیم می شود.

نقشه های فنی

اصطلاح “نقشه فنی” معنای بسیار گسترده ای دارد، به هر نقشه ای اشاره دارد که نحوه عملکرد یا نحوه ساخت آن چیزی را نشان می دهد. نقشه های فنی به عنوان یکی از بخش های نقشه کشی ساختمان، برای انتقال یک معنای خاص در نظر گرفته شده است، در مقابل نقشه های هنری که بیانگر هستند و ممکن است به روش های مختلفی تفسیر شوند.