نمای ساختمان
15
مه

نمای ساختمان

کلمه نما در اصل از کلمه ایتالیایی “facciata” گرفته شده است و به عنوان بیرون یا تمام وجوه خارجی یک ساختمان تعریف می شود. این اصطلاح اغلب برای اشاره به نمای اصلی یا جلوی یک خانه استفاده می شود. در ادامه به موضوع نمای ساختمان بیشتر می پردازیم.

در کنار سقف، یکی از مهم ترین عناصر ساختمان است، زیرا به عنوان مانع اولیه در برابر عوامل جوی خارجی که می تواند به سلامت سازه آسیب برساند مانند باران، برف، باد، یخبندان، آفتاب و غیره عمل می کند. .

به همین دلیل، بسیار مهم است که نمای ساختمان را به گونه ای انتخاب کنید که ساختمان را در برابر این خطرات محافظت کند و در عین حال به دستیابی به مصرف انرژی کمتر، کاهش هزینه های نگهداری و بهبود آسایش ساکنان کمک کند.

در ادامه انواع مختلف نما یا دیوارهای خارجی مورد استفاده در معماری و همچنین ویژگی های هر یک از آنها را توضیح می دهیم.

انواع نمای ساختمان

نما سبک

این یک نوع نمای ساختمان است که به ساختار مقاوم ساختمان می چسبد، اما بخشی از آن را تشکیل نمی دهد. از آنجایی که به پایداری ساختمان کمک نمی کند، نمای سبک وزن باید طوری طراحی شود که بارهایی را که بر اجزای آن فشار وارد می کند، تحمل کند.

موادی که معمولاً برای روکش فلزی استفاده می شود شامل شیشه و فلز است.

دو نوع ساخت برای نماهای سبک وجود دارد: کرتین وال و نمای پانل. با یک دیوار پرده، نما به طور مداوم در اطراف چارچوب سازه عبور می کند، در حالی که با نمای پانل شده، چارچوب نما را قطع می کند.

برخی از مزایای خاص سیستم نما سبک، سهولت نصب و میزان نوری است که به داخل ساختمان می ‌تابد. در مقایسه با سایر انواع نما، نماهای سبک وزن عایق حرارت و صدا کمتری دارند و هزینه های نگهداری بالاتری در میان مدت و بلند مدت دارند.

این نوع نما عمدتاً در ساختمان های اداری متوسط ​​و بلند نصب می شود.

طراحی نمای ساختمان

نما سنگین

همانطور که از نام آن مشخص است، این نوع نمای ساختمان تمایل دارد از مصالح ساختمانی با وزن قابل توجهی ساخته شود. برای اینکه یک نما سنگین وزن در نظر گرفته شود، میانگین وزن شامل عناصر توپر و توخالی باید بالای 100 کیلوگرم در متر مربع باشد.

در این دسته انواع مختلفی از نماها را می ‌یابیم که بسته به نیازهای عایق حرارتی، ممکن است باربر یا خود نگهدار باشند و ممکن است محفظه هوا داشته باشند یا نداشته باشند.

پیش ساخته

این نوع نما عمدتاً از ماژول های پیش ساخته تشکیل می شود که به یکدیگر متصل شده یا در محل مونتاژ می شوند. اجزای این نماها به صورت صنعتی در کارخانه های بسیار مکانیزه ساخته می شوند و اغلب از پانل های چوبی و بتنی استفاده می شود.

از مزایای اصلی این نوع نما سرعت و سهولت نصب و همچنین هزینه کمتر نسبت به سایر سیستم ها می باشد. از نظر معایب، گزینه های طراحی محدودتر است و حداقل حجم کار لازم است تا بتوان آن را قابل اجرا کرد.

نماهای پیش ساخته معمولا در کارخانجات صنعتی و مراکز خرید بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند.

محفظه هوا یا عایق نیستند، عایق حرارت و صدا کمتری را ارائه می دهند که به معنای صرفه جویی در انرژی کمتر است.

طراحی نمای پیش ساخته ساختمان

نمای سنتی

این طبقه بندی شامل نما هایی است که از مصالح ساختمانی سنتی مانند آجر، سنگ، چوب، سرامیک، رندر و غیره استفاده می کنند.

مزایا این نمای ساختمانی این است که ساخت آنها پیچیدگی کمتری دارند، نصب سریع و هزینه پایینی دارند.

از طرف دیگر، از آنجایی که نماهای کلاسیک دارای محفظه هوا یا عایق نیستند، عایق حرارت و صدا کمتری را ارائه می دهند که به معنای صرفه جویی در انرژی کمتر است.

سیستم های ETI

سیستم های ETI (عایق حرارتی خارجی) شامل نصب صفحاتی از مواد عایق در اطراف ساختمان است که توسط ملات محافظت شده و به دیوار نگهدارنده چسبیده یا به صورت مکانیکی ثابت می شود.

سپس سیستم با روکش یا روکشی که با زیبایی شناسی ملک مطابقت دارد تکمیل می شود.

بیشترین مواد مورد استفاده در جنبه عایق یک سیستم ETI عبارتند از پلی استایرن منبسط شده (EPS)، پلی استایرن اکسترود شده (XPS)، پلی استایرن منبسط شده گرافیت (EPS-G) و پشم معدنی (MW).

از آنجایی که سیستم ETI دارای یک لایه عایق است، پل های حرارتی و خطر تراکم را کاهش می دهد.

بنابراین، این گزینه ای است که سطح خوبی از کارایی را نسبت به قیمت خود فراهم می کند، زیرا هیچ هزینه ای از یک سیستم چارچوب ناشی نمی شود.

روکش ضد باران

روکش باران یا سیستم نمای تهویه شده از یک دیوار باربر، یک لایه عایق و مواد روکشی تشکیل شده است که با استفاده از یک سازه نگهدارنده به ساختمان ثابت می شود.

تفاوت اصلی این سیستم با سیستم ETI این است که دارای یک حفره هوا بین دیوار باربر و مواد روکش است. اگرچه نصب این سیستم پرهزینه ‌تر و پیچیده‌ تر است، اما اغلب اوقات یک گزینه مقرون‌ به‌ صرفه است زیرا شکاف هوا مسئول بسیاری از مزایای روکش صفحه ‌نمایش باران است.

نمای ساختمان

سبک های طراحی نما

برای نمای ساختمان سبک های معماری متفاوتی را می توان انتخاب کرد که کاملا با توجه به سلیقه و بودجه کافرما می تواند طراحی شود. سبک معماری های کلاسیک در سال  های اخیر طرفداران زیادی دارد و نمای باشکوه و مجلل به ساختمان می دهد.

انواع سبک های معماری نما

به طور کلی می توان سبک های زیاد دیگری را در این دسته بندی قرار داد، اما بیشتر ساختمان هایی که در طراحی می شوند بیشتر تمایل دارند با سبک های کلاسیک و مدرن کار کنند.

گروه معماری سعیدیان

شرکت طراحی نما در مشهد

گروه معماری سعیدیان  پروژه های موفق زیادی در طراحی نما اجرا کرده است که در بخش نمونه کارهای سایت می توانید آن ها را مشاهده کنید. برای اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت می توانید با شماره 05138467497 یا شماره واتس اپ 09157111473 در تماس باشید.