طراحی پارکینگ کلاسیک
19
ژوئن

طراحی پارکینگ کلاسیک

زمانی که فردی برای اولین بار وارد یک ساختمان می شود اولین چیزی که توجه او را جلب می کند پارکینگ ساختمان می باشد، در صورتیکه پارکینگ در زیرزمین قرار نداشته باشد. به همین دلیل بهتر است در طراحی پارکینگ حساسیت و دقت لازم را به خرج دهید. طراحی پارکینگ کلاسیک از سبک های پرطرفدار است که در ادامه بررسی می کنیم.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473
09330141916

انواع پارکینگ:

دسته اول پارکینگ ها

پارکینگ خصوصی

 • پارکینگ عمومی
 • پارکینگ روباز
 • پارکینگ سرپوشیده

دسته دوم پارکینگ ها

پارکینگ های هوشمند

 • پارکینگ روتاری
 • پارکینگ برجی
 • پارکینگ پازلی
 • پارکینگ گرند

پارکینگ های غیر هوشمند

 • پارکینگ طبقاتی
 • پارکینگ بامی
 • پارکینگ سطحی
 • پارکینگ زیرزمین 

در حالت کلی می توان پارکینگ ها را به دو دسته هوشمند و غیر هوشمند تقسیم بندی کرد. پارکینگ ها را می توان از جنبه های مختلف دیگری مانند موارد استفاده شده در ساخت،میزان دسترسی،ابعاد آسانسور و تعداد وسایل نقلیه داخل پارکینگ و نوع قرار گیری ماشین ها نیز در گروه های مختلفی تقسیم بندی کرد. در ادامه به طور کامل با انواع پارکینگ آشنا می شویم.

در یک گروه معماری که کار آن ها طراحی و اجرا می باشد تمامی مراحل ساخت پارکینگ براساس ضوابط شهرداری انجام می شود تا کمترین میزان خطا را شامل شود.

طراحی پارکینگ کلاسیک

پارکینگ طبقاتی خودرو:

این پارکینگ یک مدل از انواع پارکینگ سرپوشیده است که معمولا در مراکز عمومی مانند مراکز خرید بزرگ و یا برج ها استفاده می شود.سازه این نوع پارکینگ به صورت چند طبقه و گاها به صورت مارپیچ است. خودروها در این پارکینگ ها می توانند از طریق رمپ داخلی، رمپ خارجی، بالابر خودرو و سیستم های ربات خودرو به طبقه مورد نظر و مکان پارک مناسب خود وارد شوند. استفاده از رمپ داخلی رایج ترین روش بوده درحالیکه استفاده از بالابر خودرو جز در تعدادی ساختمان های قدیمی تقریبا منسوخ شده است.

پارکینگ های خیابانی:

پارکینگ خیابانی نیز از انواع پارکینگ های عمومی و روباز است که معمولا در نزدیکی و اطراف مکان های شلوغ و پرتردد تاسیس می شود. این پارکینگ ها ممکن است خصوصی باشند و برای استفاده از آن مجبور به پرداخت هزینه باشید و می تواند پارکینگی با استفاده رایگان یا عمومی باشد.

پارکینگ پشت بامی:

پارکینگ پشت بامی، یک مدل از انواع پارکینگ است که تنهابرای پارک وسایل نقلیه سبک مانند موتور سیکلت و دوچرخه می توان از آن استفاده کرد. البته استفاده از این پارکینگ نیز بسیار محدود است زیرا اقدامات لازم برای جابجا کردن وسایل نقلیه و تامین ایمنی و مقاومت لازم سقف برای اینکه بتواند وزن روی خود را تحمل کند نیازمند صرف زمان و هزینه است.

پارکینگ هم کف در آپارتمان:

در آپارتمان های مسکونی و تجاری معمولا برای هر واحد یک جای پارک مجزا در نظر گرفته می شود.با توجه به فیزیک و ابعاد پارکینگ وسایل نقلیه می توانند پشت سرهم و یا در کنار هم قرار بگیرند.البته باید در طراحی این نوع پارکینگ فضای کافی برای جابجا شدن یک خودرو و ورود و خروج آن فراهم شده باشد، حتی هنگامی که ظرفیت تمام جایگاه ها تکمیل است و نیازی به جابجا شدن سایر وسایل نقلیه نباشد.

طراحی پارکینگ کلاسیک برای آپارتمان ها از پرطرفدارترین انواع پارکینگ است که مورد استفاده قرار می گیرد.

پارکینگ زیرزمینی:

 یکی دیگر از انواع پارکینگ، پارکینگ زیرزمینی است که معمولا در مکان هایی که فضای کافی وجود ندارد و یا قیمت زمین بالا است طراحی و ساخته می شود. این نوع پارکینگ را می توان در زیر آپارتمان، جاده و یا پارک ساخت. البته این نوع پارکینگ نیز به دلیل نیاز به صرف هزینه های بالا و حل معادلات پیچیده مهندسی عملا بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد

اهمیت طراحی پارکینگ کلاسیک

پارکینگ ها یکی از بخش‌های اصلی هر خانه‌ای به حساب می‌آیند. فرقی نمی‌کند! چه در خانه آپارتمانی زندگی می‌کنید چه در خانه ویلایی، باید اهمیت پارکینگ را جدی بگیرید. در دوره‌ای از تاریخ زندگی می‌کنیم که هر خانواده، حداقل یک خودروی شخصی دارند. به همین علت، طراحی و ساخت پارکینگ اهمیت بسیاری در معماری بناهای مختلف دارد و به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی طراحان و معماران امروزی شناخته می‌شود.

نکات مهم در طراحی پارکینگ کلاسیک

یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام دیزاین و ساخت پارکینگ باید مورد بررسی قرار بگیرد میزان اندازه و استحکام پارکینگ است و علاوه بر این توجه به ابعاد میزان فضای دسترس در پارکینگ از اهمیت زیادی برخوردار است و شما باید فضای مناسبی را برای پارک اتومبیل ها و باز و بسته کردن درب ورودی و خروجی آن ها و درب پارکینگ در نظر بگیرید.

اگر پارکینگ سرپوشیده است بهتر است سیستم تهویه قوی را در مکانی مناسب نصب کنید تا آلودگی های ناشی از اتومبیل ها در فضای پارکینگ باقی نماند.

بهتر است برای پوشاندن کف پارکینگ از کفپوش های قابل شست و شو و مقاوم استفاده کنید. برای زیباسازی فضای داخلی پارکینگ همچنین بهتر است از دیوارپوش ها با رنگ مناسب استفاده شود.

طراحی پارکینگ کلاسیک

برای نورپردازی در طراحی پارکینگ اغلب از لامپ های هوشمند که دارای سنسور هستند استفاده می شود تا در صورت نیاز این لامپ ها به صورت خودکار روشن شوند. همچنین نورپردازی های مدرن و جالب باعث خلق فضایی متفاوت در پارکینگ می شوند از این رو بهتر است شما بعد از دیزاین داخلی پارکینگ به نورپردازی این قسمت بپردازید.

نکات و ویژگی های طراحی پارکینگ کلاسیک ساختمان

 • سبک طراحی کلاسیک ( سبک معماری نئو کلاسیک )
 • استفاده از سنگ های ساختمانی تراورتن بی موج کرم و سنگ سیلور برای دیوارها
 • استفاده از سنگ های ساختمانی لاشتر و پرشین سیلک برای کف پارکینگ
 • هماهنگی و انطباق خوط کف و سقف کاذب
 • ایجاد اصل ریتم و تکرار در قاب بندی بدنه پارکینگ
 • استفاده از مصالح با هارمونی و همچنین کنتراست لازم برای گرم کردن بصری فضا
 • نور پردازی در سقف و بدنه

مقایسه پارکینگ کلاسیک و مدرن

شاید برای شما هم تصمیم گیری در مورد انتخاب نوع پارکینگ و سبک طراحی آن کمی دشوار باشد. به صورت کلی در طراحی پارکینگ عوامل زیادی مانند متراژ زیربنای ساختمان، مقررات شهرداری، پارکینگ ساده در طبقه همکف یا پارکینگ با رمپ، بودجه و سلیقه کارفرما و … تاثیر گذار است.

اما برای تصمیم گیری در مورد اینکه پارکینگ کلاسیک را انتخاب کنید یا طراحی پارکینگ مدرن مدنظر شما باشد، سلیقه کارفرما و سبک کلی معماری ساختمان خیلی مهم است. اگر سبک معماری ساختمان شما مدرن طراحی شده است بهتر است پارکینگ را به سبک مدرن طراحی و اجرا کنید.

در طراحی کلاسیک معمولا سرستون ها، ارتفاع سقف، تقارن نقش مهمی دارد و معمولا باید فضایی که برای پارکینگ های کلاسیک نسبت به طراحی پارکینگ مدرن نظر گرفته می شود بیشتر باشد تا زیبایی طراحی بهتر دیده شود.

ضوابط پارکینگ مسکونی 

به صورت کلی در طراحی داخلی پارکینگ برای هرماشین 2.5 متر عرض باید در نظر گرفته شود  شود. برای دو ماشین  دو  حالت زیر اتفاق می افتد:

الف) اگر دو طرف پارکینگ دیوار باشد عرض 5 متر باید در نظر گرفته شود.

ب) اگر یک طرف پارکینگ دیوار و طرف دیگر ستون باشد عرض 4.75 در نظر گرفته می شود.

 • برای سه ماشین 2.5 متر به عرض ذکر شده در بالا اضافه می شود.
 • در صورتی که دو طرف ماشین به دیوار یا ستون مسدود باشد حداقل ابعاد به صورت 3*5 خواهد بود.
 • اگر بین دو ستون به صورت داخل به داخل 4.5 متر فضا وجود داشته باشد ؛امکان ایجاد دو پارکینگ وجود دارد.
طراحی پارکینگ

تعداد پارکینگ برای واحدهای مسکونی

تعداد پارکینگ براساس متراژ آپارتمان تعیین می‌شود که به شرح زیر هستند:

 • متراژ تا ۱۵۰ مترمربع: ۱ واحد پارکینگ
 • متراژ بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ مترمربع: ۲ واحد پارکینگ
 • متراژ بیشتر از ۲۵۰ مترمربع: ۳ واحد پارکینگ

برای اطلاعات بیشتر از هزینه های ساخت ساختمان در مشهد و نحوه کار با ما می توانید با شماره زیر در تماس باشید.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473
09330141916