معماری کلاسیک
13
آگوست

معماری کلاسیک ؟ ویژگی های معماری کلاسیک

سبک معماری کلاسیک از معماری رم و یونان ایجاد شده است. پس از معماری کلاسیک بسیاری از سبک های معماری از عناصر این سبک استفاده نموده اند و این سبک را احیا کردند، یکی از این سبک ها معماری نئوکلاسیک می باشد.

ظاهر شهری خانه ها و اداره ها از نشانه های استفاده از این معماری برای ساخت ساختمان ها می باشد. پیدایش و ظهور معماری کلاسیک با اولین حماسه هومر همزمان شد. استفاده از این سبک معماری در زمان رشد امپراتوری روم، ظهور مسیحیت، افول امپراتوری روم تا اواخر دوره باستان رواج داشت و در سده ۷ تا ۱۱ قرون وسطی استفاده از این سبک معماری کاهش قابل توجهی می یابد.

دوره های معماری کلاسیک

به طور کلی سبک معماری کلاسیک دارای دوره های مختلف می باشد که در ادامه این دوره ها را معرفی خواهیم نمود:

  • شیوه و دوران هندسی
  • دوران کهن
  • دوره کلاسیک
  • دوره هلیسم

 

ساختمان سازی به شیوه معماری کلاسیک به حدود ۲۰۰۰ سال قبل در غرب باز می گردد. این سبک معماری نیز همانند دیگر سبک های معماری با گذشت زمان دستخوش تغییرات زیادی شده است.

 

معماری به طور کلی به معنای هنر و علم طراحی ساختمان و بنا می باشد. به طور کلی می توان گفت اجتماعی ترین هنر انسان معماری می باشد و سر و سامان دادن یک مکان با استفاده از متریال و روش های مختلف به روش نوآورانه موضوع اصلی معماری می باشد. به عقیده آگوست معماری هنر سازماندهی کردن فضا می باشد که این هنر از طریق ساختمان بیان می گردد.

این سبک معماری نشان دهنده تاثیرات اجتماعی و مذهبی یک ملت می باشد که در نهایت زیبایی و کمالات به دنیا عرضه شده است. زمانی که در یونان انسان محوری از اهمیت قابل توجهی برخوردار بود پایه سبک معماری کلاسیک بنا شد و همه چیز کاملا علمی بنا شد به همین دلیل در معماری کلاسیک گل و گیاه حضور کمرنگی داشته که این برخلاف فرهنگ شرق بوده است.

سبک های مختلف معماری کلاسیک

معماری کلاسیک دارای سه روش مشهور است که هرکدام الهام گرفته از اجزای بدن انسان بوده اند. این شیوه ها با نام های دوریک، یونیک و کرنتین شناخته می شوند که در ادامه با آنها خواهیم شد.

معماری کلاسیک به روش دوریک

نسبت ارتفاع به قائده ستون ها در این سبک شش به یک می باشد. همانطور که در بالاهم به آن اشاره شد ستون ها در معماری کلاسیک اجزای بسیار مهمی در این سبک می باشند و شیوه دوریک نیز در معماری بیشتر در ستون های آن دیده می شود.

در این سبک، سر ستون ها بسیار ساده بوده و با حرکت از پایین به بالا باریکتر می شوند و در برخی مواقع همراه با این باریکی، وسط ستون ها بیرون آمده تر به صورت محدب هستند. بحث دیگری که در رابطه با این سبک مطرح است ارتفاع بالاتر ساختمان نسبت به سطح زمین است.

شیوه های معماری کلاسیک

معماری کلاسیک به روش یونیک

در این روش نیز همانند روش قبل، ستون ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. ستون ها در این سبک بلند و باریک بوده و در اطراف آن 26 عدد شیار وجود دارد. همچنین سرستون ها در این سبک به صورت حلزونی و پیچ خورده می باشند و از تمام زوایا می توان آن را به شکلی ثابت مشاهده کرد.

یکی از تفاوت های بارز این سبک یعنی سبک یونیک با سبک دوریک این است که در سبک دوریک ستون ها مستقیما برروی سکوی پله قرار دارد اما در سبک یونیک ستون ها برروی پایه ستون سنگی دایره ای شکلی قرار دارد.

این پایه ستون به صورت دایره ای یک تکه همراه با تورفتگی هایی در آن می باشد. ستون ها در این شیوه از ستون های دوریسی بلندتر است

شیوه های معماری کلاسیک

معماری کلاسیک به روش کرنتین

در این روش سرستون ها نقش اصلی را بازی می کنند. ستون ها در این سبک از نوع کورنتی است و سرستون ها در این روش به شکل کاسه زنگی می باشد که سمت آن به طرف بالا می باشد. همچنین از این سبک ابتدا در معابد استفاده می شده است.

شیوه های معماری کلاسیک

عناصر مورد استفاده در سبک معماری کلاسیک

ستون ها

ساختمان های ساخته شده با استفاده از سبک معماری کلاسیک در نمای ورودی دارای ستون های بلند هستند. ستون های تزئین شده به عنوان خصوصیات بارز سبک معماری کلاسیک در نظر گرفته می شوند. به طوری که بسیاری از افراد این ساختمان ها را بر اساس نوع تزئینات ستون ها و سر ستون ها و قدمت آن ها تشخیص می دهند. نمودهای این سبک معماری در طراحی داخلی ساختمان ها مشهود است. در طراحی داخلی این ساختمان ها به استفاده از خطوط عمودی راه راه بر روی دیوارها و پرده های موجود در ساختمان تاکید شده است.

سقف

همانطور که گفتیم ستون های بلند نیازمند سقف های بلند هستند. از این رو دومین عنصر مهم در معماری کلاسیک سقف ها هستند، استفاده از سقف بلند در ساختمان شکوه و عظمت فضای مورد نظر را افزایش می دهد به همین دلیل با افزایش ارتفاع سقف شکوه و عظمت فضای مورد نظر نیز افزایش می یابد. همین ویژگی باعث شده است طراحان از عناصر شلوغ در این سبک دکوراسیون استفاده کنند. این سقف ها گاهی دارای گچ بری نیز هستند.

کف

مواد طبیعی همچون سنگ و چوب متریالی هستند که با بهره گیری از معماری سنتی یونانی در این سبک معماری برای کف مورد استفاده قرار می گیرند. این متریال ها در سطوح بزرگ و یکدست به چشم می آیند.

مبلمان

در صورتی که برای فضای داخلی خانه خود سبک معماری کلاسیک را انتخاب نمایید تنها می توانید مبلمان استیل را انتخاب نمایید. البته مبلمانی که از ترکیب چوب و پارچه ساخته شده اند و چوب در آن ها به عنوان پایه اصلی مورد استفاده قرار گرفته است نیز می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

چوب به کار رفته در این مبلمان دارای نقش و فرم های برجسته هستند، این فریم های پر نقش و نگار باید با استفاده از پارچه های گلدار و گرانبها پوشیده شده باشند. چوب های به کار رفته در این مبلمان اغلب منبت کاری شده هستند و بر روی آن ها کار دست قابل مشاهده است.

در این سبک معماری غذاخوری مکان مستقل را به خود اختصاص می دهد. صندلی ها، بوفه و یا ویترین برای نگهداری سرویس غذاخوری نیز در این سبک معماری مشاهده می شود. دیگر وسایل مورد استفاده در این سبک معماری اغلب از جنس چینی، نقره و شیشه می باشند. طرح هایی از نقوش طبیعت در این سبک معماری نیز مشاهده می شود.

نور

در هر حالتی برای انجام کار، آرامش و انجام کارهای معمولی و روزانه بدون شک به نور نیاز خواهید داشت. اصلی ترین عامل پویایی فضای داخلی نور می باشد از این رو بدون نور، فرم رنگ و بافت در فضای داخلی قابل مشاهده نخواهد بود. هدف اصلی نورپردازی ایجاد محیطی زیبا و کارآمد می باشد که با ویژگی های خاص فضای مورد نظر باید منطبق باشد.

نورپردازی مناسب ویژگی خانه ها به سبک کلاسیک را برجسته تر نشان می دهد. در خانه هایی که دارای نشیمن بزرگ هستند استفاده از مبلمان و لوسترها به سبک کلاسیک توصیه می شود. لوسترهای برنجی و یا بلورین برای این خانه ها مناسب می باشد.

رنگ

یکی از ابزار مهم به منظور هدایت و القا حالات روانی در افراد و جوامع رنگ می باشد. استفاده از رنگ مناسب به رفع خستگی و تحریک چشم کمک قابل توجهی می کند.

رنگ ها می توانند در ساعات مختلف روز در زمینه های مختلف تضادهایی ایجاد می کنند و در هر ساعت سایه روشن های جدید پدید خواهند آمد. رنگ های مختلف می توانند فضا را متنوع و سرزنده سازند. با استفاده از این رنگ می توان فضا را یکپارچه ساخت و وحدت ایجاد نمود. در کاربرد رنگ از حد وسط استفاده می شود و گاه می توان از رنگ های خیلی روشن و یا خیلی تیره استفاده نمود. رنگ های استفاده شده در این سبک طراحی اغلب برگرفته شده از طبیعت هستند.

برترین آثار معمار کلاسیک جهان

معماری کلاسیک
معبد رومی پانتئون در رم
معبد زئوس

نمونه کارهای کلاسیک گروه معماری سعیدیان

گروه معماری سعیدیان
گروه معماری سعیدیان
گروه معماری سعیدیان
گروه معماری سعیدیان
معماری کلاسیک ساختمان
گروه معماری سعیدیان