طراحی دکوراسیون
30
ژوئن

طراحی دکوراسیون | اصول مهم در طراحی داخلی

طراحی دکوراسیون یا طراحی داخلی منازل در سال های اخیر طرفداران زیادی دارد و طراحان زیادی به صورت تخصصی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند. طراحی داخلی نیازمند آشنایی با انواع سبک های طراحی داخلی و شناخت و تاثیر رنگ ها در طراحی، تسلط بر علم طراحی داخلی است.

در ادامه قصد داریم نکات مهم در دکوراسیون داخلی را بررسی کنیم و تعداد زیادی از نمونه کارهای انجام شده توسط گروه معماری سعیدیان را به نمایش می گذاریم.

از نظر بسیاری از افراد دکوراسیون داخلی و طراحی و چیدمان المان های منزل کنار یکدیگر کاری ساده و براساس ذوق و سلیقه هر فرد است اما باید دقت کنید که این علم نیز مانند هر حرفه دیگری دارای نکات و قواعد خاص خود است که با دانستن آن ها نتیجه مطلوب تری حاصل می شود.

پیش از شروع به شما توصیه می کنیم اگر قصد بازسازی و یا طراحی مجدد فضای داخلی منزل خود هستید حتما با طراحان و مشاوران گروه معماری سعیدیان تماس بگیرید تا به زیباترین و به صرفه ترین شیوه ممکن منزل خود را دیزاین کنید.

دکوراسیون داخلی منزل
طراحی و اجرا: گروه معماری سعیدیان

هدف از دکوراسیون داخلی چیست؟

طراحی دکوراسیون داخلی منزل، هماهنگ‌سازی اجزای داخلی خانه است که با هدف زیباتر شدن و ایجاد یک فضای گرم و دل انگیز در فضای خانه می باشد. خصوصا در خانه های کوچک و نقلی آپارتمانی امروزی با استفاده از طراحی درست دکوراسیون داخلی منزل می‌توان این فضا را بهینه سازی کرد و با ایجاد هماهنگی بین اجزا، رنگ ها و وسایل، جلوه‌ گری آنها را بیشتر کرد.

با این تفاسیر می‌توان گفت که طراحی دکوراسیون داخلی به عنوان یک دانش محسوب می‌شود و با استفاده از آن در مکان های مختلف می توان اهداف بسیار مهمی را دنبال کرد.

به طور مثال طراحی دکوراسیون داخلی مغازه ها و فروشگاه ها می تواند باعث جلب و جذب بیشتر مشتری شود. همچنین طراحی دکوراسیون داخلی محیط های اداری باعث ایجاد یک فضای امن برای کارمندان می‌شود و با احساس راحتی که در آنها ایجاد می‌کند راندمان کار را بالا میبرد 

معماری داخلی منزل

اصول مهم در دکوراسیون داخلی

وحدت

وحدت ، تداوم و هماهنگی برای پیوند دادن همه فضاهای داخلی ضروری است. استفاده از سبک های متنوع متنوع در سرتاسر خانه منجر به ایجاد وقفه در بینایی هنگام جابجایی از یک نقطه به نقطه دیگر می شود. هر یک از فضاهای داخلی شما باید با هم کار کنند تا یک کل واحد ایجاد کنند.

برای یکپارچه سازی طرح تزئینات خود از عناصر طراحی مشابه استفاده کنید. به عنوان مثال ، رنگ آمیزی هر اتاق با رنگ متفاوت می تواند متناقض باشد. با این حال ، اگر فضاها را با استفاده از پالت محدودی از رنگهای مکمل متحد کنید ، جریان بصری و هماهنگی ایجاد خواهید کرد.

 تعادل

تعادل در طراحی داخلی به توزیع مناسب اشیا در یک اتاق برای ایجاد تعادل بصری اشاره دارد.

برای ایجاد تعادل در یک اتاق سه روش وجود دارد:

طراحی اتاق خواب مدرن

1. تعادل متقارن:

رایج ترین راه برای رسیدن به تعادل بینایی. برای ایجاد تعادل متقارن بر روی یک لبه ، یک شی بزرگ را در وسط قرار دهید (مانند یک نقاشی) و اشیا منطبق را در دو طرف آینه قرار دهید. این یک مثال ساده است ، اما تعادل کامل را نشان می دهد.

2. تعادل نامتقارن:

این تعادل احساس آرامش بیشتری ایجاد می کند. برای مثال به جای همسان بودن شمعدان ها ، می توانید اجسام غیر مشابه با ابعاد مشابه را جایگزین کنید تا توزیع یکنواخت وزن بصری را حفظ کنید. اگرچه دستیابی به آن تلاش بیشتری می خواهد ، اما عدم تقارن ظاهر معمولی تری به اتاق شما می بخشد.

3. تعادل شعاعی:

چینش دایره ای اشیا در اطراف و تابش از یک جسم مرکزی بزرگتر. آشنا ترین نمونه تعادل شعاعی میز قرار گرفته در مرکز یک اتاق غذاخوری است. محل قرارگیری صندلی ها و سایر وسایل اتاق براساس میز به عنوان یک نقطه کانونی اصلی است.

 ریتم

ریتم در موسیقی و ریتم در طراحی داخلی ماهیت مشابه دارند. ضرب آهنگ موزون آهنگ و عناصر طراحی تکراری در یک اتاق را در نظر بگیرید.

 پای شما به ضربان ضربه می زند و چشم شما در مورد اتاقی که عناصر طراحی را به خود اختصاص می دهد ، برمی گردد. با تکرار ، پیشرفت و انتقال ، حس ریتم و حرکت را با رنگ ، شکل ، اندازه ، بافت یا الگو به اتاق خود بیاورید.

مقیاس و تناسب

آیا تا به حال در اتاقی بزرگ بوده اید که در آن اثاثیه فضای کم رنگ احساس می کند یا یک اتاق کوچک که مبلمان بر فضا غلبه دارد؟ اگر چنین است ، شما اهمیت مقیاس را می فهمید. مقیاس مربوط به اندازه اشیا درون یک فضا است.

از طرف دیگر ، تناسب به اندازه یک شی به ماده دیگر اشاره دارد. به عنوان مثال ، شما یک صندلی بزرگ و پر از لباس دارید و در کنار آن ، یک میز کناری کوچک قرار می دهید. نسبت اقلام همه اشتباه است.

کنتراست

کنتراست در یک اتاق می تواند به رنگ ، فرم و استفاده از فضا اشاره داشته باشد. همانند تکرار ، کمی کنتراست تا حد زیادی پیش می رود.

یکی از راه های پراستفاده برای ایجاد کنتراست ، استفاده از رنگ است. هیچ چیز مانند استفاده از سیاه و سفید در یک اتاق تأثیر بصری ایجاد نمی کند.

کنتراست همچنین شامل فضای مثبت و منفی در یک اتاق است. همانطور که مناطق فعالیت بصری مثبتی دارید ، باید فضاهای خالی (منفی) را نیز ایجاد کنید تا کنتراست حجم ایجاد کند. این را در هنگام چیدمان محتویات یک اتاق در نظر داشته باشید.

گروه معماری سعیدیان

جزئیات

جزئیات در طراحی داخلی فراتر از لوازم جانبی یک اتاق است. جزئیات را به عنوان تزیین روی کیک در نظر بگیرید که می توانند تأثیر زیادی بر روی اتاق بگذارند. مواردی مانند تمیزی روی بالش ، صفحه لامپ کریستال یا صفحه سوئیچ تزئینی و روکش های خروجی ، شخصیت خاصی به خانه شما می بخشد که طرح طراحی شما را دایره کامل می کند!

 تأکید

تأکید چیزی است که همه ما درباره آن می دانیم. این به معنای ساده این است که هر اتاق یا فضا دارای یک کانون است ، خواه یک معماری باشد یا یک شی. شومینه متداول ترین نقطه کانونی معماری است. کارهای هنری بزرگ یا یک مبلمان بزرگ نیز می تواند نقطه کانونی یک اتاق باشد.

عناصر طراحی داخلی مانند رنگ ، بافت و فرم برای افزودن تأکید بر یک نقطه کانونی استفاده می شوند. اگر شومینه خود را با کاشی های شیشه ای برنز تزئین کرده اید ، از رنگ و بافت برای ایجاد تأکید استفاده کرده اید.

طراحی دکوراسیون داخلی گروه معماری سعیدیان
طراحی دکوراسیون داخلی گروه معماری سعیدیان
طراحی کلاسیک
طراحی اتاق خواب مدرن
معماری داخلی ساختمان