طراحی و اجرای نمای رومی در مشهد
24
آوریل

طراحی و اجرای نمای رومی در مشهد

یکی از مهم ترین مباحث طراحی، نمای خارجی ساختمان است که اهمیت ویژه ای در زیبایی شهر و نمای ساختمان دارد. سبک های مختلف معماری با توجه به سلیقه کارفرما قابل طراحی و اجرا است. در این مقاله قصد داریم به طراحی و اجرای نمای رومی در مشهد بپردازیم.

المان ها و شاخصه های زیبایی نمای رومی که برخی آن را با نام نمای کلاسیک نیز می شناسند، مورد توجه افراد زیادی است و طرفداران خاص خود را دارد. به دلیل کاربرد سنگ های مختلف تراورتن در نمای رومی و معماری پیچیده ای که دارد، معمولا برای ساختمان های لوکس و مرفه تصور می شود.

معرفی نمای رومی

همانطور که گفتیم برخی افراد نمای رومی را با نام نمای کلاسیک می شناسند، در واقع نمای رومی، یکی از سبک های طراحی نما است که در دسته نمای کلاسیک قرار می گیرد. نمای رومی از معماری یونان باستان الهام می گیرد که در آن سر ستون های کرنتین و یونیک و دریک قابل مشاهده است.

این سبک معماری در سال های اخیر دستخوش تغییرات شده است و جزئیات به کار رفته در آن بیشتر شده است و در کشورهای مختلف از جمله ایران رواج زیادی پیدا کرده است. به طور کلی گرایش افراد به سمت نمای کلاسیک به دلیل زیبایی و منحصر به فرد بودن این نما زیاد شده است.

یکی از متریال های پرکاربرد در نمای رومی، سنگ است. سنگ در زمان پیدایش سبک معماری رومی، بهترین متریالی بود که در دسترس قرار داشت. در حال حاضر برخی نمای رومی را با سیمان نیز می سازند اما کیفیت و زیبایی نمایی که با سنگ کار می شود را ندارد.

طراحی و اجرای نمای رومی در مشهد

نمای رومی چه ویژگی هایی دارد؟

از مهم ترین مشخصات نمای رومی، داشتن ابزارها و المان های متعددی است که دارای جزئیات و پیچیدگی های زیادی مانند ستون های بلند و تزئین شده در ورودی ساختمان، سرستون های پرکار، صراحی، مجسمه، کتیبه و … است. اکثر این المان ها در طراحی و اجرای نمای رومی در مشهد با سنگ است.

 • قوس های گرد و عریض
 • تقارن میان المان های نمای رومی: رعایت اصل تقارن در نمای رومی از اهمیت بالایی برخوردار است.
 • پنجره های بلند صاف یا قوس دار

رعایت این اصول برای طراحی و اجرای نمای رومی مهم است و اهمیت زیادی دارد. اما در سال های اخیر طراحان براساس سلیقه و نظر کارفرما بخشی از جزئیات را کم می کنند و توجه به این اصول کمتر شده است.

نکات مهم  در طراحی و اجرای نمای رومی در مشهد

برای طراحی هر نما و هر سبکی  باید یک سری اصول و نکاتی را رعایت کنید که برای طراحی و اجرای نمای رومی در مشهد را در ادامه بررسی می کنیم.

ضوابط  و قوانین شهرداری

در سال های اخیر به دلیل رعایت نکردن اصول و استانداردهای این سبک و ساخت بی رویه، توسط شهرداری با محدودیت های اجرا روبه  شده است.

به طور مثال در سال 95 اجرای نمای رومی با ممنوعیت روبرو شد و در اصفهان به صورت تلفیقی اجرا می شود. به صورت کلی در طراحی نمای رومی باید علاوه بر نظر کارفرما، شرایط و ضوابط شهرداری نیز باید در نظر گرفته شود. هر نمایی قبل از اجرا باید تاییدیه کمیته نما را از شهرداری بگیرد.

اصول طراحی نمای رومی

در طراحی نمای ساختمان باید به این نکته توجه داشته باشید که نما باید به گونه ای طراحی شود که ضمن حفظ زیبایی ساختمان، به بافت شهری و فضای ساختمان های همجوار آسیبی وارد نشود. طراحی و اجرای نمای رومی در مشهد نیز یک سری نکات حائز اهمیت دارد که در ادامه بررسی می کنیم:

 • توجه به کاربری ساختمان
 • توجه به نسبت ها و تقارن در طراحی
 • به کارگیری متریال و مصالح مناسب
 • مناسب بودن ساختمان برای نمای رومی
 • نورپردازی مناسب
 • استفاده از رنگ های مناسب مانند رنگ های مونوکروم در طراحی
 • انتخاب المان های مناسب در قسمت های مختلف نما
هزینه طراحی و اجرای نمای رومی در مشهد

هزینه طراحی و اجرای نمای رومی در مشهد

همانطور که گفتیم در اجرای نمای رومی بیشتر از سنگ استفاده می شود، سنگ های با کیفیت و درجه یک گران تر از بقیه متریال ها به شمار می رود. به طور کلی هزینه اجرای نمای رومی به دلیل مصالح بیشتر، جزئیات پرکارتر، زیرکشی و نبشی کشی ساختمان و …. پر هزینه تر از سایر سبک ها می باشد.

متراژ نما در نمای رومی بیشتر از حالت عادی ساختمان های دیگر است که همین افزایش متراژ تاثیر زیادی در هزینه نهایی دارد.

 • نوع سنگ انتخابی
 • طرح نمای رومی
 • دستمزد نصب سنگ نما

از دیگر عوامل تاثیر گذار در هزینه طراحی نمای رومی است.

شرکت طراحی  نما رومی در مشهد

ما در گروه معماری سعیدیان به همراه تیم خلاق طراحی و اکیپ تخصصی اجرایی، تمامی خدمات مربوط به طراحی، نظارت  و اجرای انواع ساختمان های لوکس کلاسیک و مدرن، طراحی و اجرای نمای رومی در مشهد، ساخت و بازسازی صفر تا صد را ارائه می دهیم.

برای اطلاعات بیشتر، دیدن نمونه کارها، بازدید و مشاوره رایگان، بازدید از پروژه های در حال اجرا می توانید با شماره 05138467497 در تماس باشید.