اجرای نما در مشهد
17
مه

چالش های اجرای نما در ساختمان های مرتفع چیست؟

ساختمان های بلند برای دوام طولانی نیاز به اجرای نما های پایدار و پاسخگو دارند. نما ها یک ساختمان را تعریف می کنند و هر چه ساختمان بلندتر باشد باید منحصر به فردتر باشد زیرا به عنوان قله ای در وسط فضای شهری خود نمایی می کند.

طراحی باید منحصر به فرد و پایدار باشد. مهمترین گام، برنامه ریزی اجرای نما با هماهنگی برنامه اصلی سایر اجزای ساختمان و توالی عملیات است. این سخت ‌ترین بخش است و اغلب نیاز به رابط متخصص نما برای اجرای پروژه بین کارفرما و پیمانکار نما به یک ضرورت تبدیل می شود.

چگونه می توان به یک برنامه ریزی اجرای نما دست یافت که کار می کند؟

هر پروژه دارای نمای منحصر به فردی است و بنابراین نیاز به برنامه ریزی منحصر به فرد دارد. هیچ قانون اساسی برای برنامه ریزی وجود ندارد. باید توالی عملیات در برنامه ریزی بهینه تولید، سهولت اجرا، جهت باد و زمان مناسب برای اجرا، ذخیره سازی و انباشته شدن سایت و در نهایت نیازهای بازاریابی را درک کرد.

شرایط آب و هوایی چگونه بر برنامه ریزی و اجرای نما تاثیر می گذارد؟

درک الگوی آب و هوا یک نیاز ضروری است. نماهای مرتفع نیاز به عناصر نما دارند که در ارتفاعات زیاد دچار مشول و خرابی نشوند. باد و باران در مواقعی مشکل بزرگی ایجاد می کند که اگر به درستی برنامه ریزی نشده باشد، نصب را برای ماه ها متوقف می کند.

بادخیز ترین طرف های پروژه باید در دوره باد ناب ماه و سال اجرا شود. این اطمینان حاصل می کند که در روزهای بادخیز فشار باد منفی بر روی دیگر وجوه وجود ندارد. هنگام برنامه ریزی برای نصب عناصر نما از نمای بیرونی، باد هنگام نصب پانل های بزرگ می تواند بسیار خطرناک باشد.

برداشتن پانل ها در مکان های بلند که سرعت باد بیش از 3 کیلو پاسکال است، نیاز به برنامه ریزی دقیق تجهیزات بالابر عمودی برای جلوگیری از اثر باد دارد.

لجستیک عمودی که برای نماهای مرتفع باید در نظر گرفته شود چیست؟

این به وضوح به نوع نما، جهت نما بر اساس جهت باد و پلان ساختمان که دسترسی به لجستیک عمودی را فراهم می کند، بستگی دارد. جرثقیل، دکل دوقلو یا دکل، گهواره و وینچ مکانیکی تجهیزات بالابر معمولی هستند

در حالی که بالابر مواد زمانی استفاده می شود که دسترسی های دیگر محدود باشد. استفاده از عرشه‌ های فوق ‌العاده‌ ای که اجازه می ‌دهد پالت ‌های مواد با جرثقیل ‌ها به طبقات خاصی بلند شوند، پرهزینه هستند، اما سریع ‌ترین گزینه برای پانل ‌های یکپارچه و سایر عناصر نما هستند که سرعت لجستیک را تا حد زیادی افزایش می ‌دهند.

این برنامه ریزی باید در مرحله نوپا انجام شود زیرا ممکن است بعداً به گلوگاه تبدیل شود. همیشه بهتر است که پیمانکار نما مقدمات بالابری خود را انجام دهد و آن را با لجستیک عمودی مشترک سایر پیمانکاران کلنگ نزند.

 وابستگی ‌های متقابل در پیچیدگی یا بلند مدت نیاز به هماهنگی تقریباً کاملی دارد، که فقط در برخی پروژه‌ ها به دست می ‌آید و یک متخصص نما می‌ تواند این روند را خیلی زود هدایت کند.

برنامه ریزی تولید شامل چه مواردی می شود؟

اغلب تولید در مماس با نیاز سایت است. در حالی که نیاز سایت بر اساس جبهه های موجود یا توالی یا چالش ها برنامه ریزی می شود و نیاز به یک برنامه ریزی انعطاف پذیر دارد، تولید اغلب سفت و سخت است و بر روی حجم و بهینه سازی متمرکز است.

 فرد باید تعادل را در توالی و تولید در ابتدای پروژه، حتی قبل از سفارش مواد، شناسایی کند. این مواد باید به صورت دسته ‌ای سفارش داده شود تا با نیازهای سایت مطابقت داشته باشد و فقط با تولید بهینه مطابقت نداشته باشد، در غیر این صورت منجر به خفگی فضای ذخیره‌ سازی در محل یا عدم تطابق در مواد تحویلی در برابر مواد مورد نیاز می ‌شود.

چگونه می توان از چیدن کارآمد و ذخیره سازی در محل مواد اطمینان حاصل کرد؟

یک پلن برنامه ریزی شده قلب یک پروژه اجرای نما است. اجزای بیشماری در یک نما وجود دارد که باید در محل ادغام شوند. اصل “First In First Out” (FIFO) هنگام برخورد با عناصری که باید طبق یک دنباله روی هم چیده شوند، بهترین کار را دارد.

زمانی که موادی که باید برپا شوند در پشت مواد توالی بعدی گیر می کنند، اغلب با فضاهای ذخیره سازی برنامه ریزی نشده و ترتیب اجرای نامنظم مشکل بزرگی است.

این نه تنها به دلیل برنامه ریزی بد اتفاق می افتد، بلکه گاهی اوقات به دلیل عدم دسترسی به موقع برای کار نیز اتفاق می افتد.

نگه داشتن مواد پراکنده یا بسیار دور از بالابرهای عمودی به جدول زمانی می افزاید. برای تصمیم گیری سریع تر، موجودی ها باید به طور دقیق در سیستم تغذیه شوند. گاهی اوقات، محدودیت سایت ممکن است فضای کمتری را برای ذخیره سازی مواد ارائه دهد، و مدیر پروژه باید در سفارش دادن طبق برنامه و برنامه ریزی هوشمندانه عمل کند.

 اغلب، برنامه‌ ریزی از بین می ‌رود و تولید موادی را ارسال می ‌کند که جلوی آنها در دسترس نیست، در نتیجه موجودی در سایت و فضای ذخیره‌ سازی مسدود می‌ شود. هماهنگی خوب بین سایت و تولید، پیشرفت روان را تضمین می کند.

چگونه یک پروژه می تواند نیازهای بازاریابی خود را به موقع برآورده کند؟

آخرین، اما مهم ترین، جنبه بازاریابی است، و هیچ چیز به اندازه یک ساختمان مرتفع که از همه لحاظ در حالی که به سمت آسمان بلند می شود تکمیل شود، تضمین نمی کند.

درآمد زایی بر اساس درصد تکمیل پروژه است و تیم برنامه‌ ریزی باید به این موضوع در مرحله نوپا رسیدگی کند. متخصص نما باید با تیم بازاریابی و تیم اجرای سایت تعامل داشته باشد تا حساسیت پروژه را درک کند و روش اجرایی را که پروژه را تکمیل می کند را راهنمایی کند تا در ابتدای کار یک سناریوی برد-برد برای همه ذینفعان وجود داشته باشد.

مطالعه موردی اجرای نما

این مطالعه موردی مربوط به یک پروژه اجرای نما است که در یک ساختمان مسکونی مرتفع ممتاز در 68 طبقه اجرا شده است. کل نما بر اساس ارتفاع سازه به سه نقطه عطف برای دستیابی به اهداف تعیین شده تقسیم شد:

این اساساً تکمیل طبقه عاقلانه در سه مرحله برنامه ریزی شده بود تا اطمینان حاصل شود که همه نیازهای پروژه ساده شده است. این پروژه دارای عناصر نمای دیوار پرده واحد، دیوار پرده نیمه یکپارچه، نرده شیشه ای و پنجره سیستم بود.

مجموعه ‌ای از انتخاب ‌ها بر اساس محدودیت ‌های طراحی و سایت در بالابر مواد، آسانسور های داخلی مسافر، گهواره و وینچ انجام شد. با توجه به اندازه عنصر نما و مکان در ارتفاع، انتخاب هایی برای حمل و نقل عمودی عناصر نما انجام شد.

بررسی جزئیات

پانل ‌ها یا پنجره ‌ها را به وینچی می ‌بندند که روی نمای ساختمان یا شفتی قرار داشت و به صورت مکانیکی به محل مورد نظر بلند می ‌شد. در اینجا اندازه یک محدودیت نیست و تقریباً هر اندازه ای را می توان با مراقبت فراوان در فضای باز بلند کرد.

با این حال، در مورد پانل های بزرگ یا یک پروژه بسیار بلند، پیشرفت می تواند بسیار کند باشد. روش دیگر مورد استفاده بالابر مسافر و مواد بود. سهولت بالا بردن با این بسیار بهتر است زیرا بسیار سریعتر است و در یک بار بالا می توان مواد زیادی را بلند کرد. اشکال آن اندازه پانل ها یا پنجره ها است که با توجه به اندازه قفس بالابر تعیین می شود.

گهواره یا گوندولا برای تمام عناصر دیوار پرده استفاده می شد، در حالی که عناصر کوچکتر مانند شیشه نرده با آسانسور های داخلی حمل می شد. تسریع راه ‌اندازی آسانسور های اصلی در اوایل پروژه می ‌تواند برای پروژه شگفت ‌انگیز باشد، زیرا در چنین پروژه‌ های مرتفع می‌ توانند 4 متر در ثانیه یا سریع‌ تر سفر کنند و زمان سفر و انتظار افراد و مواد را تا حد زیادی کاهش دهند.

شرکت اجرای نما در مشهد

ما در گروه معماری سعیدیان تمامی خدمات طراحی انواع نماهای کلاسیک، رومی، مدرن، سنتی- اسلامی برای ساختمان های مسکونی، ویلایی، تجاری- اداری، بیمارستانی، اقامتی – هتل آپارتمان را به مشتریان عزیز ارائه می دهد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 05138467497 یا شماره واتس اپ 09157111473 در تماس باشید.