هزینه طراحی نما
11
مه

هزینه طراحی نما در سال 1401

نمای ساختمان یکی از اولین اجزا ساختمان است که در دید عموم قرار دارد و نقش زیادی در زیبایی ساختمان و بافت شهری دارد. طراحی هایی که برای نما انجام می شود با توجه به هزینه طراحی نما متفاوت است. در ادامه قصد داریم تعرفه طراحی نما در سال جدید را بررسی کنیم.

انتخاب سبک طراحی برای نمای ساختمان کاملا به بودجه و سلیقه کارفرما بستگی دارد و البته باید به تایید کمیته نما برسد. براساس ضوابط و قوانین شهرداری هر نمایی قابلیت اجرایی شدن ندارد و باید براساس ضوابط تعیین شده طراحی شود.

نمای ساختمان

نمای ساختمان به وجهی از ساختمان گفته می شود که از خیابان قابل دیدن است و توجه بیننده را جلب می کند. به همین دلیل نمای ساختمان نقش مهمی در زیبایی ساختمان دارد. این نما باید طوری طراحی شود که ضمن داشتن زیبایی برای ساختمان، باعث حفظ بافت شهری و ساختمان های مجاور باشد.

علاوه بر این نمای هر ساختمان باید براساس جغرافیا و شرایط جوی طراحی و اجرا شود. مقاومت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی بسیار مهم و تاثیر گذار است و باید اطمینان حاصل کنید که نمای اجرا شده در کنار داشتن زیبایی ر برابر شرایط جوی نیز مقاوم است.

به طور مثال متریال هایی که برای یک نما در شما کشور استفاده می شود با نمایی در شهر یزد که شرایط آب و هوایی گرم و خشک است با یکدیگر متفاوت است و توجه به این نکات مهم توجه و تجربه معمار طراح را می رساند.

هزینه طراحی نما

شرح خدمات طراحی نما

شرح خدمات شرکت طراحی نما و یا آرشیتکت که مسئولیت طراحی را دارد بنا به توافقات با کارفرما تعیین می شود اما معمولا در قالب موارد زیر قرار می گیرد :

 • دریافت طراحی معماری ساختمان
 • طراحی سه بعدی نما متناسب با ضوابط شهر داری و خواسته های کارفرما
 • تهیه نقشه های دو بعدی و فاز دو نما
 • تهیه فایل شهرداری منطقه مربوطه
 • اخذ تایید شهرداری و شرکت در کمیسیون بررسی طراحی نما و دفاع از طراحی

انواع متریال های کاربردی نمای ساختمان

 • نمای سنگی
 • نمای آجری
 • نمای چوبی یا همان ترموود
 • نمای بایرامیکس
 • نمای سرامیکی
 • نمای سیمانی
 • نمای شیشه ای
 • نمای کامپوزیت
 • نمای مونولیت
 • نمای بتنی

عوامل موثر بر قیمت انواع نمای ساختمان

از عوامل موثر بر تعیین هزینه طراحی نما و اجرای نمای ساختمان می توان به عوامل زیر اشاره نمود:

 •   متراژ نما و ارتفاع آن
 • وجود و یا عدم وجود نمای قبلی (بازسازی)
 • متریال های انتخابی طراح نما
 • قیمت متریال های به کار رفته در نما

قیمت طراحی نما بر چه اساسی تعیین می شود؟

جدا از این موضوع که هر شرکت ساختمانی دارای تعرفه ی خاص خود در طراحی نما می باشد، عوامل دیگری نیز وجود دارند که بر قیمت طراحی نما به طور مستقیم تاثیر می گذارند. در ادامه به تعدادی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت طراحی نما اشاره شده است:

سبک طراحی نما

این مورد شاید اولین و موثرترین مورد در تعیین هزینه طراحی نما باشد. قیمت طراحی نمای کلاسیک به علت دارا بودن جزئیات و نقش برجسته های فراوانی که در نما وجود دارد، بیش از طراحی نمای مدرن است.

 هزینه ی تراشکاری کتیبه ها، ستون ها و ابزار کاری هایی که در قاب پنجره و سردر هلالی شکل ورودی ساختمان انجام می شود هزینه ی بالایی می باشد. تازه به شرطی که از تعبیه مجسمه های سنگی و نورپردازی های مختص نمای کلاسیک فاکتور بگیریم. در غیر این صورت هزینه طراحی نمای کلاسیک بسیار بیشتر از نمای مدرن خواهد بود.

تعرفه شرکت ساختمانی

قیمت طراحی نما

اگر قصد دارید طراحی نمای ساختمان را برون سپاری کنید، میزان تخصص و تبحر کارشناسان و طراحان نما در قیمت این طراحی موثر خواهد بود. بنابراین اگر نمای ساختمان برای شما بسیار مهم است، بخاطر قیمت کمتر برخی شرکت ها، این کار را به هر آماتوری نسپارید.

ابعاد ساختمان

واضح و مبرهن است که هرچه حجم پروژه ی طراحی نما بیشتر باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد داشت. این هزینه را شاید بتوان به طور مستقیم به تعداد طبقات ساختمان ارتباط داد.

متریال مورد استفاده در نما

متریال های نوین نماسازی این امکان را به طراحان امروزی داده اند تا بدون نگرانی از بابت قابل اجرا بودن یک طرح، آن را اجرا و پیاده سازی کنند. چرا که متریال های نوین می توانند در نمای ساختمان به همان شکلی که شما مد نظر دارید استفاده شوند. هرچه طراحی نما خاص تر باشد، میزان نیاز به این متریال ها بیشتر خواهد بود.

هزینه طراحی نما به نسبت خلاقیتی که طراح به کار برده و همچنین نوع متریال مورد استفاده، تغییر پیدا خواهد کرد.

مزایای طراح های گروه معماری سعیدیان

رزومه بیش از 200 پروژه و اجرایی بودن طرح ها


ما با بیش از دو دهه تجربه در نمای ساختمان و رزومه قوی پروژه نمای ساختمان اجرا شده همواره بر اجرایی بودن طرح های ارائه شده تاکید داشته و بعد فنی و اجرایی هر پروژه را در نظر می گیرد.

انتخاب بهترین و مناسب ترین متریال نما


طراحان ما آشنایی کامل با انواع متریال های نمای ساختمان داشته و مناسب ترین متریال را از نظر زیبایی، مقاومت، قیمت برای هر پروژه انتخاب و طراحی می نمایند.

طراحی طبق نظر و سلیقه کارفرما


بدون در نظر گرفتن منافع شرکت و تحمیل سلیقه خود طبق نظر کارفرما اقدام به طراحی نمای ساختمان کرده و با هر بودجه ای که مد نظر کارفرما باشد متریال های مناسب و متناسب برای پروژه در نظر خواهند گرفت.

کاهش هزینه های نما


خیلی از کارفرمایان در این شرایط سخت اقتصادی در تلاش هستند ضمن داشتن نمایی مقاوم و زیبا کمترین هزینه را برای نمای ساختمان متحمل شوند. ما ضمن درک شرایط با ترکیب متریال های مختلف بهینه ترین و بهترین نما را طراحی و ارائه می نماید