طراحی داخلی مشهد
03
مارس

طراحی داخلی مشهد | طراحی داخلی در مشهد

طراحی داخلی مشهد یک صنعت یا حرفه است که در سال های اخیر طراحان زیادی در این حرفه به صورت تخصصی فعالیت می کنند. گروه معماری سعیدیان با تیم مجرب طراحی خود یکی از گروه های موفق معماری حوزه طراحی داخلی در مشهد است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد طراحی داخلی در مشهد و اصول طراحی داخلی ادامه این مطلب را مطالعه نمایید.

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی حرفه ای است که به طراحی فضای داخلی مربوط است و تمام سازه ها، تاسیسات ، رنگ ، دکوراسیون و…. که در داخل فضای ساختمان باشد را پوشش می دهد.

به عبارت دیگر به طراحی فضای ثابت داخلی و دکوراسیون داخلی و چگونگی چیدمان اجزا و فضا را طراحی داخلی می گویند.

یک طراح ابتدا باید فضای داخلی را با توجه به اقلیم و نیاز و عملکرد افراد طراحی کند. پس از آن به دکوراسیون و چیدمان اجزای داخلی بپردازد.

طراحی داخلی، برنامه ریزی و طراحی فضاهای دست ساز، بخشی از طراحی محیطی و ارتباط تنگاتنگ با معماری است. اگرچه میل به ایجاد یک محیط دلپذیر به قدمت خود تمدن است، اما زمینه طراحی داخلی نسبتاً جدید است.

حداقل از اواسط قرن بیستم، اصطلاح دکوراتور داخلی به قدری ضعیف به کار رفته است که تقریباً بی‌معنی است. در نتیجه اصطلاحات توصیفی‌تر دیگری به کار رفته‌اند. اصطلاح طراحی داخلی نشان دهنده حوزه فعالیت گسترده تری است و در عین حال جایگاه آن را به عنوان یک حرفه جدی نشان می دهد. در برخی از کشورهای اروپایی که این حرفه به خوبی جا افتاده است، به عنوان معماری داخلی شناخته می شود. افرادی که به بسیاری از عناصر شکل دهنده محیط های ساخته شده توسط انسان توجه دارند، از کل میدان به عنوان طراحی محیطی یاد می کنند.

طراحی کلاسیک
طراحی داخلی منزل به سبک کلاسیک از پروژه های گروه معماری سعیدیان

تفاوت های طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی

گاهی پیش می آید که طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی را به اشتباه به جای یکدیگر استفاده کنیم، اما باید بدانیم که این دو حرفه کاملا جدا و مجزا از یکدیگر هستند.

 اولین نکته ای که باید در نظر گرفت این است که طراحان دکوراسیون یا دکوراتور های داخلی در درجه اول به زیبایی شناختی نیاز دارند و این مهارت برای آن ها اولین اولویت است.

طراحان دکوراسیون مانند طراح داخلی نیازی به دانش و مهارت های آکادمیک ندارند اما جای توسعه و پیشرفت علم شان همیشه وجود دارد; و میتوانند در دوره هایی که برای دکوراتور ها وجود دارد از قبیل بررسی سبک ساختمان ها، سبک مبلمان، چیدمان وغیره شرکت کنند.

 طراحی داخلی با جانمایی و برنامه ریزی فضا ها، عایق ها و پوشش ها و کفپوش ها، درب و پنجره، ورودی ها و هر آنچه که جزئی از یک سازه میباشد، سر و کار دارند.

دکوراتور ها با صنایع مختلفی مانند ساخت مبلمان و سرویس های خواب یا طراحان دوخت پرده یا صنعت فرش و دیگر مشاغل همکاری دارند اما طراح داخلی با مهندس ناظر، مدیر پروژه و کنترل پروژه و یا سایر کارکنان مشغول در یک پروژه ساخت در ارتباط است.

 بطور کلی چون طراح دکوراسیون وظیفه چیدمان مناسب و ایجاد هماهنگی بین وسایل و فضای یک ساختمان را دارد، نکته ی حائز اهمیت آن است که کار یک دکوراتیو و یا طراح دکوراسیون داخلی دقیقا پس از اتمام کار طراح داخلی آغاز می شود.   

طراحی اتاق خواب مدرن
طراحی اتاق خواب مدرن توسط گروه معماری سعیدیان

شش اصل مهم در طراحی داخلی در مشهد

 • تاکید
 • تضاد
 • تکرار
 • تعادل
 • مقیاس و تناسب
 • هماهنگی

ویژگی های طراحی داخلی مشهد

همانطور که گفته شد طراحی داخلی یک روند است که مانند اغلب روش ها اصول و ویژگی های خاص خود را باید داشته باشد. در مورد اصول و ویژگی های طراحی داخلی در مشهد می توان گفت:

 • در نظر گرفتن یک سبک مشترک و هماهنگ برای فضاهایی که به یکدیگر مرتبط هستند.
 • تقویت در ترکیب بندی عناصر
 • توزیع برابر وزن بصری در آن محیط و رعایت تعادل با استفاده از سبک هایی از جمله تعادل های متقارن، نامتقارن و شعاعی
 • استفاده از اصل تکرار برای عناصر داخلی محیط
 • رعایت اصل توالی به معنی کاربرد یک عنصر به تعداد معین از آن
 • رعایت اصل گذار به معنی تغییر حالت محیط به حالتی دیگر
 • استفاده از اصل تضاد با استفاده از عناصری که ویژگی های مخالف هم دارند.
 • توجه به مقیاس، نسبیت و رنگ و جزئیات عناصر در طراحی داخلی

طراحی داخلی در مشهد

با توجه به اهمیت طراحی داخلی مشهد و خانه ها، شرکت های مختلفی با در اختیار داشتن متخصصین که علم به این کار را دارند و با اجرای طراحی داخلی در مشهد و محیط های مختلف توانسته اند تجارب مناسبی بدست آورند، می توانند طراحی داخلی محیط های گوناگون را اجرا کنند. 

طراحی داخلی در مشهد نیز مانند سایر شهرها با مشاوره و پیشنهاد پروژه به شرکت های طراحی داخلی صورت می گیرد.

 اغلب این شرکت های طراحی داخلی در مشهد با ارائه نمونه کارها و طراحی های مختلفی که برای محیط های گوناگون در اختیار دارند، و یا ساخت طراحی های داخلی مناسب با سلیقه مشتری توسط نرم افزار ۳D MAX می توانند اقدام به ساخت محیط کنند.

گروه معماری سعیدیان یکی از شرکت های موفق در حوزه طراحی است که تا کنون پروژه های موفق زیادی را در سابقه کاری خود به پایان رسانده است. برای مشاهده پروژه های ما به بخش نمونه کارهای وب سایت مراجعه کنید.