طراحی داخلی پارکینگ مسکونی
08
ژانویه

طراحی داخلی پارکینگ مسکونی

در جامعه کنونی که هر خانوداه حداقل یک وسیله نقلیه دارد و اکثر ساختمان ها به صورت آپارتمانی ساخته می شود، داشتن یک پارکینگ مناسب از الزامات هر ساختمانی محسوب می شود. طراحی داخلی پارکینگ مسکونی نیز باید به گونه ای باشد که علاوه بر داشتن کارایی ، باعث زیبایی ساختمان نیز باشد.

کمبود جای پارک در حاشیه خیابان و ساختمان ها یکی از دلایلی است که داشتن پارکینگ در یک ساختمان را اجباری می کند. براساس قوانین و ضوابط شهرداری در هنگام ساخت و ساز هر ساختمان  موظف است به تعداد واحدهای مسکونی یا براساس ظرفیت ساختمان پارکینگ مناسبی را طراحی و اجرا کند.

در برخی از ساختمان های مسکونی در صورتی که پارکینگ در طبقه همکف باشد قسمتی از پارکینگ به عنوان لابی در نظر گرفته می شود، اما در پارکینگ هایی که با رمپ طراحی می شوند این فضا مجزا است. طراحی نمای پارکینگ و طراحی داخلی پارکینگ مسکونی به همین دلیل مورد توجه قرار می گیرد.

برای اطلاعات بیشتر از ضوابط و قواعد شهرداری برای طراحی پارکینگ ساختمان مسکونی می توانید با یک گروه معماری در مشهد تماس بگیرید. ما در گروه معماری سعیدیان نیز پاسخگوی سوالات شما هستیم. برای اطلاعات بیشتر از راه های زیر می توانید با ما در تماس باشید.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473
09330141916

طراحی داخلی پارکینگ مسکونی

طراحی داخلی پارکینگ در ساختمان های مسکونی و یا حتی محیط های تجاری و اداری باید به گونه ای باشد که علاوه بر طراحی منحصر به فرد و کاربردی باعث رفاه ساکنان باشد و با بخش های دیگر ساختمان هماهنگی و همگونی داشته باشد. شهرداری نقش مهمی در طراحی پارکینگ دارد.

شهرداری براساس مقیاس ساختمان، کاربری آن، تعداد واحدها و ظرفیت ساختمان استانداردهایی را برای طراحی پارکینگ در نظر می گیرد. پس از اخذ مجوزهای لازم معماران و سازندگان می توانند کار طراحی و ساخت را شروع کنند.

طراحی داخلی پارکینگ

اهمیت طراحی داخلی پارکینگ

همانطور که می دانید عوامل مهمی در ارزش ریالی یک ساختمان تاثیر دارند که یکی از آن ها داشتن پارکینگ مناسب است. پارکینگ ساختمان مسکونی یکی از مهم ترین فضاهایی است که بسیار مورد توجه قرار می گیرد. کاربردی بودن، زیبایی، طراحی فضای داخلی پارکینگ مانند نورپردازی، طراحی سقف و ستون و کف، طراحی های بدنه یا همان طراحی نمای پارکینگ اهمیت بسیار زیادی دارد.

عوامل مهم در طراحی داخلی پارکینگ مسکونی

از مهم ترین مواردی که در طراحی پارکینگ باید رعایت شود فضای پارکینگ است که باید به گونه ای لحاظ شود که ضمن رعایت فضای مناسب برای پارک هر خودرو، فضای کافی نیز برای ورود و خروج را در نظر بگیرد. رعایت ابعاد و محاسبه دقیق از اهمیت بالایی برخوردار است.

معمولا فضای پارکینگ ساختمان های مسکونی فضای بسته ای است، به همین دلیل استفاده از تهویه های مناسب برای هوای پارکینگ از نکاتی است که در زمان طراحی و اجرا باید به آن دقت شود.

داشتن نور مناسب یکی دیگر از موارد مهم در طراحی داخلی پارکینگ مسکونی است. پارکینگ هایی که در فضای بسته هستند همچنین پارکینگ درشب باید از نور کافی برخوردار باشند تا در هنگام ورود و خروج و پارک کردن ماشین دچار مشکل نشوند.

کف ‌پوش پارکینگ در دکوراسیون مسکونی باید قابل شست ‌و شو باشد زیرا عبور و مرور ماشین‌ ها و افراد سبب کثیف و لک شدن سطح زمین می‌ شود، همچنین مقاومت این سطح نیز باید در نظر گرفته شود.

طراحی نمای پارکینگ مسکونی

طراحی نمای پارکینگ یا همان طراحی بدنه و دیوارهای پارکینگ باید به گونه ای باشد ضمن حفظ کاربری فضا بر زیبایی آن نیز بیفزاید. پارکینگ را باید مانند یک سالن بزرگ در نظر گرفت که شامل چند ستون و پارتیشن برای تقسیم بندی فضا است.

معمولا این فضا دیوارهایی با دهانه های بزرگ است که  در فواصل منظم بیرون زدگی هایی برای ستون و سایر تاسیسات دارد که نقش تقسیم بندی فضا را به عهده دارد. معمولا در طراحی داخلی پارکینگ پنجره به چشم نمیخورد و در صورتیکه فضای پارکینگ بسته باشد از تهویه برای جریان هوا استفاده می شود.

اهمیت طراحی داخلی پارکینگ ساختمان

اگر فضای مورد استفاده برای پارکینگ دارای حیاط یا فضای باز باشد یک ضلع ساختمان برای نور پارکینگ و تهویه هوا استفاده می شود که معمولا با یک نرده یا حفاظ جدا می شود.

برای از بین بردن خستگی و یکنواختی فضای پارکینگ باید دیوارهای فضا را با تقسیم بندی صحیح و استفاده از متریال های مناسب طراحی کرد. خطوط هندسی در طراحی دیوارها وبدنه نیز کمک زیادی به از بین بردن یکنواختی محیط می کند.

موارد مورد توجه برای طراحی داخلی پارکینگ ساختمان

 • برداشت صحیح و دقیق ستون ها و تاسیسات
 • رعایت فواصل و استاندارهای محل پارک خودرو
 • توجه و دقت به مسیر های حرکتی ، مکث  و توقف
 • در نظر گرفتن محل های نصب کنتورهای برق، آب و گاز
 • در نظر گرفتن محل قرارگیری جعبه آتشنشانی
 • دقت در انتخاب مصالح از نظر استقامت، زیبایی، نظافت و طول عمر مصالح
 • دقت در انتخاب مصالح از نظر صرفه اقتصادی توجیه پذیر برای کارفرما
 • دقت در جزییات اجرایی در کنج ها و محل های بیرون زده از بدنه برای عدم سرگیری و موانع حرکتی
 • رعایت اصول حفظ تعادل و توازن بصری در طراحی دیوارها
 • ایجاد نظم و هماهنگی خطوط در قاب ها و دهانه ها
 • تنوع به اندازه مصالح برای ایجاد ریتم و عدم تکرار
 • رعایت تناسبات ابعادی در مصالح مورد نظر
 • طراحی با ابعاد عرف مصالح مورد نظر در بازار
مراحل طراحی داخلی پارکینگ

هزینه طراحی پارکینگ در مشهد

به طورکلی طراحی پارکینگ در ابتدای کار مشخص می شود، یعنی زمانیکه کارفرما کار طراحی ساختمان را به شرکت طراحی می سپارد، همراه با سایر طراحی ها نظیر طراحی داخلی، نما و … طراحی برای پارکینگ ها نیز انجام می شود و هزینه آن طبق عرف و تعرفه شرکت محاسبه می شود.

اما اگر شما قصد بازسازی و نوسازی دارید یا به قصد دارید پارکینگ مجزایی را بسازید و نیاز به طراحی دارید باید به این نکته توجه کنید که هزینه ساخت و قیمت انواع پارکینگ مکانیزه و طبقاتی مسکونی و شهری برحسب هر واحد یا هر پالت پارکینگ عنوان می شود که به معنای هر جای پارک محاسبه می شود.

پارکینگ ها انواع کاربری های مختلفی دارند که نوع طراح، ضوابط و نوع مصالح به کار رفته در آن متفاوت می باشد. ابتدا باید نوع کاربری آن مشخص شود سپس عوامل زیر را می توان به عنوان نکات موثر در هزینه طراحی پارکینگ بررسی کرد:

 • پلان معماری-سازه-برق و مکانیک فاز ۱ و ۲
 • پلان مبلمان
 • پلان اندازه گذاری
 • سایت پلان
 • تمامی نماهای موجود
 • پلان ستون گذاری
 • تعیین متریال مصرفی
 • نقشه سه بعدی

مراحل طراحی داخلی پارکینگ مسکونی

در صورتیکه قصد طراحی فضای داخلی پارکینگ ساختمان مسکونی خود را دارید می توانید با کارشناسان ما با شماره 05138467497 در تماس باشید. در روند طراحی داخلی ابتدا پس از بررسی نظر و سلیقه کارفرما، طرح پیشنهادی را در قالب طرح های سه بعدی ارائه می دهیم.

پس از تایید طرح های تری دی مکس جزئیات و اندازه های دقیق را برای اجرای پارکینگ در اختیار کارفرما قرار می دهیم و مشاوره های لازم برای خرید مصالح و متریال و ساخت و اجرا را ارائه می کنیم.

تعدادی از نمونه های کارهای ما در طراحی پارکینگ را می توانید در ادامه ببینید.