طراحی لابی و پارکینگ
27
آگوست

طراحی لابی و پارکینگ در مشهد

طراحی لابی و پارکینگ که یکی از بخش های مهم در ورودی یک ساختمان است، تاثیر زیادی در زیبایی ساختمان دارد. با توجه به نوع طراحی پارکینگ که طبقه همکف باشد یا با رمپ طراحی شود، میتوان لابی های متفاوتی را طراحی کرد.

سبک معماری کلی ساختمان که می تواند مدرن، کلاسیک، نئوکلاسیک و … باشد، نیز طراحی لابی و پارکینگ نیز بهتر است از سبک کلی معماری ساختمان پیروی کند.

در ادامه سعی داریم نکات مربوط و مهم این موضوع را باهم بررسی کنیم. اگر نیاز به مشاوره یا بازدید از پروژه دارید میتوانید از راه های زیر با مشاوران و کارشناسان ما در گروه معماری سعیدیان ارتباط باشید.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473
09330141916

طراحی لابی و پارکینگ

لابی فضایی است که از آن می توان به یک یا چند اتاق یا راهروهای دیگر دسترسی داشت که معمولاً در نزدیکی ورودی اصلی ساختمان یافت می شود. ممکن است برای دسترسی، گردش یا به عنوان یک منطقه انتظار استفاده شود و از کلمه لاتین “lobium” به معنای پیاده روی سرپوشیده یا رواق گرفته شده است.

پارکینگ نیز فضایی است سرپوشیده یا روباز که برای پارک ماشین در نظر گرفته می شود که براساس متراژ و زیربنای ساختمان، بررسی فضای تامین پارکینگ برای هر واحد، زاویه چرخش ماشین ها و پارک بدون مزاحمت برای سایرین و براساس ضوابط شهرداری باید طراحی و اجرا شود.

چرا طراحی لابی مهم است؟

لابی اولین منطقه ای از داخل ساختمان است که در دید مخاطب تاثیر دارد و می تواند نگاه کلی به تمامی ساختمان را در ذهن مخاطب شکل دهد. داشتن یک لابی زیبا در ورودی ساختمان به عنوان محیطی برای استراحت، انتظار و جلسات کوتاه استفاده شود.

کاربردی بودن و راحتی و طراحی داخلی لابی در زیبایی کلی آن بسیار مهم است. برای اینکه فضایی که طراحی می کنید در عین کاربردی بودن به زیبایی ساختمان نیز اضافه شود، بهتر است اینکار را به یک متخصص و طراح حرفه ای بسپارید.

کاربرد لابی

لابی اتاقی در ساختمان است که برای ورود از بیرون استفاده می شود. گاهی اوقات به عنوان سرسرا، فضای پذیرایی یا سالن ورودی شناخته می شود، اغلب اتاق یا مجموعه ای از اتاق های بزرگ (در یک تئاتر، سالن اپرا، سالن کنسرت، سالن نمایش، سینما و غیره) در مجاورت سالن است.

در ساختمان های مسکونی یا اداری نیز ایز این فضا برای جلسات کوتاه مدت، محیطی برای انتظار، و استراحت های بین روز استفاده می شود.

طراحی دیوار لابی

یکی از مهم ترین مواردی که برای طراحی دیوارهای لابی باید به آن دقت کرد، وسعت فضای ساختمان است که با یک طراحی مناسب، نورپردازی صحیح، استفاده از متریال ها و المان های زیبای طراحی می توان محیطی کارامد و دلنشین را ایجاد کرد.

معمولا برای نورپردازی طراحی لابی و پارکینگ از نورهای خطی، هالوژن های توکار، چراغ های دیوار کوب، چراغ های پایه بلند، لوسترهای سقفی و …. استفاده کرد.

نکات طراحی داخلی پارکینگ ساختمان

برای طراحی داخلی پارکینگ بهتر است موارد زیر را رعایت کنید و در طراحی و اجرا به کار ببرید:

طراحی داخلی پارکینگ
 • برداشت صحیح و دقیق از وضعیت فعلی ستو ها و تاسیسات
 • رعایت فواصل و استاندارهای محل پارک خودرو بعد از اتمام نازک کاری
 • توجه و دقت به مسیر های حرکتی ، مکث  و توقف
 • در نظر گرفتن محل های نصب کنتورهای برق، آب و گاز
 • در نظر گرفتن محل قرارگیری جعبه آتشنشانی
 • دقت در انتخاب مصالح از نظر استقامت، زیبایی، نظافت و طول عمر مصالح
 • دقت در انتخاب مصالح از نظر صرفه اقتصادی توجیه پذیر برای کارفرمای محترم
 • دقت در جزییات اجرایی در کنج ها و محل های بیرون زده از بدنه برای عدم سرگیری و موانع حرکتی
 • رعایت اصول حفظ تعادل و توازن بصری در طراحی دیوارها
 • ایجاد نظم و هماهنگی خطوط در قاب ها و دهانه ها
 • تنوع به اندازه مصالح برای ایجاد ریتم و عدم تکرار
 • رعایت تناسبات ابعادی در مصالح مورد نظر
 • طراحی با ابعاد عرف مصالح مورد نظر در بازار

بازسازی لابی و پارکینگ ساختمان

ممکن است شما قصد داشته باشید ساختمان خود را بازسازی کنید و لابی و پارکینگ یکی از بخش هایی است که باید آن را بازسازی و نوسازی کنید. لابی در دید معماری داخلی، اولین فضای مشترک در زندگی ساکنین ساختمان است.

در بازسازی لابی باید به انتخاب سبک معماری، مصالح کاربردی، رنگ ها، مبلمان، روشنایی ها و …. توجه داشته باشید. پیش از اقدام برای بازسازی بهتر است با تمامی ساکنین ساختمان جلسه ای برای طراحی تعیین نیاز ها و خواسته های ساکنین برگذار شود.

همکاری با یک تیم حرفه ای یا یک گروه معماری که در این کار تخصص و تجربه دارند مشورت کنید و ضمن توجیه براورد اولیه نسبت به بازسازی لابی و پارکینگ از خدمات آن ها نیز بهره ببرید.

شرکت طراحی و اجرا در مشهد

ممکن است شما بتوانید به تنهایی کار طراحی لابی و پارکینگ در مشهد یا هر شهر دیگری را به تنهایی انجام دهید، اما بهتر است به خاطر داشته باشید کارطراحی و بازسازی امری تخصصی و تجربی است.

برای گرفتن مجوزهای شهرداری و تایید استانداردهایی که شهرداری برای تاییدیه پارکینگ دارد باید طراحی براساس ضوابط تعیین شده انجام شود.

ما در گروه معماری سعیدیان بیش از 30 سال تجربه در طراحی و اجرای پروژه های ساختمانی داریم. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره می توانید با همکاران و مشاوران ما از طریق راه های زیر در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473
09330141916