نمای رومی جدید
06
ژوئن

نمای رومی جدید در مشهد

همانطور که می دانید یکی از مباحث مهم در طراحی و زیبایی ساختمان، نمای ساختمان است به همین دلیل ما در مقاله های زیادی به این موضوع پرداخته ایم. در ادامه  این مقاله نیز قصد داریم به موضوع اهمیت نمای رومی جدید بپردازیم.

معماری سبک رومی یکی از سبک های طراحی نما است که طرفداران زیادی دارد و مورد پسند بسیاری از افراد قرار می گیرد. داشتن یک نمای زیبا که به خوبی نیز اجرا شده باشد علاوه بر مبحث زیبایی نما ارزش اقتصادی ساختمان را نیز بیشتر می کند.

نمای رومی ساختمان

هر ساختمان با توجه به کاربری مختلفی که دارد می تواند سبک متفاوتی را برای طراحی نما انتخاب کند. سلیقه، بودجه کارفرما و کاربری ساختمان نقش زیادی در انتخاب سبک معماری دارد.

معماری رومی به زمان روم باستان برمی گردد و از معماری کلاسیک الهام می گیرد. این نماها بیشتر در روم مورد استفاده قرار می گرفت اما در حال حاضر در سراسر دنیا طرفداران زیادی دارد و ساختمان های لوکس و باشکوه را با این سبک طراحی می کنند.

نمای رومی که در ایران طراحی می شود به دلایل مختلف تغییرات زیادی داشته است. در طراحی نمای سعی می شود اصول اصلی طراحی را رعایت کنند اما در برخی جزئیات و متریال های کاربردی تغییراتی داشته است.

این نما را برای هر ساختمانی با هر ابعادی می توان طراحی و اجرا کرد اما معمولا در ساختمان هایی که ارتفاع زیادی دارد این نما زیبایی بیشتری دارد. این سبک را می توان برای نما، دیوارهای بیرونی و داخل حیاط نیز اجرا کرد.

ویژگی های نمای رومی :

نمای رومی یک نمای باشکوه الهام گرفته از سبک کلاسیک روم و یونان است . از آن جایی که سبک کلاسیک بر شکوه و عظمت و جلال تمرکز دارد لذا استفاده از ستون های تزئینی و قوس ها از ویژگی های بارز این نوع از نمای ساختمان می باشد .

سبک معماری کلاسیک با دقت به دوره های گوناگون دارای ستون های مختلفی می باشد .

نمای رومی دارای ویژگی بارز نسبت به سایر نماها می باشد که عبارتند از :

1) قوسی ها به شکل گرد و عریض اجرا می شوند .

2) ستون های بهره گیری شده به شیوه های دوریک ، یونیک و قرنتی اجرا می شود .

3) دیوار های نما به صورت ستون های تزئینی عمل می کنند .

4) استفاده از گنبدهای ساده و طرح دار در نمای رومی داخلی و بیرونی ساختمان

5) تنوع بالای طرح

طراحی نمای رومی در مشهد

اصول طراحی نمای رومی

با توجه به اینکه سبک رومی قدمت زیادی دارد اما به دلیل زیبایی منحصر به فرد این نما هنوز هم جزء پرطرفدارترین طرح های انتخابی جهت طراحی نما می باشد.

 این نما یک سری شاخص ها و ویژگی هایی دارند که نشان دهنده نما بوده و با توجه به آن ها می توانیم تشخیص بدهیم که نمای مورد نظر رومی می باشد از جمله ی این شاخص ها می توان به ستون های کوچک و بزرگ که از برجستگی های منظم تشکیل شده اند اشاره کرد.

 پاستون ها و سرستون ها ، قرنیزهای سنگی ، پنل های دکوراتیو ، قاب پنجره ها ، هلال ها و انواع مجسمه ها و کتیبه های سنگی نیز نشانه های دیگر نمای رومی کلاسیک می باشند .

هزینه طراحی نمای رومی جدید

برای بررسی هزینه نمای رومی معیارهای متفاوتی تاثیر گذار است و نمی توان به صورت قطعی مبلغی را برای آن مشخص کرد و متراژ بنا، نوع متریال های کاربردی، پرکار یا کم کار بودن جزئیات برای طراحی تاثیر زیادی در هزینه نهایی دارد.

یکی از مهم ترین مسائلی که تاثیر مستقیمی در طراحی دارد، بودجه کارفرما است. البته طرحی که برای نمای رومی در نظر گرفته می شود باید به تایید کمیته نما برسد.

شرکت طراحی نما

ما با بیش از 2 دهه سابقه در طراحی، نظارت و اجرای ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری پروژه های زیاد موفقی را در رزومه خود به ثبت رسانده ایم.

برای دیدن نمونه کارهای بیشتر می توانید به بخش پروژه های سایت مراجعه کنید یا با شماره های 05138467497 یا شماره واتس اپ 09157111473 در تماس باشید.