طراحی مطب در مشهد
09
مارس

طراحی مطب در مشهد

یکی از خدمات گروه معماری سعیدیان طراحی مطب در مشهد است. مطب طب سوزنی خانم دکتر عزیزی که بزرگترین مطب طب سوزنی شرق کشور است و به تازگی افتتاح شده است توسط گروه معماری سعیدیان طراحی و اجرا شد.

معمولا در طراحی مطب یا فضاهای اداری به دو صورت بازسازی یا اجرا از صفر انجام می شود که در این مورد ما شروع به بازسازی مطب نمودیم که در ادامه تصاویر قبل و بعد را مشاهده خواهید کرد.

طراحی داخلی یک مطب نقش زیادی در جذب مشتری دارد، داشتن یک فضای مناسب که به صورت بهینه طراحی شده باشد و آرامش کافی برای مراجعین به همراه داشته باشد، بسیار مهم است.

برای طراحی دکوراسیون باید طراح اطلاعات کافی در مورد تجهیزات پزشکی داشته باشد و نحوه قرارگرفتن و به کاربردن ان ها را مورد توجه قرار دهد. چیدمان صیحیح و زیباییی شناسی مطب اثر زیادی در اعتماد مشتری و بیماران دارد.

فضاهای مختلف در طراحی مطب

پیش از هر اقدامی برای طراحی باید یک برداشت دقیق از ابعاد و متراژ مطب داشته باشیم. باید بدانیم مطب از چه فضاهایی تشکیل می شود، کاربری هر بخش چیست و به طور کلی چارت اصلی مطب مشخص شود. شناخت بهتر فضای موجود به طراحی بهتر کمک می کند.

به طور کلی در طراحی مطب بهتر است فضاهای زیر را در نظر بگیرید، معمولا این فضاها در اکثر مطب های پزشکی مشترک است و در سایر موارد براساس ایده و بودجه کارفرما قابل تغییر و حذف است:

طراحی مطب در مشهد
  • اتاق انتظار بیماران و مراجعه کنندگان
  • بخش پذیرش مطب
  • بخش انجام کارهای درمانی و پزشکی
  • بخش پشتیبانی

در طراحی هر بخش ویژگی های خود را دارد که توجه به جزئیات هر کدام مهم است.

نکات مهم در طراحی مطب در مشهد

همانطور که می دانید رعایت چیدمان، هارمونی رنگ ها، نحوه چیدمان بخش های مختلف، کاربری مناسب محیط و … عوامل مهمی است که می تواند در احساسات و حالات مراجعه کنندگان تاثیر داشته باشد. رعایت نکات زیر می تواند به شما در طراحی کمک کند:

  • رعایت کردن اصول رنگ آمیزی و نورپردازی
  • استفاده از المان های سرگرمی تحت عنوان دکوراسیون
  • استفاده از طراحی پلان باز به جای پلان بسته
  • نزدیک کردن فضای مطب به فضایی شبیه و نزدیک به منزل
  • استفاده از تم های خاص و یکتا برای دکوراسیون
  • در نظر گرفتن وضعیت مطب مورد نظر و شرایط آن در هنگام طراحی

ترکیب رنگی در طراحی مطب

استفاده از رنگ های مناسب در طراحی فضای مطب بسیار مهم است. استفاده درست و مناسب از رنگ ها برای طراحی باعث ایجاد حس آرامش و امنیت در مراجعه کننده می شود.

بهتر است از رنگ هایی که ترکیب رنگ آن ها حالت یکپارچگی به فضا می دهد استفاده کنید. استفاده از رنگ هایی که شدت رنگ بالایی دارند نه تنها زیبایی ندارد بلکه آرامش محیط را نیز از بین می برد.

طراحی مطب پزشکی در مشهد

رنگ هایی مانند قرمز، مشکی، بنفش تیره ، زرد یا نارنجی و…. بهتر است در طراحی مطب استفاده نشود. در روانشناسی رنگ ها، رنگ های شارپ مانند قرمز باعث افزایش هیجان و کاهش آرامش می شود که برای فضایی مانند مطب های پزشکی اصلا مناسب نیست.

عموما در طراحی مطب ها از رنگ هایی مانند سبز، فیروزه ای، آبی، سفید، قهوه ای و بژ استفاده می شود که با القا حس خنثی بودن رنگ آرامش محیط و مراجعه کننده ها را به همراه دارد.

استفاده از رنگ های روشن در فضای داخلی مطب باعث می شود فضا بزرگتر به نظر برسد و حس خفگی محیط را از بین ببرد. رنگ های آبی و فیروزه ای وهمچنین رنگ سبز در روانشناسی تداعی کننده آرامش و امنیت است. همچنین می توان از ترکیب چند رنگ نیز استفاده کرد.

برای ترکیب چند رنگ در طراحی باید دقت کنید به گونه ای نباشد که باعث شلوغی شود و زیادی زننده نباشد.

بهداشت محیط مطب

در مطب های پزشکی یکی از مهم ترین مواردی که باید رعایت شود بهداشت محیط است. نوع متریال های به کار برده شده باید به گونه ای باشد که باعث پخش آلودگی در محیط نشود و خاصیت استریلیزه شدن داشته باشند.

همچنین بهداشت کفپوش های مطب امری مهم است که نباید از آن غافل شد. برای این کار بهتر است متریالی انتخاب شود که قابل شست و شو باشد و به راحتی بتوان آن را برای دفعات زیادی ضدعفونی کرد.

در ادامه مطب طب سوزنی را مشاهده می کنید که توسط گروه معماری سعیدیان طراحی و بازسازی شده است. برای اطلاعات بیشتر در طراحی مطب در مشهد می توانید با شماره 05138467497 با ما در تماس باشید.

تصاویر قبل از بازسازی

تصاویر بعد از بازسازی