طراحی پارکینگ روباز
03
ژانویه

طراحی پارکینگ روباز

پارکینگ یکی از مهم ترین مکان های سطح برای ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و حتی سطح شهر است. طراحی پارکینگ روباز نیز انواع پارکینگ ها هست که در از اوایل مورد توجه قرار گرفته بود و بسیار کابردی است.

طراحی پارکینگ در هر فضایی قوانین و ضوابط خود را دارد و با توجه به نوع کاربری که دارد ضوابط آن متفاوت است. طراحی پارکینگ رو باز معمولا در محیط های باز کابرد بیشتری دارد که بیشتر برای مصارف عمومی مورد استفاده قرار می گیرد.

پارکینگ چیست؟

یک پارکینگ معمولاً منطقه ای است که برای پارک تعیین شده است و می تواند در گاراژ، ساختمان یا در خیابان باشد. در پارکینگ های روباز عمومی معمولاً فضایی  برای پارک هر یک خودرو مشخص می‌ شود و هزینه پارکینگ براساس مکان و زمان استفاده با توجه به مقررات آن تعیین می شود.

چهار نوع پارکینگ چیست؟

چهار نوع اصلی پارکینگ وجود دارد. پارکینگ عمود ، زاویه دار، پارکینگ موازی و دوبل. پارکینگ زاویه ای پراکنده ترین نوع در انواع پارکینگ ها می باشد.

انواع پارکینگ

در طراحی و اجرای پارکینگ ها با توجه به موقعیت آن و کاربری مدل های مختلفی می تواند ارائه شود که با یکدیگر تفاوت های زیادی دارند.

به طور مثال قوانین و ضوابط در طراحی پارکینگ رو باز ، پارکینگ ساختمان مسکونی ، پارکینگ هتل ها و پارکینگ های عمومی با یکدیگر متفاوت است.

طراحی پارکینگ روباز

ضوابط طراحی پارکینگ

برای طراحی داخلی پارکینگ یک سری استانداردهای کلی وجود دارد که برای اکثر پارکینگ های عمومی و مسکونی و …. است. اما هر پارکینگ به طور اختصاصی تر ضوابط خاص خود را دارد که باید در زمان طراحی در نظر گرفته شود. مثلا در طراحی پارکینگ های ویلایی علاوه بر این موارد باید استانداردهای مربوط به همان بنا در نظر گرفته شود.

در طراحی پارکینگ باید برای پارک هر ماشین عرض دو و نیم متر در نظر گرفته شود. اگر در دو طرف پارکینگ دیوار باشد و فقط برای یک خودرو جای پارک باشد این عرض باید 5 متر در نظر گرفته شود.

اگر در پارکینگ یک طرف ستون و طرف دیگر دیوار باشد باید 4 متر و 75 سانتی متر عرض در نظر گرفته شود.

در مقیاس بزرگ تر و برای تعداد خودروهای بیشتر باید این اندازه ها برای هر ماشین به صورت جدا در نظر گرفته شود تا در حالت کلی برای پارک دچار مشکل و تصادف نشود.

در طراحی پارکینگ کلاسیک چه ضوابطی باید در نظر گرفته شود:

برای طراحی پارکینگ ساختمان مسکونی در صورتی که ساختمان کوچک است کار ساده تر و راحت تر است اما در ساختمان های بزرگتر کار کمی مشکل تر و پیچیده تر است.

معمولا طراحی پارکینگ ساختمان های مسکونی براساس نوع ساختمان و تعداد واحدهای آن متفاوت است و با در نظر گرفتن این موارد طراحی انجام می شود.

باید برای تمامی واحد ها یک پارکینگ در نظر گرفته شود تا در عین نظر گرفتن جای پارک و رعایت ضوابط همه ساکنین بتوانند از پارکینگ استفاده کنند.

 در طراحی پارکینگ برای ساختمان های مسکونی متراژ قانونی پارکینگ آپارتمان ها برای افراد معمولی ۵ متر در ۲۵/۲ متر و برای معلولین نیز این مقدار ۵ متر در ۲۵/۳ متر است. برای گردش خودرو نیز فضای گردش باید حداقل ۵ متر باشد

ضوابط طراحی پارکینگ کلاسیک

ضوابط طراحی پارکینگ ویلایی

به طور معمول در طراحی پارکینگ محیط های ویلایی از روش پارکینگ در حیاط الهام  می گیرد. این روش کاربردی تر و به صرفه تر است که در آن بجای استفاده از سازه های سنگین و پر هزینه از سازه های سبک تر و سایبان ها استفاده می کنند.

از آنجایی که این نوع پارکینگ در فضای باز طراحی می شود مدل های زیباتر و کاربردی تر می توان طراحی کرد که هزینه های ساخت را به حد چشم گیری کاهش می دهد. برای طراحی این پارکینگ باید براساس مساحت زمین و بنایی که طراحی شده است طراحی انجام شود.

طراحی پارکینگ روباز

پارکینگ های روباز یکی دیگر از انواع پارکینگ ها هستند که بیشتر کاربرد عمومی دارند و در سطح شهر طراحی می شوند. برای طراحی پارکینگ روباز نیز باید از استانداردها و ضوابط موجود پیروی کنند.

در طراحی های پارکینگ های عمومی بزرگ بر اساس ظرفیت تعداد خودرو های سازه می بایست محکم و مقاوم باشد تا حجم های زیاد را تحمل نماید.
در طراحی پارکینگ های روباز قضیه بسیار متفاوت تر می باشد و این کار با توجه به عدم نیاز به ساخت سازه های سنگین بسیار راحت تر و کم هزینه تر می باشد. البته در این نوع از پارکینگ ها شما به فضای زیادی نیاز دارید تا بتوانید خودرو های مشخصی را پارک کنید.


برای ساخت تمامی مدل پارکینگ ها باید نقشه ی طراحی شده را برای تایید به شهرداری فرستاده تا بررسی شود و در صورت تایید شدن پروژه کار بر اساس نقشه انجام شود و برای اتمام کار نیز نباید هیچ گونه مغایرتی با نقشه وجود داشته باشد.

از دیگر نکاتی که باید برای طراحی پارکینگ در نظر داشته باشید، تجهیزاتی است که باید برای مجهز کردن پارکینگ از آن استفاده کنید. از جمله تجهیزات برای طراحی و پیاده سازی پارکینگ ها به خصوص پارکینگ های عمومی خط کشی پارکینگ هاست.

گروه معماری سعیدیان

ما پس از 30 سال سابقه در طراحی و نظارت و اجرای انواع ساختمان های مسکونی، تجاری ، اداری، هتل آپارتمان و ویلا تخصص کافی در طراحی انواع پارکینگ را داریم و به تمامی ضوابط و استانداردهای شهرداری واقف هستیم.

برای اطلاعات بیشتر از نحوه همکاری با ما و مشاوره و بازدید رایگان می توانید با کارشناسان و مشاوران ما با شماره 05138467497 در تماس باشید.

همچنین در ادامه چند نمونه پارکینگ ساختمان مسکونی که توسط ما طراحی شده است را می بینیم.