طراحی پارکینگ در فضای باز
24
نوامبر

طراحی پارکینگ در فضای باز

پارکینگ می تواند هم در فضای داخلی و هم در فضای باز، عمومی یا خصوصی باشد. طراحی پارکینگ در فضای باز بیشتر برای محیط های تجاری یا اداری و گردشگری کاربرد دارد که برای چند ساعت مورد استفاده قرار می گیرد. در ادامه بیشتر به این موضوع می پردازیم.

طراحی پارکینگ در فضای باز

پارکینگ منطقه ای است که برای پارک اختصاص داده شده است. معمولاً فضاهای پارکینگ روی زمین با خطوط سفید یا زرد مشخص می‌ شوند که مربع ‌هایی را تشکیل می ‌دهند که هر کدام برای یک ماشین مناسب است.

معمولا پارکینگ ها در نزدیکی مغازه ها، فروشگاه ها، رستوران ها و سایر امکاناتی که نیاز به پارکینگ دارند، رایج است. پارکینگ هایی وجود دارند که در طول سال باز هستند، اما پارکینگ های دست ساز نیز وجود دارند که به طور ویژه برای یک رویداد اختصاص داده شده اند.

پارکینگ ساده

به گاراژ های پارکینگ، پارک خودرو، سازه پارکینگ، ساختمان پارکینگ، رمپ پارکینگ، پارکید یا عرشه پارکینگ نیز گفته می شود.

چندین نوع پارکینگ وجود دارد:

یک طبقه

این مدل، پارکینگی است که فقط در یک طبقه طراحی شده است.

طبقاتی یا چند طبقه

دارای چندین طبقه برای پارک هستند. طراحی داخلی پارکینگ چند سطحی می تواند بسیار متفاوت باشد. متداول ترین طرح، پارکینگ با رمپ برای حرکت از یک سطح به سطح دیگر است.

پارکینگ هایی هستند که از آسانسور برای رفتن از سطحی به سطح دیگر استفاده می کنند کمتر رایج هستند. پارکینگ با سیستم های روباتیک نیز وجود دارد که اتومبیل ها را از یک سطح به سطح دیگر منتقل می کند. طبقات پارکینگ می تواند بالا، پایین یا هر دو باشد.

طراحی پارکینگ در فضای باز

طراحی پارکینگ در فضای باز و بسته نیز می تواند به صورت طبقاتی نیز انجام شود.

پارکینگ زیرزمینی

یک پارکینگ زیرزمینی دارای سطوح زیر سطح و هیچ یک از سطح زمین نیست. اغلب گاراژهای پارکینگ زیرزمینی در مراکز شهر قرار دارند که فضای زیادی برای ساخت پارکینگ وجود ندارد، اما نیاز زیادی برای ساخت پارکینگ در آن محل وجود دارد.

پارکینگ اتوماتیک

این مدل پارکینگ به صورت زیر عمل می کند:

ماشین خود را روی یک سکو در گاراژ می برید. سپس سیستم پارک خودکار ماشین شما را به فضای پارک موجود در جایی در برج منتقل می کند. با استفاده از بالابرهای هیدرولیک یا مکانیکی می توان خودروها را به صورت عمودی و افقی حرکت داد.

 یک پارکینگ چند سطحی با سیستم پارک خودکار مزایای متعددی دارد. به عنوان مثال می توانید اتومبیل های بیشتری را در یک فضای جمع و جور قرار دهید زیرا اتومبیل ها توسط روبات ها پارک می شوند.

 همچنین مکان‌ های پارک می ‌توانند کوچک ‌تر باشند، زیرا هیچ‌کس نیازی به سوار یا خارج شدن از وسیله نقلیه ندارد و مردم خودشان آن را پارک نمی ‌کنند. سیستم روباتیک به اندازه یک انسان برای پارک ماشین به فضای زیادی نیاز ندارد.

جای پارک در کنار خیابان

همچنین پارکینگ های کنار جاده که متراژ شده یا فضا هایی که برای استفاده از پارکینگ در نظر گرفته شده اند، از امکانات پارکینگ محسوب می شوند.

معمولاً می توانید چنین فضا هایی را به راحتی شناسایی کنید، زیرا یک یا چند مربع با رنگ زرد یا سفید ردیف شده اند که برای یک ماشین مناسب است. شما به عنوان یک راننده قرار است ماشین خود را بین خطوط مشخص پارک کنید.

سیستم پارکینگ خودکار (APS)

سیستم پارکینگ خودکار یا APS یک سیستم مکانیکی است که خودروها را از ورودی به یک فضای پارک در دسترس حرکت می‌دهد. از چندین سطح استفاده می کند.

سیستم پارکینگ خودکار

اتومبیل ها را به صورت عمودی روی هم می چیند تا از زمین کمتری که ممکن است برای پارک هر چه بیشتر اتومبیل استفاده کند. این کاملاً خودکار است و به هیچ پرسنلی نیاز ندارد. گاهی اوقات به سیستم های پارکینگ خودکار اصطلاحات زیر نیز گفته می شود:

 • سیستم پارکینگ مکانیکی
 • سیستم پارکینگ رباتیک
 • سیستم پارکینگ چرخشی
 • پارکینگ اتوماتیک
 • پارکینگ استکر
 • و غیره.

سیستم های پارک اتوماتیک بسیار کارآمد در فضا هستند. شما به سادگی می توانید همه ماشین ها را روی هم قرار دهید به علاوه اینکه فضای پارک نیازی به پهنای یک پارکینگ معمولی نیست.

می‌ توانید ماشین ‌های بیشتری را در یک فضای جمع ‌و جور جمع کنید، زیرا ماشین ‌ها توسط سکو ها و بالابر ها حرکت می ‌کنند. این سیستم به اندازه یک انسان به فضای زیادی برای پارک نیاز ندارد. نیازی به رمپ، عابر پیاده و غیره نیست.

طراحی پارکینگ در فضای باز امکانات زیادی را برای طراحی در اختیار شما قرار می دهد.

سیستم پارکینگ نیمه اتوماتیک

یک سیستم پارکینگ نیمه خودکار از یک سیستم مکانیکی برای جابجایی خودروها به محل پارک خود استفاده می کند، فقط برای کار کردن به یک اقدام انسانی نیاز دارد، چه توسط راننده یا یک مهماندار. این عمل می تواند به سادگی فشار دادن یک دکمه باشد.

مزایا برای مشتریان:

 • نیازی به جستجوی مکان های پارکینگ موجود نیست
 • نیازی به پیاده روی در پارکینگ نیست
 • صرفه جویی در زمان
 • خودروی شما ایمن و ایمن پارک شده است (نگرانی در مورد سرقت / آسیب وجود ندارد)

مزایا برای شهرداری ها / مالکان املاک:

 • بهره وری فضایی
 • سازگاری با محیط زیست (رانندگی در داخل خودرو ممنوع)
 • افزایش امنیت عمومی (فرصت کمتر برای سرقت، تصادف، حمله)
 • مزایای صرفه جویی در پول
 • عدم حضور افراد در داخل به معنای عدم وجود زباله / دعوا / تصادف / غیره است.
 • عدم حضور افراد در داخل به معنی عدم نیاز به علائم / روشنایی / مناطق عابر پیاده / و غیره است.

خودروهای داخل خودرو رانندگی نمی ‌کنند، اما به‌ طور خودکار جا به ‌جا می ‌شوند، که به معنای عدم نیاز به سیستم تهویه گران قیمت است

 • عدم نیاز به استخدام پرسنل (به جز تعمیر و نگهداری گاه به گاه)
 • هیچ کس با ماشین شما رانندگی نمی کند
 • سازگاری با محیط زیست (موتور خاموش است)
سیستم پارکینگ نیمه اتوماتیک

چگونه کار می کند؟

مشتری وارد گاراژ پارکینگ می شود و ماشین را روی یک سکو می راند. در آنجا موتور را خاموش می کند، ترمز می گیرد و از خودرو خارج می شود. این سیستم با استفاده از سنسورها اندازه و شکل کلی خودرو را تشخیص می دهد. این کار یک مرحله مهم در این فرآیند است: سیستم محل پارک ماشین را (کوچکترین فضای ممکن) تجزیه و تحلیل می کند.

معمولاً یک پایانه پرداخت وجود دارد که مشتری باید هزینه پارکینگ را پرداخت کند. او یک بلیط یا کلید با یک کد سفارشی دریافت می کند.

به محض خروج مشتری از پارکینگ، بازوها و سکوهای روباتیک به حرکت در می آیند. آنها ماشین را به صورت عمودی و/یا افقی به محل پارک موجود منتقل می کنند.

زمانی که مشتری برای تحویل گرفتن ماشینش بر می گردد، سیستم از کد موجود در بلیط او استفاده می کند تا بداند کدام خودرو را باید به سکو بازگرداند. سپس مشتری می تواند وارد خودرو شده و از گاراژ خارج شود.