پست مدرن در معماری چیست؟
06
مارس

معماری پست مدرن چیست ؟

شاید شما هم عبارت معماری پست مدرن را شنیده باشید. در این مطلب قصد داریم به تعریف پست مدرن در معماری صحبت کنیم . برای آشنایی بیشتر با تعریف پست مدرن و ویژگی های آن ادامه مطلب را مطالعه کنید.

پست مدرن به چه معناست؟

پست مدرن یا پسانوگرا  واکنشی به معماری مدرن است. در اصل ماهیت این سبک به هویت فرهنگی، تاریخی، ویژگی های اقلیمی و شهری یا به عبارت دیگر گذشته گرایی اشاره دارد.

در معماری مدرن از از مصالح نوین بدون توجه به فرهنگ و اقلیم استفاده می شود اما در پست مدرن با نگاهی به تاریخ و فرهنگ و از همان صالح نوین موجود استفاده شود.

نقش پست مدرن در معماری

از دهه شصت میلادی مبحث معماری پست مدرن به عنوان یکی از انواع سبک های معماری شناخته شد و انتقادات زیادی به آن وارد شد.

در تفکر پست مدرن هنر صرفا یک تجربه زیبا شناختی نیست ، بلکه روش شناخت جهان است.

ویژگی شاخص هنر پست مدرن تاکید بر کلیشه ، تقلید ازسبک های مختلف و اختلاط و امتزاج رنگ های مختلف کولاژ  (Collage)  است .

 هنر دردنیای پست مدرن نه متعلق به چارچوب ارجاعی و معیار داوری خاصی است و نه به پروژه یا اتوپیای خاصی تعلق دارد.

یکی از برجسته ترین نمونه های پست مدرن را چارلز مور در میدان ایتالیا به وجود آورده که در ساخت این میدان توجه به سایت پروژه و فضای اطراف نداشته و فقط به مرکز پروژه توجه کرده و برای همین یک فواره آب و مجسمه در هم تنیده در وسط قرار داده است

معماری پست مدرن چه ویژگی‌هایی دارد؟

 • این سبک از معماری، تلاش دارد که طراحی بنا را با ویژگی‌های بومی و محلی گره بزند.
 • شکل‌های ساده هندسی مثل مکعب، هرم و استوانه را با رنگ و نورهای متضاد ترکیب می‌کند.
 • در تلاش است تا حسی از متافیزیک را به بیننده القا کند. هرقدر که شما با تماشا کردن یک ساختمان مدرن، پیشرفت‌های تکنولوژیکی و توسعه علم را در همان قامت احساس می‌کنید اما در این مورد چنین نیست، انگار قرار نیست خیلی حس زمینی بودن در شما ایجاد شود.
 • از عامه پسند بودن ابایی ندارد زیرا اگرچه هنری اصیل است و بر اندیشه‌های فلسفی استوار گشته، اما مردم کوچه و بازار هم از تماشای چنین ساختمان‌هایی لذت می‌برند.
 • استفاده از فرم‌های ارگانیک، قابل درک و قابل شناخت (در مقابل مدرنیست‌ها که همواره دوست داشتند آثاری مبهم خلق کنند).
 • استفاده از خطوط منحنی و بدون زاویه
 • توجه به تزئینات زیبا و رنگ‌های روشن و شاد
 • سعی بر بازگشت به گذشته و حتی گاها، فرار از آینده و حال
 • هرچند که پست مدرن و معماری سنتی هر دو به گذشته و اصالت اهمیت می‌دهند اما در پست مدرن بر خلاف معماری سنتی از مواد و مصالح نوین ساختمانی برای نمایش برای این رویکرد بهره گرفته می‌شود.
 • در معماری پست مدرن از تزئینات و جزئیات زیادی استفاده می‌شود (بر خلاف معماری مدرن که تاکید آن بر سادگی است).
 • استفاده از رنگ‌های پر زرق و برق و متضادی که حاصل سلیقه‌ بومی هر منطقه است جزئی از ویژگی معماری پست مدرن به حساب می‌آید (بر خلاف معماری مدرن که معمولا در همه جا از رنگ‌های سرد و خنثی بهره می‌برد).

تفاوت‌های بین معماری مدرن و پست مدرن چیست؟

معماری مدرن به نوعی ایجاد کننده امنیت است، فرد دوره مدرن به دنبال زیبایی و تزیین نیست، به دنبال جایی است که در آن از بی خانمانی و عدم امنیت خود را دور زد.

 معماری مدرن با دوره مدنی آغاز شد که توجه به صنعت اصل بوده است و برای موفقیت در صنعت باید هر چیزی قربانی می شد. اعم از انسان تا شرایط و زندگی انسانی. 

دوره پست مدرن در نقطه مقابل با ارزش دهی به انسان و احساسات وی شکل گرفته است نه مانند دوره مدرن که با عقل محاسبه گر و سودجو همه چیز را در راه رسیدن به هدف نادیده می گیرد.

 معماری پست مدرن به دلیل احساسات متفاوت که در جاهای مختلفی بروز کرده است دارای گستردگی و تنوع شده است.