طراحی سقف پارکینگ مسکونی
14
سپتامبر

طراحی سقف پارکینگ مسکونی

طراحی سقف پارکینگ مسکونی براساس ضوابط و استاندارد های شهرداری باید انجام شود. به طور کلی طراحی پارکینگ باید به نحوی طراحی و اجرا شود که شما پس از اتمام کار بتوانید مجوزهای شهرداری را اخذ کنید. این ضوابط براساس متراژ پروژه، تعداد واحدهای مسکونی، رمپ بودن و…. متفاوت است.

پارکینگ یکی از فضاهای پرکاربرد و ضروری در آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی می باشد. در ادامه این مقاله چند ایده برای طراحی سقف پارکینگ برای شما معرفی کنیم. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله طراحی داخلی پارکینگ مسکونی را مطالعه نمایید.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473
09330141916

طراحی سقف پارکینگ مسکونی

با گسترش جامعه زندگی شهری و ساختمان های چند طبقه مسکونی، استفاده از پارکینگ ها امری ضروری شده است. خانه های ویلایی جای خود را به ساختمان های چند طبقه دادند و فضای دسترسی حیاط برای پارک ماشین خیلی کمتر شده است.

یکی از نیازهای اساسی ساختمان های مسکونی، داشتن پارکینگ به تعداد هر طبقه و واحد است. براساس ضوابط شهرداری پارکینگ های مسکونی باید به گونه ای طراحی شود که جوابگوی هر واحد باشد. در صورتیکه نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می توانید از راه های زیر با کارشناسان و مشاوران ما در تماس باشید.

انواع پارکینگ

معمولا دسته بندی های متفاوتی برای انواع پارکینگ وجود دارد اما براساس پارامتر ظرفیت و تعداد ماشین می توان به سه دسته زیر آن ها را تقسیم کرد:

پارکینگ های کوچک: که در این پارکینگ ها حداقل سه خودرو می توانند توقف کنند.حداقل ارتفاع مجاز تا زیر عنصر سازه ای 2.2 متر است و حداقل پهنای معبر و شیبراه ورودی 3 متر می باشد.

متوسط: در این پارکینگ حداقل 4 و حداکثر 25 جای پارک وجود دارد و حداقل ارتفاع مجاز تا زیر عنصر سازه ای 2.4 متر و حداقل پهنای معبر 3.5 متر است.

پارکینگ بزرگ: که بیش از 25 جای پارک ظرفیت دارد. حداقل ارتفاع مجاز 2.4 و حداقل پهنای معبر 5 متر می باشد.

ضوابط طراحی پارکینگ مسکونی

ددر حالت کلی برای هرماشین 2.5 متر عرض باید در نظر گرفته شود. که به برای نمونه بابت دو ماشین  دو  حالت زیر اتفاق می افتد:

  • اگر دوطرف پارکینگ دیوار باشد عرض 5متر باید در نظر گرفته شود.
  • اگر یک طرف پارکینگ دیوار و طرف دیگر ستون باشد عرض 4.75 در نظر گرفته می شود.
  • برای سه ماشین 2.5 متر به عرض ذکر شده در بالا اضافه می شود.
  • در صورتی که دو طرف ماشین به دیوار یا ستون مسدود باشد حداقل ابعاد به صورت 3*5 خواهد بود.
  • اگر بین دو ستون به صورت داخل به داخل 4.5 متر فضا وجود داشته باشد ؛امکان ایجاد دو پارکینگ وجود دارد.
ضوابط طراحی پارکینگ

استانداردهای شهرداری برای طراحی پارکینگ

برای طراحی سقف پارکینگ و به طور کلی طراحی پارکینگ، ضوابط و استانداردهایی را شهرداری تعیین کرده است که باید براساس آن طراحی و اجرا شود. پیروی از این استانداردها برای تمامی سازندگان و ساختمان های مسکونی الزامی است:واحد مسکونی کوچکتر از 150 متر یک پارکینگ

  • 150 تا 200 متر 1.5 پارکینگ
  • بیش از 200 متر دو پارکینگ
  • هر واحد بالای 100 متر در طبقه اول و دوم به یک پارکینگ نیاز دارد.
  • همچنین درصورتی که تعداد واحد فرد باشد یک واحد از پارکینگ معاف است

نکات طراحی سقف پارکینگ مسکونی

 طراحی سقف پارکینگ مسکونی که یکی از بخش های اصلی در پارکینگ است و دقت در طراحی باعث می شود زیبایی محیط را دو چندان کنید.در گذشته اکثرا پارکینگ ها محیط هایی خشک و بی روح بودن که فقط پارک شدن ماشین در آن استفاده می شد، اما امروزه توجه زیادی به آن می شود و طراحی های زیبایی برای اجرای آن به کار می رود.

پیش از توجه به زیبایی باید کارامدی و عملکردی بودن فضا را مورد توجه قرار داد. در واقع طراحی سقف پارکینگ مسکونی و دیواره ها و ستون های محیط یکی از راه هایی است که می توان به جذابیت محیط اضافه کرد.

نوپردازی سقف پارکینگ مسکونی

نورپردازی مناسب یکی از ساده ترین راه های طراحی سقف پارکینگ مسکونی است. با نور پردازی ساده شما می توانید محیط پارکینگ را از تاریکی و کم سویی دربیاورید.  از چراغ‌های بزرگ و لوستر مانند، یا از تعداد بسیاری از چراغ‌های نور LED استفاده کنید. می توانید این چراغ‌ها را در یک دکوراسیون خاص درون سقف تعبیه کنید.

طراحی سقف پارکینگ

متریال‌های کاربردی در طراحی سقف پارکینگ

برای طراحی سقف پارکینگ، پوشش‌های آلومینیومی یکی دیگر از روش‌هایی هستند که اغلب نادیده گرفته می شوند. از این مواد اغلب برای سقف‌های بر آمده استفاده می شود و از جذابیت و دوام بسیاری بالایی برخودار هستند.

 طراحی سقف پارکینگ ساخته شده از این مواد، بازتاب خوبی از نور را تولید می کند. این مواد تا حد بسیار بالایی با سبک‌های طراحی داخلی مدرن تطبیق و هماهنگی دارند.

شرکت طراحی در مشهد

گروه معماری سعیدیان با داشتن تیم حرفه ای طراحی و اکیپ حرفه ای اجرا توانایی اجرای صفر تا صد پروژه های ساختمانی را دارد. برای مشاهده پروژه ها و نمونه کارهای ما می توانید از بخش پروژه ها نمونه کارهای بیشتری را مشاهده کنید.