نمای رومی ساختمان
21
مه

نمای رومی ساختمان در مشهد

یکی از سبک های پرطرفدار در طراحی، نمای ساختمان رومی است. از آنجایی که در سال های اخیر اهمیت نما برای ساختمان ها بسیار پررنگ تر شده است و تاثیر زیادی در زیبایی و ارزش اقتصادی ساختمان دارد، سازندگان توجه زیادی به نمای ساختمان دارند.

نمای رومی ساختمان به دلیل زیبایی و متفاوت بودن آن مورد توجه اکثر افراد قرار دارد. از آنجایی که در طراحی نمای رومی از مصالح گران تری استفاده می شود، معمولا این نما برای ساختمان های لوکس به کار می رود.

هر ساختمانی با هر کاربری که دارد باید نمای زیبایی داشته باشد، علاوه بر اینکه طراحی داخلی منزل بسیار مهم است باید به ظاهر بیرونی آن نیز توجه کرد. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که ساختمان هایی را دیده باشید که نما و داخلی آن با یکدیگر در تضاد است.

سبک های مختلفی برای طراحی نما یا داخلی وجود دارد، نمای ساختمان رومی یکی از سبک های پرطرفدار در این زمینه است، با توجه به اینکه نسبت به سایر نماها متریال های سنگین تری کار می شود و هزینه طراحی و اجرای آن بیشتر می شود، اما به دلیل زیبایی نما طرفداران زیادی دارد.

نمای رومی چیست؟

نمای کلاسیک را برخی افراد با نام رومی نیز می شناسند یکی از سبک های معماری برای طراحی نمای ساختمان است که از زمان ورود به ایران دچار تغییرات زیادی شده است  و معماران ایرانی گاها بخشی از معماری ایران باستان را نیز با آن تلفیق می کنند.

در نماهای رومی از عناصر معماری روم باستان استفاده می شود و سرستون ها وکتیه های پرکار در آن ها زیاد دیده می شود. به دلیل همین ظرافت ها و جزئیات زیادی که دارد نسیت به سایر نماهای ساختمان هزینه بیشتری دارد.

نمای رومی گروه معماری سعیدیان

اصول نمای ساختمان رومی

هر سبکی که برای نما انتخاب می کنید دارای اصول خاص خود است که در طراحی باید به آن توجه شود تا سبک معماری را حفظ کند. در ادامه برخی از اصول طراحی نمای رومی برای طراحی ساختمان را بررسی می کنیم:

 • برخورداری از سقف بلند
 • تقارن در فواصل پنجره ‌ها و ستون ‌ها
 • طراحی پنجره‌ ها اصولا از کف تا سقف
 • پیروی از تناسب و هماهنگی در طرح
 • کاربرد المان ‌های و مجسمه ‌های سنگی
 • طراحی پنجره ‌ها به صورت صاف و قوس ‌دار
 • طراحی ستون‌ های بلند در ورودی ساختمان

چرا نمای رومی طرفداران زیادی دارد؟

نمای رومی به دلایلی که در ادامه بررسی می کنیم در سال های اخیر رواج زیادی داشته است و افراد زیادی این معماری خاص را برای نمای ساختمان خود انتخاب می کنند:

 • مصالح در دسترس
 • خاص بودن و مجلل و لوکس بودن این نما
 • شاخص کردن ساختمان

مزیت های اجرای نمای رومی

هر معماری که برای طراحی های داخلی یا خارجی استفاده می شود مزیت ها و معایب خود را دارد. اما سبک معماری رومی یک معماری بسیار پرکار و قوی است که یادگار روم باستان است و مزیت های زیادی دارد.

مزایای نمای رومی عبارت اند از:

 • ابهت نما برای ساختمان
 • نماد تجمل و لوکس بودن
 • تمیز کاری اسان

نمای رومی برای چه ساختمان هایی مناسب است؟

هزینه طراحی نما رومی

همانطور که قبلا گفتیم نمای ساختمان هویت یک بنا را نشان می دهد و تاثیر زیادی در دید مخاطب و ارزش اقتصادی ساختمان دارد. به طور مثال نمای ساختمان مسکونی با یک بنای اداری- تجاری یا ویلایی متفاوت است. بیننده نما با طراحی مناسب می تواند متوجه نوع کاربری ساختمان شود.

نمای ساختمان مسکونی باید به گونه ای طراحی شود تا یک ظاهر متفاوت نسبت به ساختمان های اداری، تجاری، ویلایی و…. داشته باشد. برای اینکار معمولا نماهای مسکونی به گونه ای طراحی می شود و از متریال هایی در اجرای آن به کار می رود که حس صمیمت را به مخاطب القا کند.

معمولا چوب طبیعی، ترموود، سنگ و… گزینه های مناسبی برای جان بخشیدن به ساختمان هستند.

سبک معماری نمای رومی نیز بیشتر برای ساختمان های مسکونی و ویلایی استفاده  می شود و در سایر ساختمان های کمتر استفاده می شود.

استفاده متداوم از سبک نمای رومی تاثیر منفی در چهره شهر ایجاد خواهد کرد و بیش از پیش فاصله طبقاتی را در سطح شهر نمایان خواهد کرد. زیرا نمای کلاسیک یا رومی، دوران سلطنتی روم باستان و نظامی بودن آن را یادآوری خواهد کرد. 

هزینه طراحی نما به سبک رومی

به دلیل جزئیات زیاد این نما و ریزه کاری های زیادی که نسبت به سایر نماهای ساختمان دارد قیمت تمام شده آن بالاتر است.  با توجه به افزایش قیمت سنگ و همچنین دستمزد نیروی‌ های متخصصی که در این زمینه فعالیت دارند، بدون شک طراحی این نما برای معماران هزینه بالایی دربر خواهد داشت.

شرکت طراحی نما

شرکت های معماری زیادی هستند که کار طراحی نما را بعنوان خدمات به مشتریان خود ارائه می دهند. ما در گروه معماری سعیدیان بیش از دو دهه سابقه در طراحی، نظارت و اجرای ساختمان های لوکس کلاسیک را داریم.

برای اطلاعات بیشتر و دیدن نمونه کارهای ما می توانید با شماره 05138467497 یا شماره واتس اپ 09157111473 در تماس باشید.