نمای رومی
09
مه

نمای رومی در مشهد

نمای رومی یا کلاسیک یکی از محبوب ترین انواع نمای ساختمان است. دامنه نمای کلاسیک جهانی است و می توان گفت در سراسر جهان علاقه مندان خاص خود را دارد. تقارن یکی از مهم ترین اصول طراحی نمای کلاسیک است.

نمای کلاسیک در ظاهری باشکوه پدیدار می شود که نمای زیبا و متفاوتی به ساختمان می دهد. این سبک در دنیای مدرن و با وجود معماری مدرن نیز طرفداران خاص خود را دارد و کشورهایی مانند ایالات متحده آمریکا بیشتر ساختمان های اداری خود را به سبک نمای رومی یا کلاسیک می سازند.

نمای ساختمان یکی از قسمت هایی از ساختمان است که هم صاحبان و هم طراحان ساختمان همیشه به دنبال بهترین و جدیدترین و زیباترین آن هستند. در ادامه نیز تعدادی از ساختمان های طراحی شده توسط گروه معماری سعیدیان را مشاهده می کنید.

استفاده از مصالح متفاوت و ناهماهنگ، اشکال نامتقارن و ساختمان های کوچک و بزرگ، ضربه و تحدب نامناسب، نورپردازی نامناسب و… که همگی باعث ایجاد ناهماهنگی و بدنه بی کیفیت شده اند و در ظاهر ساختمان تاثیر زیادی دارد.

مشکل طراحی های نامناسب

مالکان ساختمان، سیستم حاکم بر ساخت و ساز، نابرابری فرهنگی، شاید معماران کارآمد، و یا سیستم آموزشی. به نظر شما علت این بی نظمی های نما کدام است؟

درست است. هر کدام از این عوامل می تواند عاملی برای این اختلال باشد؛ عوامل و مسائل زیادی در دستیابی به نمای با کیفیت و محتوا سازی دخیل است. وضعیت اقتصادی و نبود برنامه ریزی مدون برای نظم و هماهنگی عناصر این مقوله نیز در به هم ریختگی بدنه شهری نقش داشته اند.

ولی!!!

یک معمار به عنوان یک متفکر در مورد وضعیت فعلی پروژه این پتانسیل را دارد که مکانی با کیفیت برای شهرنشینان ایجاد کند. متأسفانه امروزه بسیاری انتظار دارند که کارهای نماسازی خود را شخصا انجام دهند، در حالی که حتی کوچکترین ابزار و مهارت برای انجام کار وجود دارد. .

طراحی نمای رومی

نمای رومی چیست؟

نما هایی که امروزه آن را نمای کلاسیک می نامیم، شباهت و نمونه برداری مصالح، جزئیات و مدل های ساختمان ها به دوران کلاسیک روم و یونان و یا معماری سبک نئوکلاسیک بر می گردد. در این الگو در گوشه ها و لبه ها، مجسمه های رومی به چشم می خورد. در تمامی طرح ها این طرح تابع قوانین و مقررات خاصی نیست و تنها به سلیقه و درخواست کارفرما و سازنده آن بستگی دارد.

تلفیق فرهنگ‌ های مختلف در دنیای امروز، تجسم هنر، مشاهده ‌گرایی را به دیدگاه رومی امروز سوق می ‌دهد. هر سبک معماری در طراحی نما بیانگر باورها و باورهای ذهنی ساکنان آن است.

تنوع در دنیای امروز منجر به کاهش سریع جذابیت دیدگاه ها در مدت زمان کوتاهی شده است؛ اما ظاهر کلاسیک اصالت و ریشه قوی تری دارد. به همین دلیل است که در این عصر، گرایش به ظاهر کلاسیک بیشتر شده است.

از سوی دیگر، ظاهر کلاسیک حس وقار را برای ساکنان خود به ارمغان می آورد و به صاحبان آن حس تجمل می بخشد.

متریال های پرکاربرد در طراحی نمای رومی

نماهای کلاسیک بر اساس پوشش بخشی زیادی از سنگ آهک است. یکی از عوامل گسترش نمای کلاسیک ساختمان مسکونی، وجود معادن سنگ متعدد در نقاط مختلف کشور است. یکی از مصالح مورد استفاده در نمای رومی جدید تراورتن است.

اما چرا سنگ تراورتن؟

سنگ تراورتن دارای تعدادی ویژگی است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، از جمله:

  • شکل پذیری آن کارکرد آن را آسان می کند.
  • انطباق چسبندگی به مواد زیرین بسیار راحت است.
  • سنگ تراورتن عباس آباد یا محمود آباد که از نظر سفید و سفید بودن از کیفیت خوبی برخوردار است؛ مفیدتر.

ولی؛

در برخی از پروژه ‌ها از سنگ تراورتن بژ برای کاهش هزینه‌ ها استفاده می ‌شود و تا 50 درصد هزینه مصالح نیز هزینه می ‌شود.

نمای کلاسیک رومی در ایران

طراحی نمای رومی در کشور ما در طول زمان تکامل یافته است که اصالت واقعی خود را از دست داده است؛ یکی از مواردی که در معماری کلاسیک باید به عنوان یک فاجعه در نظر گرفته شود؛ استفاده از مصالح کامپوزیت همان چیزی است که در برخی موارد شاهد آن هستیم.

چیزی که معماری نمای رومی یا کلاسیک را به سبکی باشکوه تبدیل می کند؛ اصول معماری را در طراحی منحصر به فرد رعایت کنید. بنابراین نمی توانیم با استفاده از مصالح سنگی، طراحی مدرن را برای سبک کلاسیک به یک طرح کلاسیک تبدیل کنیم. یا طرح کلاسیک را به طراحی مدرن تبدیل کنیم. با استفاده از مواد مدرن