طراحی روف گاردن
28
دسامبر

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن چندین سال است که به عنوان طراحی یکی از فضاهای مورد استفاده ساکنین ساختمان تبدیل شده است. روف گاردن های شکیل امروزه بخش اساسی از یک ساختمان به شمار می روند. طراحی این بخش با توجه به استفاده رایج از گیاهان و متریال های خاص باید با دقت زیادی انجام شود.

راه اندازی یک باغ روی پشت بام نیاز به صبر، کار سخت و انتخاب خوب گیاه دارد. انتخاب نوع گیاهان و المان های به کار رفته در طراحی روف گاردن تاثیر زیادی در زیبایی و کیفیت کار دارد. در واقع این طراحی جزو طراحی دکوراسیون داخلی به شمار می رود.

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن مجموعه‌ای از گیاهان کانتینری است که در پشت بام یک ساختمان مسطح، اغلب یک ساختمان آپارتمانی نگهداری می‌کنند. گیاهان می توانند از گیاهان گیاهی گرفته تا درختچه های زینتی متفاوت باشند. راه اندازی می تواند به سادگی کاشت چند گیاه در گلدان های سفالی یا به اندازه تخت باغ های ساخته شده با سیستم های آبیاری خودکار باشد.

در روف گاردن ها فقط بحث کاشت گیاهان نمی باشد، بلکه طراحی فضای نشیمن مانند آلاچیق ها، میزهای سرو غذا، باربیکیو و … از سایر بخش هایی است که در طراحی روف گاردن تاثیر زیادی دارند. برای سفارش کار طراحی می توانید از راه های ارتباطی زیر با همکاران ما در گروه معماری سعیدیان در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473
09330141916

مراحل طراحی روف گاردن و اجرای آن

کدهای ساختمان خود را بررسی کنید

قبل از خرید هر گونه گیاه، کدهای ساختمان محلی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مجاز به کاشت روی پشت بام هستید. اگر در یک آپارتمان یا کانکس هستید، با صاحبان ساختمان مشورت کنید.

 اگر در خانه هستید، با انجمن مالکان خانه بررسی کنید یا قوانین ساختمان محلی را بررسی کنید تا ببینید آیا محدودیتی در ارتفاع یا زیبایی وجود دارد یا خیر.

گیاهان خود را انتخاب کنید

هنگام انتخاب گیاهان برای باغ پشت بام خود، شرایط آب و هوایی پشت بام خود را در نظر بگیریگیاهان خود را بر اساس آن انتخاب کنید. اگر سقف شما در آفتاب کامل است یا به رنگ مشکی است، گیاهان آفتاب دوست و گرما دوست را انتخاب کنید.

 اگر سقف شما دارای بلوک های باد کمی است، گیاهان کم ارتفاع را انتخاب کنید و از کاشت های سنگین پایین استفاده کنید.

بلوک های باد را راه اندازی کنید

اگر منطقه شما باد زیادی می‌وزد، ممکن است بخواهید بادگیرهایی در اطراف گیاهان خود ایجاد کنید تا از وزش آنها بر روی سقف خود جلوگیری کنید. یک پرده یا یک دیوار محیطی به جلوگیری از تندبادهای سنگین و لنگر انداختن گیاهان شما در خاک کمک می کند.

خاک را آماده کنید. از آنجایی که باغ های پشت بام به خاک زمین دسترسی ندارند، باید خاک بخرید و آن را روی ظروف پشت بام خود بیاورید. بیشتر گیاهان در خاک هایی با زهکشی خوب و غنی از مواد آلی رشد می کنند، مانند خاک گلدان اصلاح شده با کمپوست آلی.

انتخاب های خود را بکارید. هنگامی که ظروف خود را آماده کردید، سوراخ هایی را در ظروف خود حفر کنید و گیاهان انتخابی خود را بکارید. سپس به طور کامل آبیاری کنید تا خاک ته نشین شود و گیاهان لنگر بزنند.

گیاهان را در صورت لزوم آبیاری کنید. ساده ترین راه برای آبیاری طراحی روف گاردن ، استفاده از قوطی آبیاری است. با این حال، برای باغ‌های بزرگ‌تر روی پشت‌بام یا برای جلوگیری از بالا رفتن از پله‌ها هر روز صبح با یک قوطی آبیاری، می‌توانید سیستم‌های آبیاری گسترده‌تری را راه‌اندازی کنید. یک گزینه محبوب، نصب بشکه یا مخزن باران برای گرفتن آب باران در قوطی آبیاری است. همچنین می توانید یک سیستم قطره ای متصل به یک لوله آب در سطح سقف راه اندازی کنید.

گیاهان مناسب برای روف گاردن

شرایط آب و هوایی سقف ها می تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از پشت بام ها آفتاب کامل دارند در حالی که ساختمان های همسایه روی برخی دیگر سایه می اندازند. برخی از سقف ها می توانند به دمای 170 درجه فارنهایت برسند، در حالی که برخی دیگر بادهای شدید را تجربه می کنند.

هنگام انتخاب گیاهان برای باغ کانتینری پشت بام خود، شرایط آب و هوایی سقف خود را در نظر بگیرید و گیاهان خود را بر اساس آن انتخاب کنید. در اینجا چند نوع گیاه وجود دارد که ممکن است در روف گاردن شما رشد کنند:

اصول طراحی روف گاردن

گیاهان مقاوم به خشکی:

بسیاری از طراحی روف گاردن که در معرض شرایط آفتابی و باد قرار دارند، برای کمک به رشد گیاهان به آبیاری عمیق و مداوم نیاز دارند. اگر علاقه یا توانایی نصب یک سیستم قطره ای یا مخزن بشکه باران را ندارید، ممکن است از کشیدن یک قوطی آبیاری به پشت بام خود برای آبیاری روزانه گیاهان خسته شوید. کاشت گیاهان مقاوم به خشکی می‌تواند به نگهداری کم باغ پشت بام و مدیریت آسان‌تر آن کمک کند- گیاهانی مانند ساکولنت‌های بیابانی مانند گل رز برفی، مریم گلی، علف‌های هرز پروانه‌ای و درختان و درختچه‌های همیشه سبز را در نظر بگیرید.

گیاهان مقاوم در برابر سایه

اگر ساختمان ها یا درختان همسایه در بیشتر روز روی سقف شما سایه می اندازند، گیاهان مقاوم در برابر سایه گزینه بسیار خوبی هستند. برخی از گیاهان محبوب نیمه آفتاب شامل هاستا و کاهو هستند.

گیاهان آفتاب دوست

بسیاری از پشت بام ها آفتاب کامل را تجربه می کنند (حداقل شش ساعت نور مستقیم خورشید در روز)، بنابراین گیاهان آفتاب دوست منطقی ترین گزینه هستند. اگر سقف شما آفتاب زیادی دارد، گیاهانی مانند گیاهان گوجه فرنگی و توت فرنگی، درختان کوچک مانند درختان افرا ژاپنی، و گل هایی مانند گل همیشه بهار، گل های وحشی و گل های مخروطی را در نظر بگیرید.

گیاهان مقاوم به باد

بسیاری از پشت بام ها شرایط باد بالاتری را نسبت به باغ های سطح زمین تجربه می کنند زیرا ساختمان ها یا درختان دیگری وجود ندارند که مانع وزش باد شوند. اگر بام شما باد زیادی می‌وزد، درختچه‌ها و پوشش‌های زمینی مانند چمن‌های زینتی، ادریسی و بوته‌های پیچ امین الدوله را در نظر بگیرید.

گیاهان مناسب برای روف گاردن

مزایای طراحی روف گاردن

برای فضاهای محدود عالی است

یکی از مزایای اصلی باغ پشت بام این است که به افراد اجازه می دهد بدون توجه به وضعیت حیاط خلوت خود، گیاهان فضای باز را در خانه نگهداری کنند. طراحی روف گاردن یک انتخاب باغ شهری محبوب برای افرادی است که در آپارتمان ها و آپارتمان ها زندگی می کنند.

شانس بیشتری برای نور خورشید

باغ‌های پشت بام نسبت به باغ‌های روی زمین یا گیاهان آپارتمانی به احتمال زیاد آفتاب کامل دریافت می‌کنند زیرا معمولاً درختان یا ساختمان‌های دیگر سایه ندارند. این نور خورشید کافی به باغبان اجازه می دهد تا از بین طیف وسیع تری از گیاهان، از جمله گیاهان سبزی و گل های آفتاب دوست، انتخاب کنند.

مقاوم در برابر آفات

بسیاری از باغ‌های روی زمین می‌توانند هدف علف‌های هرز و حیات‌وحش محلی مانند آهو و خرگوش باشند که رشد برخی گیاهان را دشوار می‌کند. باغ های پشت بام گیاهان را دور از دسترس آن حیوانات و بسیاری از علف های هرز رشد می دهند و انواع آفاتی را که می توانند بر رشد آنها تأثیر بگذارند محدود می کنند و نیاز به علف های هرز را کاهش می دهند.

جذابیت بصری

باغ های پشت بام راه بسیار خوبی برای افزودن جذابیت بصری به فضای پشت بام هستند و یک منطقه مسطح را به فضای بیرونی دلپذیرتر با فضای سبز برای استراحت یا سرگرمی تبدیل می کنند. همچنین می‌توانید عرشه، آتش‌دان، آلاچیق یا صندلی‌های تزئینی را برای زیباتر کردن طراحی باغ پشت بام خود اضافه کنید.