اسکیس ساختمان مدرن
08
مارس

اسکیس ساختمان مدرن

اسکیس ساختمان یک عبارت پرکابرد در معماری است . به طور کلی اسکیس یعنی یک طراحی سریع. رسم هر آنچه در لحظه در تفکرات و ذهن هنرمند یا معمار است  را اسکیس می گویند. برای اطلاعات بیشتر در مورد اسکیس ساختمان مدرن ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

تعریف اسکیس ساختمان

همانطور که گفتیم به طراحی سریعی که معمار بر روی کاغذ رسم می کند اسکیس می گویند. اسکیس نشان دهنده هدف ، اطلاعات و تفکرات معمار و طراح است و به سه نوع زیر تقسیم می شود:

 • اسکیس خاص
 • اسکیس مفهومی
 • اسکیس عام

طراحی ساده، واضح، ساده که به صورت لحظه ای کوتاه توسط معمار در گروه های معماری بر روی کاغذ رسم می شود، اسکیس ساختمان مدرن را می تواند باشد. در اسکیس معمولا تمام حس معمار به صورت خیلی صادقانه و بدون هیچ واسطه ای طراحی می شود.

اسکیس ساختمان مدرن اولین و مهم ترین قدم برای یک طراحی فوق العاده و حرفه ای است و از اهمیت زیادی برخوردار است. در واقع معماری و اسکیس به صورت کاملا موازی و در یک راستا باهم هستند.

خلاقیت، احساسات، تفکر، مهارت یک معمار با طراحی اسکیس مشخص می شود. فرانک گری که از بزرگان معماری است تمامی پروژه ها و طراحی های خود را با اسکیس شروع کرده است.

فرانک گری ابتدا خلاقیت و مهارت ذهنی خود را روی کاغذ ترسیم می کند . بعد از آن ماکت طراحی می کند در نهایت شکل های سه بعدی خلق می شود. سبک فرانک گری در طراحی و معماری طرفداران زیادی دارد.

اهمیت طراحی اسکیس ساختمان

اسکیس معماری مدرن

در سبک معماری مدرن، طراحی اسکیس برای طراح راحت تر شده است و با دقت و جزئیات بیشتری می توانند طراحی کنند. بر خلاف معماری های سنتی و کلاسیک که پر از نقش و نگار و جزئیات در طراحی و اجرا می باشد، اسکیس معماری مدرن بر اصل سادگی و زیبایی تاکید دارد.

معماری مدرن طرفداران خاص خود را دارد و اغلب افراد این سبک را برای ساختمان های ویلایی انتخاب می کنند. پنجره های بلند و دیوارهای ساده، استفاده از رنگ های نود مانند سفید، کرم و…. در این معماری زیاد دیده می شود. برخلاف معماری کلاسیک که از انحنا و قوس های زیادی طراحی می شود، در اسکیس معماری مدرن از خطوط و اشکال هندسی منظم استفاده می شود.

چطوری یک اسکیس ساختمان مدرن رسم کنیم؟

خط و خطوط ترسیم شده اسکیس در زیبایی نهایی تاثیر زیادی دارد. اصولی که در ادامه به آن ها می پردازیم به شما کمک می کند جادو کنید و طرح نهایی بسیار زیبایی خلق کنید.

 • سعی کنید با خم کردن مچ یا آرنج، مداد را جابجا نکنید
 • هنگام طراحی کنترل را در اختیار داشته باشید و موقعیت‌تان را عوض نکنید
 • از خطوط متنوع استفاده کنید
 • استفاده کم از رنگ ها می تواند به طرح شما رنگ و جلا ببخشد.
 • بیش از حد سایه زنی نکنید در طراحی زیادی به کار سایه نزنید
 • داشتن یک آسمان آبی به زیبایی طرح شما کمک می کند
 • نیمرخ طرح را حتما رسم کنید
 • از زوایای معکوس به طراحی خودتان نگاه کنید

برای رسم اسکیس ساختمان چه لوازم و ابزاری مورد نیاز است؟

یکی از نکات مهم در داشتن اسکیس های با کیفیت استفاده از ابزار ها و متریال های با کیفیت است. شناخت ابزارهای مورد استفاده و مناسب به معماران و طراحان کمک می کند تا اسکیس های نهایی زیبا و با کیفیتی را پیاده سازی کنند.

از مهم ترین ابزارهای طراحی اسکیس ساختمان مداد یا خود نویس و یک ورق کاغذ است. در کنار این ابزارها پاک کن و یک تخته رسم نیز ممکن است نیاز باشد که به عنوان ابزارهای کمکی مورد استفاده قرار می گیرند. برای تهیه این ابزارها و متریال ها بهتر است کیفیت های بالا را انتخاب کنید.

رسم کردن اسکیس چه مزیت هایی دارد؟

 به طور خلاصه مزیت های اسکیس (SKISS) در معماری را می توان به 4 مزیت زیر خلاصه کرد:

 • صرفه جویی وقت در حین طراحی پروژه
 • از بین رفتن مشکلات اولیه در طراحی
 • به همفکری و مشورت با سایر معماران بسیار کمک می کند
 • نیاز به دانش خاصی ندارد و هرکسی می تواند طراحی کند

هرچند که با پیشرفته تر شدن ابزار و متدهای طراحی شاید اسکیس در معماری کمتر استفاده شود. اما طراحی و ایده پردازی در معماری یکی از نیازها و توانایی های اصلی این رشته است.

تفاوتی ندارد پیشرفت تکنولوژی تا چه حدی پیش برود در هر صورت طراحی ابتدایی و پیاده کردن ایده و خلاقیت معمار باعث می شود نتیجه نهایی بی نظیرو خلاقانه باشد.

طراحی های مدرن اسکیس ساختمان

پیدایش ابزارهای دیجیتال در همه صنایع تاثیر گذار بوده است و بخش زیادی از کارها به وسیله کامپیوترها و ابزارهای دیجیتال هوشمند انجام می شود. طراحی اسکیس ساختمان نیز به وسیله این ابزار قابل انجام دادن است و برخی از طراحان و معماران برای سادگی و راحتی بیشتر از آن ها برای طراحی اسکیس استفاده می کنند.

هرچند که بسیاری از معماران این روش را نمی پسندند و تاکید بر طراحی با دست و ابزارهای سنتی دارند. البته که نمی توان لذت طراحی با دست و کاغذ را نمی توان با طراحی دیجیتال مقایسه کرد .

در هر صورت در خیلی از مواقع حتی با وجود استفاده از ترسیم های دیجیتال نیاز است پیش از آن طرحی ساده و ابتدایی بر روی کاغذ ترسیم شود تا معمار ایده ذهنی را خود را رسم کند و سپس برای رسم یک اسکیس قوی تر از ترسیم های دیجیتال استفاده شود.

اسکیس ساختمان مدرن

ساختمان های مدرن به سادگی و حذف تزئیات اشاره دارد. تمام قوانین و معیارهای به کار گرفته شده درساختمان های مدرن براساس معماری مدرن است.

برخلاف سبک کلاسیک که ، در ساختمان های کلاسیک بیش از هرچیزی سادگی نما و نورگیری زیادی ساختماتن به چشم می آید. در کنار این همه سادگی نماهای مدرن بسیار زیبا و جذاب هستند.

در ساختمان های مدرن برخلاف سایر سبک های معماری که باید از مصالح خاصی در ساخت استفاده شود محدودیتی برای مصالح ندارد و می توان از هر نوع متریالی استفاده کرد. این ساختمان ها به صرفه هستند و با توجه به بودجه کارفرما می تواند طراحی شود.

اسکیس ساختمان مدرن

طراحی اسکیس ساختمان مدرن به دلیل خط و خطوط منظمی که در کار وجود دارد ساده است و پیش از شروع طراحی با نرم افزار کمک زیادی به معمار و طراح می کند که در هنگام پیاده سازی دقت بیشتری داشته باشد.

اسکیس نمای ساختمان

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، نمای ساختمان یکی از اجزای اصلی مهم ساختمان است که تا حدودی نشان دهنده نمای داخل ساختمان نیز می باشد.

نمای ساختمان تاثیر زیادی در چشم بیننده دارد و اگر نما به گونه ای طراحی شود که علاوه بر اینکه بافت شهری را حفظ کند، بتواند چشم مخاطب را به سمت خود جذب کند می تواند به نمایی متفاوت و حرفه ای تبدیل شود.

اسکیس نمای ساختمان نیز پیش از هر اقدامی می تواند ذهن طراح را بازتر کند و خلاقیت بیشتری در طراحی نما را به دنبال داشته باشد.

اهمیت طراحی اسکیس ساختمان مدرن

طراحی اسکیس ساختمان مدرن نه  تنها در طراحی نمای خارجی ساختمان بلکه در طراحی داخلی نیز نقش با اهمیتی دارد. اسکیس بسیار فراتر از طراحی روی کاغذ است و نباید از جنبه های دیگر آن غافل شد.

همانطور که گفتیم رسم کردن اسکیس به شما کمک می کند تا خطاهای زمان طراحی را به حداقل برسانید. برخی از مشکلات ممکن است مربوط  به طرح اولیه یا ایده ها و جزئیات کار باشد. در هر صورت این مشکلات را به وسیله اسکیس می توانید برطرف کنید.

با اسکیس می توانید ایده های قوی و قدرتمندی را برای طراحی پروژه ها خلق کنید و خلاقیت و مهارتی که در ذهنتان هست را روی کاغذ رسم کنید. به زودی مقاله ای در رابطه پلان های معماری نیز صحبت خواهیم کرد.

در صورتی که قصد دارید ساختمان ها و نماهای زیبایی داشته باشید و پروژه های منحصر به فردی خلق کنید، اما در پیاده سازی ایده خود راهکاری ندارید، می توانید با طراحان و کارشناسان ما در گروه معماری سعیدیان با شماره 05138467497 در تماس باشید