پارکینگ خانه ویلایی
03
جولای

پارکینگ خانه ویلایی

خانه های ویلایی یکی از انواع سبک ساختمان سازی است که اغلب افرادی که تمایلی به زندگی در آپارتمان های چند طبقه ندارند، آن را می پسندد. طراحی ویلا و انواع منازل ویلایی یکی از تخصص های گروه معماری سعیدیان است که پیش تر به آن پرداخته ایم. در این مقاله قصد داریم پارکینگ خانه ویلایی را بررسی کنیم.

معمولا در سال های گذشته که شهرنشینی و انبوه سازی ساختمان ها رواج نداشت، خانه های ویلایی در سطح شهر بیشتر به چشم میخورد و اکثر خانه های حیاط دار و بزرگ بودند.

 در واقع تعریف ویلا را یعنی ساختمانی که از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد با این حال ما به خانه هایی که در سطح شهر قرار دارند و و دارای حیاط و فضای باز بیشتری هستند نیز خانه  ویلایی می گوییم، اما در اصل تعریف ویلا همان ساختمانی است که از تمام وجوه آزاد باشد.

تفاوت ویلا با خانه

معمولا در مناطق شهری و مناطقی که جمعیت رو به افزایش است، و ساختمان های مرتفع و درهم تنیده ساخته می شوند ، کمتر نماهای ویلایی و خانه های ویلایی به چشم می خورند. معمولا ویلاها را در خارج از شهر و در مناطق ییلاقی می سازند.

ساختار بنای ویلا شباهت زیادی به خانه های مسکونی دارد اما ویژگی های متفاوتی دارد که وجه تمایز آن با خانه محسوب می شود. معمولا ویلا در متراژهای بیشتر، دارای باغ و فضای سبز، استخر و آبنما و گل و گیاه فراوان و فضایی آرام برای تفریح و نمای آزاد طراحی و ساخته می شود.

یکی از مسائل مهم در خانه های ویلایی، طراحی پارکینگ خانه ویلایی است که در ادامه با جزئیات بیشتری آن را بررسی می کنیم.

انواع خانه های ویلایی

ویلا و خانه های ویلایی مانند هر ساختمان دیگری می تواند با توجه به سلیقه و بودجه کارفرما براساس سبک های معماری طراحی شود اما معمولا خانه های ویلایی را در دو دسته ویلاهای کلاسیک و ویلای مدرن طراحی می کنند.

ویلای مدرن

سادگی یکی از مهم ترین ویژگی های سبک مدرن در معماری است. این سبک معماری برای افرادی مناسب است که سبک های مدرن و شبک را می پسندند و علاقه ای به طراحی های که ردی از تاریخ و زمان هست، ندارند.

ویژگی ‌های سبک مدرن:

  • شاخصه اصلی نمای ویلاهای مدرن حذف تزئینات، ساد ه‌تر شدن عناصر و جزییات و کاربرد ساده و صریح فرم‌ ها در نما است.
  • معمولا از سه متریال چوب، سنگ و شیشه در ویلاهای مدرن استفاده می ‌شود.
  • در سبک مدرن از اشکال مکعبی و گوشه‌ دار زیاد استفاده می ‌شود. مثلا از مشخصه‌ های طراحی مدرن، پنجره‌ های بزرگ است که اکثرا پنجره‌ ها را نیز به شکل مکعبی طراحی می‌ کنند.
  • در طراحی ویلای مدرن، نور بسیار اهمیت دارد. باید جهت تابش نور خورشید بررسی شود و بر اساس آن فضاهای ویلا را طراحی نمود. در صورتی که قسمت ‌های مختلف ویلای مدرن نور کافی نداشته باشد، آن را کسل ‌کننده و بی ‌روح نشان می ‌دهد. به طور کلی در ویلای مدرن سعی می‌ شود از نور طبیعی بیشترین بهره را برد.
  • یک ویلای مدرن نسبت به ویلای کلاسیک پتانسیل اقتصادی‌ تر بودن دارد. زیرا ویلای مدرن به هزینه‌ های تعمیر و نگهداری بسیار پایین ‌تری نیازمند است.
  • این ویلاها به نحوی طراحی می ‌شوند که انرژی کمتری در حین ساخت مصرف کنند و علاوه بر آن تأثیر به مراتب کمتری بر روی محیط زیست می ‌گذارند.
  •  ایجاد تغییر در چیدمان یک ویلای مدرن بسیار آسان است. به راحتی می‌ توان چیدمان داخلی فضا را تغییر داد. محل مبل‌ ها، تلویزیون و سایر وسایل را به راحتی عوض کرد و بدون هیچ هزینه اضافه ‌ای یکنواختی را از بین برد.

ویلاهای کلاسیک

در طراحی خانه های ویلایی به سبک کلاسیک، از سبک معماری روم باستان استفاده می شود. استفاده از سرستون های پرکار، ستون های بلند در ورودی، استفاده ازمتریال های پرکار و سنگین، سنگ های گران قیمت و… در طراحی کلاسیک امری رایج است که گاها براساس بودجه تغییراتی در آن ایجاد می شود.

طراحی پارکینگ خانه ویلایی

برای طراحی پارکینگ خانه ویلایی یکی از مهم ترین پارامترهایی که تاثیرگذار است، متراژ ویلا است که نقش زیادی در انتخاب نوع پارکینگ دارد.

انتخاب نوع دیوارهای پارکینگ، روباز بودن یا نبودن، انتخاب کفپوش ها و … همه مواردی است که علاوه براینکه به بودجه کارفرما بستگی دارد، سلیقه افراد نیز در آن نقش دارد.

پارکینگ خانه ویلایی نه تنها فضایی برای پارک خودرو و سایل نقلیه است، بلکه به عنوان یکی از مهم ترین فضاهای خانه در محوطه سازی ویلا به حساب می آید بنابراین باید طراحی آن را به شکلی اصولی و مطابق با استانداردهای ساخت پارکینگ انجام داد.

هر چه طراحی پارکینگ ویلا زیباتر و اصولی تر باشد نه تنها محوطه ی ویلا جذاب تر خواهد شد بلکه ایمنی ویلا نیز ارتقا پیدا خواهد کرد.

شرکت طراحی پارکینگ

ما در گروه معماری سعیدیان با داشتن تیم حرفه ای طراحی، قادریم برای شما انواع پلان های پارکینگ را طراحی و اجرا کنیم و رضایت خاطر شما را به دست آوریم. بخشی از طراحی های داخلی پارکینگ های طراحی شده توسط ما را می توانید در بخش نمونه کارهای سایت مشاهده کنید.

در صورتیکه نیاز به مشاوره و بازدید از پروژه دارید می توانید با شماره 05138467497 یا شماره واتس اپ 09157111473 با همکاران و مشاوران ما در تماس باشید.