فاز یک معماری
08
آوریل

فاز یک معماری

در فاز یک معماری یا همان طراحی معماری تمامی اطلاعات به دست آمده در فاز صفر معماری پیاده سازی شده و در قالب پلان های معماری و نقشه های اولیه معماری فاز یک نام گذاری شده است. پلان های اولیه فاز یک معماری شامل پلان های طراحی و معماری پلان، مقاطع معماری، پلان های معماری و … می باشد.

فاز یک معماری

تمامی پلان های طراحی معماری در فاز یک معماری با کارفرما در میان گذاشته شده و در صورت نیاز تغییرات لازم بر روی آنها اعمال می شود و خروجی مشترک این صرافی برای اخذ مجوزهای لازم برای مرحله ساخت ساختمان به مراکز صدور مجوز ارسال می شود. باز هم در این قسمت اگر نیاز به بازنگری های مربوط به طراحی اولیه معماری و پلان باشد این مهم انجام خواهد شد. در واقع طراحی یک فاز معماری رابط بین مطالعات معماری و نقشه های نهایی معماری و اجرای یک پروژه معماری است، بنابراین دقت لازم در فاز اول یک معماری بسیار حائز اهمیت است. بریم سراغ فاز دوم معماری تا دچار دوباره کاری غیر استاندارد نشویم.

برای اطلاعات بیشتر و بهره مندی از مشاوره های رایگان همکاران و طراحان گروه سعیدیان از راه های ارتباطی زیر می توانید با ما در تماس باشید.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473
09330141916

همچنین این تصور که چون نقشه های اولیه در فاز بعدی به طور دقیق و منظم سنجیده می شود و با ضوابط مقررات ملی منطبق خواهد بود، پس نیازی به طراحی معماری در این مرحله نیست، تفکر بسیار اشتباهی است زیرا در نقشه های اولیه که به راحتی می توانیم آن را اصلاح کنیم، اما اگر در مراحل بعدی با کارفرما مشکل داشته باشیم، هزینه زیادی خواهد داشت و گاهی اصلا امکان پذیر نخواهد بود.

پس از اتمام نهایی و قطعی پلان، نقشه های ساختمان به طور دقیق در مقیاس 1: 50 یا 1: 100 ترسیم می شوند. پلان هایی که ویژگی های معماری ساختمان مانند موقعیت و روابط فضاها را نشان می دهد، ویژگی های نمای ساختمان را پلان های معماری فاز یک می نامند.

از این پلان ها برای معرفی ساختمان و طراحی به کارفرما و کاربران و جلب نظر آنها استفاده می شود. از نقشه های فاز یک می توان ساخت سازه و تاسیسات ساختمان را ارزیابی کرد و هزینه و زمان پروژه را تخمین زد. و ارائه صحیح طرح اهمیت زیاد دارد.

اهمیت نقشه های فاز یک

از آنجایی که همه نمی توانند نقشه های فنی را درک کنند، از ماکت ها و نقشه های سه بعدی و استفاده از امکانات رنگ روشن و سایه استفاده می کند تا پروژه را ملموس و قابل درک کند.

برای توضیح طرح به دیگران، طراحی، ارائه دقیق و زیبا طرح و حتی ساخت ماکت بسیار مهم است. در این مرحله نواقص احتمالی طراحی را شناسایی کرده و در مرحله بعد اصلاح می کنند. به همین دلیل سرنوشت هر طرحی به نحوه ترسیم و ارائه آن بستگی دارد.

فاز یک معماری و طراحی پلان

با ارائه پلان های فازی معماری، اغلب دیوارها را پر می کنند تا حس عمقی در پلان ایجاد شود و مبلمان فضاها را ترسیم می کنند تا فضاها قابل درک تر شوند.

هزینه های معماری

باز هم، درصد هزینه های معماری می تواند متفاوت باشد. موارد ذکر شده در این مقاله بر اساس تجربیات ما با یک پروژه معمولی است. تفکیک هزینه های معماری یک دستورالعمل کلی از نحوه توزیع منابع معماران در سراسر یک پروژه است. در اینجا یک بررسی سریع از این هزینه ها وجود دارد:

  • 1. طراحی شماتیک 15 درصد از هزینه های معماری
  • 2. توسعه طراحی 20% از هزینه های معماری
  • 3. اسناد ساخت و ساز 40% از هزینه های معماری
  • 4. مناقصه 5% از هزینه های معماری
  • 5. مشاهده ساخت و ساز 20% از هزینه های معماری

تفکیک هزینه های معماری بر اساس نیازهای خاص پروژه و نوع پروژه متفاوت خواهد بود. پروژه‌های کوچک نسبت به پروژه‌های بزرگ درصد بالاتری از هزینه‌های معماری و طراحی دیگر دارند. صرفه جویی در مقیاس مطمئناً یک عامل در اینجا است. توجه داشته باشید که شرکت‌های معماری مختلف ممکن است تقسیم هزینه‌های متفاوتی را در مراحل طراحی معماری پیشنهاد کنند، بنابراین لطفاً در صورتی که واضح نیستید بپرسید.