پيلوت چیست ؟
18
ژانویه

پيلوت چیست ؟

پيلوت چیست ؟ قسمتی از ساختمان هم سطح گذر كه به صورت فضائی شامل ستونها و بدون ديوارهای جداكننده بوده و فاصله زير سقف آن از گذر 20/2 الی 5/2 باشد. طبقه همکف ساختمان که ارتفاع آن از بقیة طبقه ها کمتر است و معمولاً به عنوان پارکینگ و موتورخانه و یا انباری استفاده می شود.

پيلوت چیست ؟

پس از ورود به بسیاری از ساختمان‌ها به پله یا آسانسور می‌رسید و سپس به طبقات دسترسی پیدا می‌کنید. نوعی از خانه‌ها اما در همین طبقه همکف واحدی به نام پیلوت دارند. در این مطلب قصد داریم به صورت دقیق بررسی کنیم که پیلوت ساختمان چیست و در چه مواردی به کار می‌رود.

برای طراحی سقف پیلوت می توانید از راه های ارتباطی زیر با همکاران ما در گروه معماری سعیدیان ارتباط باشید:

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473
09330141916

پیلوت می‌تواند هم متراژ واحدهای عادی، بزرگتر (دوبلکس) یا کوچک‌تر از آن‌ها (نیم پیلوت) باشد. انتخاب برای ساخت یا عدم ساخت پیلوت ساختمان و نوع پیلوت به نیازها، انتظارات و منابع مالی سازنده بستگی دارد. گاهی سازنده ساختمان برای اجاره بیشتر تصمیم به ساخت پیلوت می‌گیرد و گاهی این واحد برای سالمندان (که با پله مشکل دارند) ساخته می‌شود. پیلوت برای خانه‌های جنوبی و ویلایی گزینه‌ی بهتری نسبت به دیگر خانه‌هاست. گاهی ساخت پیلوت بیشتر از اینکه دردی دوا کند باعث ایجاد تعارض و بر هم خوردن نظم در ساختمان می‌شود. از همین رو لازم است تا قبل از تصمیم برای ساختن پیلوت تمام جوانب آن سنجیده شود.

انواع پیلوت چیست ؟

پیلوت در انواع مختلفی ساخته می‌شود. این مسئله جدا از خواست صاحب ملک، به پتانسیل زمین، دستور نقشه شهرداری و صلاح‌دید معمار بستگی دارد.

برای طراحی پیلوت در پلان یک ساختمان مسکونی باید به یک سری نکات توجه داشت. پیلوت می‌تواند تک طبقه‌ای یا دوبلکس باشد و این با توجه به نیاز کارفرما تعیین خواهد شد. معمار می‌تواند در این زمینه به کارفرمای خود مشاوره بدهد. زیرا نکاتی در مورد این که پيلوت چیست وجود دارد که مردم عادی از آن بی‌خبر یا نسبت به آن بی‌توجهند و ممکن است پس از ساخت و در زمان بهره‌برداری مشکل‌ساز شوند.

پيلوت چیست

پیلوت برای کاربری‌هایی همچون استفاده‌ی افراد مسن یا خانه‌ی سرایدار، استفاده گسترده‌ای دارد. امتیاز پیلوت در حذف پله برای کسانی است که مشکل کمر، زانو یا مشکلات قلبی عروقی دارند. از طرف دیگر همین پیلوت باعث کم شدن فضای موجود برای پارکینگ خواهد شد. از آن جایی که طبق قانون، وظیفه سازندگان آپارتمان، ساخت پارکینگ به ازای هر واحد است، پیلوت ممکن است شما را مجبور به ساخت رمپ و فضای شیب‌دار برای پارک در زیرزمین کرده و هزینه‌های کار را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.

معایب پیلوت

پیلوت ممکن است نمای ساختمان را خراب کند. وجود پنجره کنار در برای مثال اصلا گزینه خوبی برای نمای بیرونی یک ساختمان نیست. تجربه و توانایی معمار و بنّا در این مسئله موثر است. اما به طور کلی خانه‌هایی که بدون پیلوت ساخته می‌شوند از لحاظ نما، بهتر خواهند بود. پیلوت از نعمت تراس نیز بی‌بهره می‌ماند. حتی ممکن است تراس دیگر واحدها باعث معذب شدن ساکنین پیلوت برای استفاده از حیاط شوند. کسانی که پیلوت را اجاره یا رهن می‌کنند باید به این موضوع که پیلوت ساختمان چیست و موارد و محدودیت‌های موجود در آن دقت ویژه‌ای داشته باشند.

اجرای پیلوت در ساختمان های ویلایی

خانه‌های ویلایی برای احداث پیلوت، به مراتب گزینه‌های بهتری نسبت به آپارتمان‌ها هستند. مسئله پارکینگ و منع قانونی موجود برای عدم تخصیص یک پارکینگ به هر واحد، منجر به افزایش هزینه‌ها در صورت تصمیم برای قراردهی پیلوت ساختمان خواهد شد. از طرفی مشکل بزرگی در رابطه با مشاعات خانه وجود دارد. مثلا اگر بالکن واحدها به حیاط، دید داشته باشد، محدودیت‌هایی در رابطه با استفاده از حیاط برای ساکنان پیلوت پیش خواهد آمد.

پیلوت برای خانه‌های جنوبی مناسب‌تر است. زیرا حیاط محل رفت و آمد نیست و همچنین دید کمتری به آن وجود دارد. در خانه‌های شمالی، ساکنین پیلوت مجبورند صداهای مربوط به عبور و مرور همسایگان خود را در هر ساعتی از شبانه روز تحمل کنند که این مسئله برای افرادی همچون سالمندان به هیچ وجه خوب نیست.

اجرای پیلوت در ساختمان های ویلایی

پیلوت دوبلکس

پیلوت دوبلکس یک پاسخ خوب به پرسش پيلوت چیست و چه کاربردی دارد محسوب می‌شود و مناسب کسانی است که می‌خواهند محلی برای استراحت پدر و مادر مسن خود تهیه کرده و آن‌ها را در آرامش کنار خود داشته باشند. معمولا پیلوت دوبلکس برای خانه‌های بزرگ، لوکس و ویلایی طراحی می‌شود. نیم پیلوت‌ها نیز پیلوت‌هایی هستند که از نظر متراژ با طبقات بالا یکسان نبوده و اصطلاحا «آلونک» به حساب می‌آیند. این نوع از پیلوت ساختمان را معمولا به سرایدار یا نگهبان می‌دهند. گاهی نیز افرادی که از لحاظ مالی با مشکلات جدی دست و پنجه نرم می‌کنند به سراغ این نوع پیلوت ساختمان می‌آیند.

برای خانه‌هایی که بیش از دو طبقه دارند، ساخت پیلوت نیازمند بررسی دقیق منابع در دسترس خواهد بود. بدیهی است در اینجور خانه‌ها اگر قصد اختصاص فضا به پیلوت را داشته باشید نمی‌توانید حیاط و پارکینگ خود را آن طور که باید و شاید طراحی کنید. جدا از منع قانونی در مورد پارکینگ، تخصیص فضای سبز هم طبق قانون بر گردن سازنده خواهد بود و کوتاهی از انجام آن می‌تواند به جریمه شدن یا عواقب بیشتر منجر شود.

خانه‌هایی با سه طبقه و بیشتر همچنین در صورت داشتن پیلوت ممکن است با مشکل مشاعات روبرو شوند. بدیهی است هرچه امکان تعارض ساکنین با یکدیگر کمتر باشد، آرامش بیشتری بر خانه حاکم خواهد بود. پیلوت می‌تواند مشکلاتی در رابطه با استفاده از حیاط، پارکینگ، سر و صدا و… پیش بیاورد و همسایگان را روبروی یکدیگر قرار دهد. گفتنی است مدیریت ساختمان در صورت برخورداری از توانایی‌های لازم قادر به حل این تعارضات یا جلوگیری از آن‌ها خواهد بود. پس قبل از طراحی یا سکونت در پیلوت، باید کاملا به این قضیه اشراف داشت که پیلوت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد.

کاربردهای واحد پیلوت در ساختمان

پیلوت به عنوان طبقه همکف بوده و خود یک واحد به حساب می‌آید. این واحد نیز مانند دیگر واحدها نیازمند پارکینگ خواهد بود. سازنده می‌تواند از فضای حیاط یا پیلوت خود برای پارکینگ استفاده کند و منع قانونی نخواهد داشت، اما باید دانست مشکلات  و مسائل یک ساختمان تنها با ساختن تمام نمی‌شود. آرامش افراد در هنگام استفاده نیز باید برای کارفرمایان، معماران، مهندسین و… مهم باشد. مسئولیت پذیری افراد در این رابطه بسیار مهم است.

توصیه می‌شود برای راحتی افراد و وجود فضای بیشتر، از سطح شیب دار برای ورود به رمپ (زیرزمین) استفاده شده و فضای آن جا به پارکینگ اختصاص داده شود. این مورد نیازمند هزینه‌های به مراتب بیشتری خواهد بود. پس قبل از تصمیم برای ساخت خانه‌ی پیلوت باید حتما با مهندسان و معماران با تجربه در مورد این که پيلوت چیست و چطور باید طراحی شود، مشورت کرده و منابع مالی خود را به خوبی بسنجید. مسئولیت پذیری سازندگان خانه‌ها می‌تواند باعث وجود آرامش در خانه‌ها و در ادامه برای جامعه شود.

گاهی مالک نیاز دارد برای استفاده از اجاره ی بیشتر بدون از دست دادن فضای زیاد، واحدی با متراژ کم در فضای پیلوت ساختمان بسازد. گاهی هم یک واحد کوچک جهت استفاده نگهبان یا سرایدار تخصیص داده می‌شود. نیم‌پیلوت همان پیلوت است با این تفاوت که مثل پیلوت از لحاظ متراژ با واحدهای بالایی برابر نیست. نیم پیلوت نوعی نیم طبقه است که استفاده های بسیاری دارد.

طراحی و ساخت پیلوت در ساختمان

پیلوت بخش حیاتی و مهم هر ساختمانی نیست. پیلوت ساختمانی کاربردهای خاصی دارد و در موارد خاصی به کار می آید. طراحی و اجرا پیلوت نیز باید طبق مطالعه و اصولی باشد. توصیه می‌شود برای ساخت پیلوت ساختمانی حتما از چند نفر مشورت بگیرید. پیلوت ممکن است از بقیه طبقه ها متراژ کمتری داشته باشد و نیم پیلوت باشد، یا حتی دوبلکس بوده و دو طبقه را به خود اختصاص دهد. هر کدام از این انواع برای کاربری خاصی بوده و اصول طراحی خاصی دارند. از آن جایی که پیلوت معمول نیست، تمام معماران و سازندگان ابنیه به آن تسلط کافی ندارند و برای همین مشورت گرفتن در مورد آن به همه توصیه می‌شود.

اگر پیلوت خوب ساخته نشود یا در خانه‌ی شمالی با حیاطی که پارکینگ هم هست ساخته شود، باعث ایجاد تعارض بین ساکنان و آرامش نداشتن افراد درون پیلوت خواهد شد. مسئولیت پذیری سازندگان و اینکه تنها به فکر گرفتن اجاره بیشتر یا ساخت پیلوت به هر قیمتی نباشند، در اینجا بسیار حیاتی خواهد بود. از طرف دیگر اگر از فضای پارکینگ خود کم کرده و به پیلوت اضافه کنید، ممکن است با جریمه ها و مجازات سنگین شهرداری روبرو شده و سرمایه خود را هدر رفته ببینید. اگر نظری در مورد مطلب ” پيلوت چیست ” دارید یا تجربه مشابهی که دانش خوانندگان را کامل‌تر خواهد کرد، با ما به اشتراک بگذارید.