زنان معمار
09
مارس

زنان معمار : 10 معمار زن موفق که باید آنها را بشناسید

برای یک قرن و نیم ، زنان اشتیاق و استعداد خود را در طراحی و معماری در یک حرفه مردسالار ثابت کرده اند. حتی در قرن 21 ، با نابرابری های جنسیتی معماری هنوز هم می تواند یک مسیر شغلی برای زنان باشد و باعث پیشرفت زنان  معمار می شود.

 با این وجود ، معماران زنی وجود دارند که هر مردان این حرفه را به چالش می کشند و تأثیر عمیقی بر معماری می گذارند ، همانطور که امروز آن را می شناسیم. البته این لیست کوتاه است و ممکن است بسیاری از نام های مهم کنار گذاشته شوند اما سعی کردیم 10 نفر از زنان معمار را معرفی کنیم.

Lina Bo Bardi

10 معمار زن موفق که باید آنها را بشناسید

لینا از زنان معمار موفق است که کار خود را به یک مأموریت اختصاص داد: کشف امکانات اجتماعی طراحی و ترویج روشی جدید از زندگی جمعی.

او به دنبال مفاهیم قوی طراحی بود و به یک واژگان رسمی ساده متکی بود، اما با استفاده از بیان موازی موادی که حساسیت او را برجسته می کرد ، تکیه کرد. برای او ، معماری را نباید “نه به عنوان یک اثر ساخته شده ، بلکه به عنوان وسیله ای ممکن برای بودن و روبرو شدن با شرایط مختلف” در نظر گرفت.

در آوریل 1989 ، در سن 74 سالگی، با اولین نمایشگاه کار خود، از همان دانشگاهی که 30 سال قبل او را از یک موقعیت تدریس دائمی محروم کرد ، مفتخر به Universidade de São Paolo  شد.

10 معمار زن موفق که باید آنها را بشناسید

یکی از برجسته ترین بناهای وی ساختمان SESC Pompeia است که در سال 1982 در سائو پائولو ، برزیل تحقق یافت. این ساختمان، دارای سه برج عظیم بتونی ، راهروهای هوایی و سوراخ های نامتقارن در جای پنجره ها است.

Maya Lin

10 معمار زن موفق که باید آنها را بشناسید

مایا لین یکی دیگر از زنان معمار جهان، مجسمه ساز و هنرمند است. وی با نزدیک به 30 سال تمرین ، یک سری پروژه ها از جمله تأسیسات هنری در مقیاس بزرگ ، معماری مسکونی و سازمانی و یادبودها را به پایان رسانده است.

کارهای او بر طبیعت و پایداری و حداقل طراحی و ایده آل او برای ایجاد مکانی برای افراد در چشم انداز تأکید شده است. وی از مجسمه سازی و معماری خود از منابع متنوع فرهنگی ، از جمله باغ های ژاپن ، تپه های خاکی هند هاپول و آثار هنرمندان آمریکایی در زمینه کارهای خاکی دهه های 60 و 70 الهام گرفته است.

10 معمار زن موفق که باید آنها را بشناسید

در 21 سالگی ، وی جوانترین معمار و اولین زنی شد که بنای یادبودی در مرکز خرید ملی را طراحی کرد. یادبود کهنه سربازان ویتنام یک قطعه دو هکتاری است که با دیواری ساخته شده است، نام تمام سربازان آمریکایی را که در درگیری از دست رفته اند نشان می دهد.

طراحی وی جنجالی و توهین آمیز تلقی شد ، همانطور که یک جانباز ویتنام آن را توصیف کرد ، “یک زخم سیاه” بود و پس از تأخیرهای زیادی ، سرانجام در سال 1982 ساخته شد. امروز به عنوان تعریف رویکرد مدرن به جنگ شناخته شده است .

Odile Decq

10 معمار زن

اودیل دک یک معمار و دانشگاهی فرانسوی است که به دلیل “یک نیروگاه خلاق ، روح شکن قوانین و مدافع برابری” جایزه جین درو 2016 را دریافت کرد.

 وی مدیر پروژه پاریس ، Studio Odile Decq با پروژه هایی از گالری های هنری و موزه ها گرفته تا مسکن اجتماعی و زیرساخت ها است.

10 معمار زن

پروژه وی رستوران Phantom در پاریس است. که با استفاده از اشکال بیومورفیک قرمز و سفید با سطوحی که خم می شود و باد می زند طراحی شده است.

یک فرش قرمز به طرز چشمگیری از پله های اصلی پله ها پایین می رود و زیر میزها ادامه دارد تا وقتی که به لبه نمای شیشه ای می رسد. مفهوم این طرح ایجاد یک فضای قابل جابجایی موقتی بود که به بنای یادبود موجود ، Opera Garnier احترام بگذارد.

Amale Andraos

10 معمار زن

آماله آندراوس ، رئیس دانشکده تحصیلات تکمیلی معماری ، برنامه ریزی و حفاظت دانشگاه کلمبیا (GSAPP) و بنیانگذار WORKac ، یک عمل معماری و شهری مستقر در نیویورک با دامنه بین المللی است. او یکی دیگر از زنان معمار فعال در جهان است.

 WORKac بر روی تجسم دوباره معماری در تقاطع شهری ، روستایی و طبیعی متمرکز شده است. آنها با استقبال از نوآوری و همکاری با زمینه های دیگر ، سناریوهای متناوبی را برای آینده شهرها تصور می کنند.

10 معمار زن

در پروژه مدرسه هوشمند ، WORKac با درهم آمیختن چشم انداز و برنامه ، امکان ایجاد یک جامعه منحصر به فرد را که به مفهوم جدیدی از آموزش اختصاص یافته است ، کشف می کند.

این پروژه مجموعه ای از تجربیات متنوع را با تلفیق معماری، فضاهای عمومی و خصوصی با تمرکز بر استراتژی انرژی پایدار ایجاد می کند.

Momoyo Kaijima

10 معمار زن

Momoyo Kaijima یکی از بنیانگذاران دفتر معماری مستقر در توکیو Atelier Bow-Wow ، یکی از شرکت های برجسته ژاپن است.

 این شرکت به دلیل معماری داخلی و فرهنگی و تحقیقات خود در زمینه کشف شرایط شهری معماری خرد و خاص بسیار مشهور است. وی با همسرش یوشی هارو تسوکاموتو ، نظریه های طراحی را آزمایش کرده اند که واژگان جدیدی را به مطالعات شهری و مفاهیم جدیدی برای فضای عمومی ، مانند رفتارشناسی معماری و فضای عمومی کوچک ارائه می دهد.

پروژه های آنها از خانه ها گرفته تا ساختمان های عمومی و تجاری و آثار هنری عمومی ، در ژاپن و همچنین در اروپا و ایالات متحده است.

10 معمار زن

Split Machiya یک خانه خصوصی است که آنها برای یک زن و شوهر و یک زن مجرد در توکیو ایجاد کرده اند و از دو سازه آینه ای متصل به حیاط مرکزی تشکیل شده است. آنها تحت تأثیر زیبایی شناسی Machiya ، یک نوع ساختمان سنتی ژاپنی از دوره ادو قرار گرفتند و از حداقل رویکرد خود برای ایجاد یک خانه کاملاً کارا در فضای بسیار محدود استفاده کردند.

Sharon Davis

زنان معمار جهان

او بنیانگذار و مدیر اصلی شارون دیویس دیزاین و از زنان معمار جهان است، وی بر این باور است که موفقیت طرح ها با توجه به میزان دسترسی آنها به حق اساسی انسان برای عدالت اجتماعی ، توانمند سازی اقتصادی و یک محیط پایدار سالم اندازه گیری می شود. چشم انداز او از معماری ساختمانهایی است که می تواند آینده جوامع را تغییر دهد.

فلسفه وی در زمینه طراحی اجتماعی با پروژه خود مرکز فرصتهای زنان در رواندا جان گرفت. هدف ایجاد یک مرکز آموزشی و اجتماعی آینده نگر در کایونزا برای آموزش و آموزش زنان محلی از طریق کشاورزی بود.

زنان معمار جهان

ایده اصلی این بود که از شکل دهکده بومی رواندا به عنوان اصل سازماندهی استفاده شود: یک سری غرفه هایی با مقیاس انسانی برای ایجاد امنیت و اجتماعی برای حداکثر 300 زن. این پروژه همچنین شامل یک مزرعه نمایشی است که به زنان در تولید و بازاریابی کالاهای خود کمک می کند.

Neri Oxman

زنان معمار جهان

نری آکسمن طراح ، معمار ، هنرمند و بنیانگذار گروه Mediated Matter در آزمایشگاه رسانه ای MIT است. آثار او شامل طراحی محیطی و مورفوژنز دیجیتال ، با اشکال و خصوصیاتی است که با توجه به زمینه آنها تعیین می شود.

 وی با استفاده از یافته های زیست شناسی و علوم کامپیوتر تا معماری ، با استفاده از تکنیک های چاپ سه بعدی و ساخت ، عبارت “بوم شناسی مواد” را برای تعریف کار خود ابداع کرد.

زنان معمار جهان

آکسمن جهان و محیط را به عنوان موجوداتی می بیند که به طور منظم تغییر می کنند و به استفاده از آنها واکنش نشان می دهند ، به همین دلیل او بیشتر از شکل ها و بافت های بیولوژیکی الهام گرفته است.

وی در پروژه خود ابریشم، راه های غلبه بر محدودیت های موجود در تولید مواد افزودنی را در مقیاس های معماری بررسی می کند. وی از یک بازوی رباتیک برای تقلید از روش رسوب کرم ابریشم برای ساختن پیله خود استفاده کرد و 26 پانل ابریشم ایجاد کرد که گنبدی معلق از سقف را ایجاد می کند.

Shahira Fahmy

زنان معمار جهان

فهمی معماری است که در تلاش است تعادل بین مفاهیم فضایی جدید و بافت موجود را ایجاد کند: فرهنگ ، سنت ، ریخت شناسی شهری. معمار مستقر در قاهره با رویکردی جامع که ترکیبی از تجزیه و تحلیل زمینه ، آزمایش بازی و اخلاق مسئولیت اجتماعی است ، راه را برای معماری مصر پیش می برد.

زنان معمار جهان

بلوک 36 مجموعه ای از آپارتمانهای مسکونی است که از الگوها و اشکال زمین های کشاورزی شهرنشینی الهام گرفته شده است. امنیت و تفکیک بین مناطق عمومی و خصوصی از موضوعات مهم اجتماعی و فرهنگی است که برای چیدمان دروازه ها و مرزها مورد توجه قرار گرفته است.

Amanda Levete

معماری زنان

آماندا لوته یک معمار برنده جایزه RIBA استرلینگ ، بنیانگذار و مدیر AL_A استودیوی طراحی و معماری برنده جوایز بین المللی است. رویکرد AL_A برای طراحی ، شهودی و تحقیقات استراتژیک، نوآوری ، همکاری و توجه به جزئیات توازن است.

آنها به طور مداوم کاربرد مواد و تکنیک های جدید در معماری و طراحی را جستجو می کنند و به دنبال روش های جدید برای ایجاد تأثیر قابل توجه و مثبت فراتر از ساختمان ، بر جامعه و بافت شهر هستند.

معماری زنان

موزه هنر ، معماری و فناوری بنیاد EDP در لیسبون ، همگرایی معماری ، فناوری و هنر معاصر را به عنوان زمینه ای از عملکرد فرهنگی بررسی می کند. این یک ساختمان برای مردم لیسبون ، برای بازدید کنندگان فرهنگی و گردشگران است که تفاوت بین فضای عمومی و ساختمان را نادیده می گیرند.

Kazuyo Sejima

معماری زنان


سجیما ، یکی از شرکای معماری SANAA ، برای طراحی با عناصر تمیز مدرنیستی مانند سطوح نرم ، تمیز و براق ساخته شده از شیشه ، مرمر و فلزات شناخته شده است.

او نگران کاوش در زمینه های شناختی معماری است ، اینکه چگونه اثر ساخته شده می تواند بر روشی که ما از جهان و خود می شناسیم و فرایندهای کسب دانش و درک از طریق تجربه تأثیر بگذارد. او همچنین علاقه خاصی به کاوش در رابطه بین داخل و خارج پیدا می کند.

معماری زنان

وی در طراحی خود برای موزه جدید هنرهای معاصر ، از یک طرح کاملاً ساده استفاده می کند: یک سری مکعب انباشته در یک ترتیب افست که به ساختمان پویایی و شکلی جذاب می بخشد.