طراحی پارکینگ در حیاط
21
سپتامبر

طراحی پارکینگ در حیاط

طراحی پارکینگ در حیاط یکی از انواع طراحی پارکینگ است که معمولا در ساختمان های ویلایی و ساختمان هایی که فضای کمی برای پارکینگ دارند اجرا می شود. پارکینگ ساختمان معمولا براساس ابعاد و متراژ زیربنا در نظر گرفته میشود.

در سال های پیش که ساختمان ها تک واحدی و دارای محوطه های بزرگ بود نیاز به داشتن پارکینگ الزامی نبود. زیرا هم تعداد ماشین ها کمتر بود و اینکه فضای داخل حیاط بزرگ بود و جا برای پارک ماشین ها وجود داشت. اما با گسترش ساختمان های مسکونی داشتن پارکینگ یک الزام حیاطی به شمار می رود.

طراحی پارکینگ در حیاط

معمولا اکثر ساختمان های مسکونی دارای پارکینگ های سرپوشیده هستند که در طبقه همکف اجرا می شود یا برخی از ساختمان ها به دلیل نداشتن فضای کافی پارکینگ های با رمپ دارند.

با توجه به نوع طراحی برخی ساختمان ها دارای پارکینگ هایی در حیاط هستند که سقف ندارد و با شرایط جوی مختلف، سایبان و پناهگاهی ندارند. در این مورد طراحی پارکینگ در حیاط یک راه حل منطقی و مقرون به صرفه می باشد.

در صورتیکه نیاز به شرکت طراحی داخلی پارکینگ دارید می توانید از راه های ارتباطی زیر با مشاوران و کارشناسان ما در گروه معماری سعیدیان در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473
09330141916

پارامترهای مهم در طراحی پارکینگ

  • براساس قواعد و ضوابط شهرداری در طراحی پارکینگ باید تعداد پارکینگ های غیر درگیر برای ساختمان تامین شود
  • ابعاد پارکینگ برای فضای پارک استاندارد هر خودرو و گردش آن ها بدون برخورد به سایر ماشین ها در نظر گرفته شود
  • درب ورودی پارکینگ باید به نسبت فضای لازم برای پارک ماشین ها عرض و ارتفاع مناسبی داشته باشد
  • ارتفاع پارکینگ باید در نظر گرفته شود و حداقل ارتفاع مجاز به آن اختصاص داده شود
  • انتخاب نوع مکانیزم باز و بسته شدن درب پارکینگ و همچنین انتخاب نوع درب مناسب برای پارکینگ مورد نظر.
  • انتخاب بهترین جنس کف و بدنه تا در عین ظرافت و زیبایی دوام و استحکام لازم را داشته باشد.
  • انتخاب بهترین جنس و طرح سقف جهت مخفی کردن تأسیسات،نورپردازی و زیبا سازی محیط.
  • انتخاب محل مناسب برای قرار گیری تأسیسات اصلی از قبیل کنتور گاز،برق،جعبه آتش نشانی و مواردی از این قبیل.
  • ایجاد طرح های مناسب و ایده آل برای زیبا سازی کف،بدنه و سقف پارکینگ ها.

سبک معماری در طراحی پارکینگ

برای طراحی پارکینگ بیشتر دو سبک مدرن و کلاسیک استفاده می شود. بهتر است سبک انتخابی برای پارکینگ با معماری کلی ساختمان هماهنگ باشد. در ادامه بیشتر انواع معماری را برای طراحی پارکینگ بررسی می کنیم:

طراحی کلاسیک

معماری کلاسیک از زمان یونان باستان شکل گرفتو معمولا سبک های کلاسیک برای ساختمان های باشکوه تر و مجلل تر استفاده می شود. استفاده از سنگ های تراورتن در این معماری زیاد استفاده می شود. سرستون های پرکار و گچبری های کلاسیک از اجزای اصلی معماری کلاسیک است.

طراحی مدرن

در این سبک معمولا از خط و خطوط تیز استفاده میشود و کارهای ساده بیشتر به چشم می آید. برخلاف معماری کلاسیک این سبک کاملا ساده است و از نقش و نقوش های پرکار خبری نیست.

در کارهای مدرن اصل بر سادگی و ظرافت است و معمولا پلان های چند ضلعی در آن زیاد به چشم می اید.

انواع طراحی پارکینگ در حیاط

معمولا براساس کاربرد و نوع اجرای پارکینگ می توان آن ها را به دسته بندی های مختلفی تقسیم کرد:

پارکینگ های پیش ساخته

این نوع سازه ها در مدل های مختلفی هستند و برای پارکینگ استفاده می شوند و به راحتی می توان آن ها را در محل مورد نظر پیاده سازی و نصب کنید. این روش برای طراحی پارکینگ در حیاط یک روش مقرون به صرفه، کم دردسر و راحت می باشدو

این سازه ها با کیفیت های مختلف و جنس های متفاوتی ساخته می شوند و شما براساس بودجه و نیاز خود می توانید آن ها را انتخاب کنید.

طراحی پارکینگ در حیاط

سازه های چادری

این پارکینگ یک سازه ساده است که شامل چهارچوب و سقف چادر است. این سازه ها در طراحی های مختلف و با ابعاد مشخصی طراحی می شوند به همین دلیل مناسب برای سلیقه های مختلف است و امکان پیاده سازی آن ها در فضاهای مختلف وجود دارد.

طراحی پارکینگ در حیاط

پارکینگ سنتی

یک روش معمول و کم هزینه برای طراحی پارکینگ در حیاط این نوع است. این کار نیاز به زیرسازی محکم و تجهیزات تخصصی ندارد. معمولا از دیوار های حیاط بعنوان پایه استفاده می شود. این سبک شاید خیلی مقرون به صرفه باشد اما از نظر زیبایی قابل توجیه نمی باشد.

طراحی پارکینگ

روش های مختلفی برای پیاده سازی پارکینگ وجود دارد. نوع ساختمان، کاربری آن، متراژ زمین و زیربنا نقش های تعیین کننده در طراحی پارکینگ می باشد. بودجه و سلیقه کارفرما نیز نقش حیاطی در طراحی دارد. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره های رایگان با ما درتماس باشید.