طراحی داخلی و نما در مشهد
11
مارس

طراحی داخلی و نما در مشهد

با پیشرفت بشر در صنعت ساختمان سازی و طراحی و پیدایش متریال های جذاب و نوین در بازار ، طراحی داخلی و نما در مشهد رونق زیادی گرفته است و شرکت های زیادی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند.

طراحی داخلی و نما نیازمند سلیقه و هنر و دانش معماری و طراحی است. برای خلق طرح های حرفه ای و زیبا باید یک سری اصولی را رعایت کنید. برای اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی داخلی و نما در مشهد این مطلب را حتما دنبال کنید.

اصول طراحی نما در مشهد

همانطور که در مقاله طراحی نمای ساختمان بررسی کردیم نما یکی از اجزای مهم ساختمان است که تاثیر زیادی در زیبایی ساختمان دارد. در صورتی که اصول طراحی نما رعایت  نشود ، نتیجه طراحی به بی هویتی ساختمان می شود و باعث صدمه به بافت شهری می شود.

نمای یک ساختمان نه تنها در زیبایی خود بنا بلکه در اقلیم و بافت شهری تاثیر گذار است. بنابراین در طراحی توجه به این نکات بسیار مهم است. در ادامه چند اصل مهم در طراحی داخلی و نما در مشهد را بررسی می کنیم.

گروه معماری سعیدیان

ابتدا به اصول مهم در طراحی نما می پردازیم:

استفاده از متریال مناسب

انتخاب متریال مناسب که دارای جنس و کیفیت مطلوبی نیز است تا حد زیادی در زیبایی نما تاثیر دارد. در صورت انتخاب متریال های نامناسب ، حتی اگر طراحی فوق العاده ای نیز داشته باشد با شکست مواجه می شود.

تعادل تناسب رنگ ها

یکی از مهم ترین ویژگی های بصری نما ، انتخاب رنگ مناسب است و در صورتی که رنگ مناسب انتخاب نشود می توان کیفیت بصری متریال ها را از بین ببرد. انتخاب رنگ مناسب یکی از نکاتی است که استعداد و تجربه طراح را نشان می دهد.

با پیشرفت ابزارهای طراحی سه بعدی می توانید قبل از اجرای طرحی که برای نمای ساختمان در نظر گرفته اید ، تناسب رنگی متریال ها را در نرم افزار مشاهده کنید.

پیوستگی و هماهنگی عناصر

پیوستگی به معنای طراحی یک شکل نما نیست. بلکه منظور پیوستگی کل نمای ساختمان است. بدین معنی که نمای پیوسته نمایی است که با در دید کلی اثر دارد نه مجموعه ای عناصر و فرم های پراکنده که با یکدیگر تناسب ندارند و چهره نامناسبی به نما می دهد.

حفظ سادگی در طراحی

سادگی یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار در طراحی داخلی و نما در مشهد است.استفاده از عناصر و المان های زیاد و پراکنده باعث شلوغی نما می شود و زیبایی را تحت تاثیر قرار می دهد.

البته سادگی بیش از حد نیز اصلا مورد تایید نمی باشد. سادگی به معنای استفاده از عناصر مناسب، هماهنگ، دارای تناسب و با کیفیت است. یک نمای ساده با حداقل عناصر در صورت حفظ تناسب و کیفیت به نمایی زیبا تبدیل می شود.

داشتن یک ریتم مشخص

یک نمای زیبا و شاخص دارای ریتم متعادل است. ریتم یعنی المان های به کار رفته در نما باید دارای نظم و ترتیب باشند. داشتن ریتم منظم یکی از مواردی است که باعث زیبایی بصری نما می شود.

نورپردازی مناسب و موثر

نما تحت تاثیر نورپردازی می تواند جلوه زیبا و متفاوتی داشته باشد. بیشترین اثر نورپردازی مناسب در شب است. هرچند یک طراحی با کیفیت در طول روز نیز از زیبایی برخوردار است اما با نورپردازی مناسب می توانید اثر آن را چندین برابر کنید.

طراحی کلاسیک نمای ساختمان

طول عمر نما و هماهنگی با بافت شهری

به طورمیانگین عمر مفید ساختمان ها بین 30 تا 50 سال است. نما به گونه ای باید طراحی شود که پس از گذشت چندین سال زیبایی خود را از دست ندهد و کیفیت خود را حفظ کند.

در طراحی نما  باید به بافت شهری و ساختمان های مجاور نیز توجه شود. نمای طراحی شده نباید به گونه ای باشد که نظم شهر را برهم زند و جلوه نامناسبی داشته باشد.

مراقبت از ساختمان در برابر آلودگی  و شرایط جوی

نمای ساختمان باید به گونه ای طراحی شود و از عناصر و المان هایی استفاده شود که از ساختمان در برابر شرایط جوی و آلودگی های صوتی محافظت نماید.

یک ساختمان ممکن از در منطقه ای قرار داشته باشد که سر و صدای زیادی باشد، نما باید به گونه ای باشد که آرامش و امنیت را برای ساکنین ساختمان فراهم نماید.

سعی کردیم به صورت خلاصه و مفید اصول طراحی نما را بررسی کنیم. و در ادامه اصول طراحی داخلی ساختمان را به صورت موردی لیست می کنیم.

اصول طراحی داخلی ساختمان

  • تناسب و مقیاس
  • تعادل
  • ریتم و آهنگ
  • تاکید، تکرار
  • کنتراست
  • هماهنگی
  • وحدت
  • مقاومت و ایستایی 
  • جزئیات 
طراحی داخلی ساختمان در مشهد

شرکت طراحی داخلی و نما

برای طراحی داخلی و نما باید یک شرکت موفق در این زمینه همکاری کنید تا یک نتیجه دلخواه و منحصر به فردی اجرا شود.

گروه معماری سعیدیان با بیش از دو دهه سابقه در طراحی، نظارت، اجرا پروژه های موفق زیادی را انجام داده است که می توانید در نمونه کارهای وب سایت مشاهده کنید. می توانید با شماره تماس 05138467497 می توانید با همکاران ما در تماس باشید.