نمای شیشه ای ساختمان
11
مه

نمای شیشه ای ساختمان و طراحی آن

نمای شیشه ای ساختمان به عبارت ساده، پوشش شیشه ای بیرونی ساختمان است. این نماهای ساختمانی به دلیل سادگی و طول و عرض کاربردهای طراحی، به طور مرتب در طراحی ساختمان های امروزی مورد استفاده قرار می گیرند. نمای شیشه ای یکی دیگر از سبک های طراحی نما است که بیشتر در ساختمان های اداری و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

نمای شیشه ای ساختمان

نما یک کلمه منشأ فرانسوی است به معنای چهره جلو. استفاده از شیشه در نماهای بیرونی نور بیشتر و محیط مناسبی را برای ساکنین ساختمان فراهم می کرد که باعث افزایش استفاده از شیشه شد.

در شهرها، اعم از مسکونی یا تجاری، آنها تمایل دارند از طریق انتخاب های سبک مالک، خود را جذاب کنند. یکی از مرجح ترین راه ها برای افزایش فوری سبک یک ساختمان بلند، نمای شیشه ای است. جدا از اینکه ظاهری معاصر و در عین حال باز به یک ساختمان مدرن می بخشد، عایق صدا و گرما نیز ارائه می دهد و آنها را به یک انتخاب مورد علاقه تبدیل می کند. در طراحی ها و ساخت و سازهای ساختمان های مدرن، به دلیل سادگی متریال، از حجم وسیعی از نماهای شیشه ای استفاده می شود و به دلیل وجود گزینه های مختلف طراحی، طیف وسیعی از طرح ها امکان پذیر است.

برای اطلاعات بیشتر و سفارش طراحی یک نمای شیشه ای ساختمان می توانید از راه های ارتباطی زیر با همکاران ما در گروه معماری سعیدیان در تماس باشید.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473

مزایای نماهای شیشه ای

 • مصالح به کار رفته در نماهای شیشه ای فوق العاده مستحکم و بادوام هستند. آنها برای مقاومت در برابر عناصر اصلی آب و هوا، از جمله بادهای شدید، باران و غیره طراحی شده اند.
 • یک ماده شفاف منحصر به فرد که به نور اجازه عبور از آن را می دهد تا اجسام پشت شیشه به وضوح قابل مشاهده باشند.
 • دارای سطح براق صاف است، بنابراین ضد گرد و غبار است و می توان آن را به طور موثر تمیز کرد. بر خلاف سایر مواد، نگهداری آن آسان است.
 • در طیف گسترده ای از رنگ ها موجود است و هنگامی که ورق شیشه را در واحدهای لمینت یا عایق ترکیب می کنیم، رنگ و ظاهر آن تغییر می کند.
 • شیشه پایدار در برابر اشعه ماوراء بنفش است زیرا تحت تأثیر اشعه ماوراء بنفش قرار نمی گیرد و از این رو ترک، تغییر رنگ یا از هم پاشیدگی رخ نخواهد داد.
 • شیشه یک عایق عالی است و به راحتی جریان الکتریکی را هدایت نمی کند.
 • شیشه در برابر خوردگی مقاوم است و تنها در شرایط خاص، شیشه مورد حمله شیمیایی قرار می گیرد.
 •   می تواند در برابر اثرات باد، باران یا خورشید مقاومت کند و می تواند ظاهر و یکپارچگی خود را در اکثر شرایط داده شده حفظ کند.
 • می توان آن را نیمه شفاف ساخت یا به اشکال مختلف قالب گیری کرد، از نظر کاربری در ساختمان می تواند انعطاف پذیری زیادی را به معمار ارائه دهد.
 • شیشه زنگ نمی زند بنابراین بهتر از آهن است و تسلیم شرایط محیطی اطراف خود نمی شود.
 • وزن پی ساختمان را کاهش می دهد و ساختمان را نسبت به دیوارها سبک تر می کند.
 • علاوه بر تمام مزایای عملکردی نمای شیشه ای، یکی از بزرگترین مزیت ها ظاهر آن است.
نمای ساختمان شیشه ای

انواع نماهای شیشه ای

نماهای کرتین وال

سازه های پرده مانند غیر باربر به کف ساختمانی که نما قرار است در آن تعبیه شود متصل می شوند. چنین نماهایی باید فقط وزن خود را تحمل کنند و وزن بار مرده تحمیل شده توسط ساختمان را تحمل نکنند. اتصالاتی بین کرتین وال و ستون ها و طبقات ساختمان وجود دارد تا وزن باد از نما منتقل شود.

نمای پرده دیواری فروشگاهی

نوع نما بدون باربر اساساً برای طبقات همکف طراحی شده است. بین زمین و سقف ساختمان بالای آن قرار می گیرد و هنگام ساخت با شیشه های تخصصی عایق حرارتی و صوتی مطلوبی را ارائه می دهد. این یک گزینه مقرون به صرفه است و می توان آن را سفارشی کرد.

طراحی نمای شیشه ای ساختمان

قاب بندی نماها

سیستم استیک

ساخته شده از اکستروژن های عمودی طولانی یا مولیون های پشتیبانی که به سازه ساختمان متصل هستند. به طور معمول، اکستروژن‌های افقی کوتاه‌تر بین مولیون‌های عمودی قرار می‌گیرند و یک قاب مستطیلی ایجاد می‌کنند که شیشه را از هر چهار طرف متصل می‌کند.

استاندارد شیشه های نما

دیوار پرده واحد

متشکل از واحدهای بزرگی است که قبل از ارسال به محل ساختمان برای نصب در کارخانه از پیش مونتاژ و لعاب می شوند. با دیوارهای پرده ای یکپارچه که جزء اصلی پوشش خارجی ساختمان را تشکیل می دهند، راندمان حرارتی، انتقال صدا و ایمنی در برابر آتش به معیارهای کلیدی عملکرد سیستم تبدیل می شوند.

دیوار پرده‌ای نیمه یکپارچه: نوعی لعاب سازه‌ای که در آن اجزای اصلی قاب سازه به صورت مجزا به‌عنوان مجموعه نصب می‌شوند. در این مجموعه، مولیون های عمودی ابتدا به دال های کف و افقی ها به مولیون های عمودی متصل می شوند تا شبیه یک شبکه شوند.

طراحی نمای شیشه ای ساختمان

نماهای بدون قاب

سیستم های شیشه بدون قاب در لعاب های معماری مدرن رایج تر است. به عنوان یک سیستم، لعاب بدون قاب پتانسیل عظیمی را در طراحی لعاب معماری ارائه می دهد. شیشه بدون قاب روشی عالی برای به حداکثر رساندن سطح نور طبیعی است که از طریق یک سازه منتقل می‌شود و در عین حال تأثیر آن بر زیبایی‌شناسی داخلی و خارجی ساختارهای شیشه‌ای را کاهش می‌دهد.

نمای شیشه ای بدون قاب

سیستم کشش

در این نماها از کابل های کششی بالا یا میله های فولادی ضد زنگ برای اعمال بارهای نما به سازه اصلی استفاده می شود. این امر میزان عناصر ساختاری جامد قابل مشاهده در پروژه را کاهش می دهد و در نتیجه شفافیت نما را افزایش می دهد. دو نوع اصلی در صنعت نماهای میله کششی و دیوارهای شبکه کابلی هستند.

نمای شیشه ای کششی

نمای شیشه ای ساختمان

پیشرفت‌های اخیر در رنگ‌ها و پوشش‌ها اکنون تضمین می‌کند که شیشه نه تنها از نظر زیبایی و عملکرد، عملکردی استثنایی دارد. معماران، توسعه دهندگان و کاربران می توانند شفافیت، سرزندگی و سرزندگی را به نمای ساختمان به همان روشی که شیشه انجام می دهد، ببخشند. این را با دوام بی‌نظیر آن ترکیب کنید و عملاً بدون نیاز به تعمیر و نگهداری در طول عمرش باشد و شیشه بهترین انتخاب مواد در هنگام طراحی نما باقی خواهد ماند، و مسلماً درست است.