معماری گوتیک
01
مارس

معماری گوتیک

معماری گوتیک، سبک معماری در اروپا که از اواسط قرن دوازدهم تا قرن شانزدهم ادامه داشت. به‌ ویژه سبکی از ساختمان‌های بنایی که با فضاهای غاردار با وسعت دیوارهای شکسته شده توسط آثار ردیابی روکش‌ شده مشخص می‌شود.

معماری گوتیک

کلمه «گوتیک» اغلب توصیفی از خانه‌های اسرارآمیز یا گروهی از مردم امروزی را تداعی می‌کند که به زیبایی‌شناسی تاریک علاقه دارند. اما آنچه سبک معماری گوتیک از لحاظ تاریخی به محیط ساخته شده آورده است، نمی‌توانست خلاف آن باشد. طرح‌های گوتیک در واقع برای وارد کردن نور خورشید به فضاها، عمدتاً کلیساها، ایجاد شد و منجر به طراحی و ساخت برخی از نمادین‌ترین ساختمان‌های جهان شد.

تاریخچه معماری گوتیک

معماری گوتیک به نام گوت ها، یک گروه ژرمن کوچ نشین که در اواخر دهه 300 و اوایل دهه 400 علیه حکومت رومیان جنگیدند، نامگذاری شد. اعتقاد بر این است که صعود آنها آغاز دوره قرون وسطی در سراسر اروپا است. زمانی که گوت ها قدرت را در دست داشتند، پس از فروپاشی امپراتوری روم و ایجاد امپراتوری مقدس روم جدید از قرن پنجم تا هشتم. اگرچه این گروه به خاطر شاهکارهای معماری خود شناخته شده نبودند.

اما نام “گوتیک” به سبک کلیساهایی که پس از این واقعیت، تقریباً 1000 سال بعد ظهور کردند، اطلاق شد. این سبک برای اولین بار در فرانسه به عنوان جدایی از سبک رومی که دارای دیوارهای ضخیم بود در زمانی که توسعه فرهنگی شتاب می گرفت. معماران و کارگران سنگ تراشی فرصت کشف عناصر ساختاری پیچیده تری را داشتند، به رخ کشید. از نظر سیاسی، این دوران با دوران صلح آمیز و پر رونق مشخص شد. جایی که ساختمان ها با دقت طراحی شدند و در نتیجه ساخت آنها تا یک قرن طول کشید.

معماری گوتیک

عناصر معماری سبک گوتیک

عناصر ساختاری نوآورانه‌ای که از این کلیساهای بزرگ پشتیبانی می‌کنند، زیبایی‌شناسی معماری گوتیک را تعریف می‌کنند. نخست، سبکی این سازه ها ناشی از استفاده از طاق های نوک تیز است که از معماری اسلامی به عاریت گرفته شده است. این طاق تنش را بر سایر عناصر سازه ای کاهش می دهد، بنابراین به ستون هایی که طاق را نگه می دارند اجازه می دهد تا باریک تر و بلندتر شوند. به طوری که ستون ها تا سقف امتداد یافته و بخشی از طاق را تشکیل می دهند. طاق آجدار پیچیده‌تر شد و با دنده‌های لیرن به تارهای مجسمه‌سازی پیچیده یا افزودن دنده‌های متقاطع معروف به تیسرون تبدیل شد.

به دلیل سبکی دیوارها، موزاییک‌های شیشه‌ای رنگارنگ استادانه‌ای طراحی شده‌اند که به نور اجازه می‌دهند تا فضا را فرا بگیرد. حتی الگوهای رنگارنگ را در سراسر فضای داخلی به نمایش بگذارد. ساختمان‌های گوتیک نیز دارای تزئیناتی هستند که اغلب به شکل گارگویل هستند. در نگاه اول، تشخیص بسیاری از کلیساهای گوتیک دشوار است، اما با مطالعه دقیق، طرح های عمدی و بسیار منظمی را نشان می دهد.

نمونه هایی از معماری برجسته گوتیک

وقتی به معماری گوتیک فکر می کنید، اولین ساختمانی که اغلب به ذهنتان خطور می کند کلیسای نوتردام در پاریس است. پنجره‌های گل رز عظیم و ویژگی‌های شیشه‌های رنگی کوچک‌تر، تکیه‌گاه‌های پروازی که ساختار سقف بلند را پشتیبانی می‌کردند. گارگویل‌های تزئینی که به تماشای بازدیدکنندگان نگاه می‌کنند، تصویری واقعاً نمونه از سبک گوتیک است. ساخت آن در سال 1163 آغاز شد و ساخت آن تقریباً بلافاصله بر کلیساهای دیگری که در آن زمان ساخته شده بودند تأثیر گذاشت. تقریباً 100 سال بعد تکمیل شد، پس از اینکه تکیه‌گاه‌های پرنده اضافی، یا بخش خارجی یک قوس که نیروهای جانبی را که دیوار را به سمت بیرون فشار می‌دهد، حفظ می‌کند، برای حفظ سقف عظیم اضافه شد. در یک تراژدی ناگوار، بخشی از نوتردام در سال 2019 آتش گرفت اما در حال حاضر تحت تلاش‌های دقیق بازسازی است. دولت پاریس وعده داده است که به موقع برای المپیک 2024 بازگشایی خواهد شد.

پس از ساخت ساختمان‌های گوتیک متعدد، سلیقه طراحی دوباره به خطوط منظم‌تر و مستقیم‌تر که به معماری دوران کلاسیک اشاره می‌کرد، برگشت. اما، از آنجایی که همه سبک‌ها در طول تاریخ دارای امواج بازگشتی خود هستند. جذابیت معماری گوتیک قرون وسطی در قرن‌های 19 و 20 دوباره کشف شد، زمانی که معماران در ایالات متحده شروع به طراحی ساختمان‌هایی کردند که از کلیساهای جامع موجود در سراسر اروپا تقلید می‌کردند و جای خود را به اصطلاح “” دادند.

عناصر معماری سبک گوتیک

جمع بندی

اگرچه قدمت سبک معماری گوتیک به قرن 12 باز می گردد اما امروزه بسیاری از ساختارها و کلیساهایی که با این سبک معماری بنا شده اند در میان پربازدیدترین جاذبه های گردشگری جهان قرار گرفته اند. معماری گوتیک به دلیل داشتن طاق های تیز و زاویه دار و همچنین سقف ها و پنجره های بلند به راحتی در میان سایر سبک های معماری قابل شناسایی است