پلان آزاد چیست
25
فوریه

پلان آزاد چیست

پلان آزاد چیست ؟ در معماری، پلان آزاد، پلان باز با دیوارهای غیر باربر است که فضای داخلی را از هم جدا می‌کنند. این امر با جایگزینی دیوارهای باربر داخلی با جابجایی ساختار ساختمان به بیرون و یا با داشتن ستون‌هایی که از پارتیشن ‌های تقسیم‌ کننده فضا خالی هستند امکان ‌پذیر می‌شود.

پلان آزاد چیست

پلان آزاد در دنیای معماری به توانایی داشتن پلان با دیوارها و کف های غیر باربر با ایجاد سیستم سازه ای که وزن ساختمان را به وسیله اسکلت داخلی ستون های باربر نگه می دارد، اطلاق می شود. سیستم ساختمان فقط ستون ها یا اسکلت و هر سقف مربوطه را حمل می کند. پلان رایگان امکان ایجاد ساختمان‌ها را بدون محدود شدن با قرار دادن دیوارها برای پشتیبانی سازه‌ای فراهم می‌کند و به یک معمار امکان می‌دهد تا آزادی طراحی نمای بیرون و داخل را بدون مصالحه داشته باشد.

استفاده در طراحی

استفاده از پلان آزاد در محیط‌های اداری، در اوایل سال ۱۹۵۰ آغاز شد. در ابتدا، ایده این که محیط‌های کاری از اتاق‌های محدود و بسته به محیط‌های باز و بدون پوشش تبدیل شوند، مخالفان و منتقدان زیادی داشت. اما به تدریج به یکی از محبوب‌ترین روش‌های طراحی دفاتر اداری تبدیل شد. استفاده از محیط‌ هایی که باز و بدون مرز بندی بودند باعث شد تا بسیاری مزایای این نوع طراحی را به مرور زمان درک و اجرا کنند. استفاده از فرصت‌های بیشتر برای مشاهده و آموختن از نیروهای خبره و یادگیری نا خودآگاه در اثر کار کردن کنار با تجربه‌ها، از اولین بازخوردهای این نوع طراحی در دفاتر کار بودند.


اهمیت پلان آزاد

لوکوربوزیه با “پنج نقطه معماری جدید” و اتخاذ سیستم  Dom-ino، پیشگام طرح آزاد در طول 1914 تا 1930 شد. این امر به شدت بر اهمیت پلان آزاد و نقش آن در «دوران مدرن» معماری تأثیر گذاشت.

پلان آزاد چیست

سیستم ساختاری  Dom-ino

سیستم Dom-ino به سیستم سازه‌ای اطلاق می‌شود که به دلیل وجود ستون‌های باربر در اسکلت سازه، پلان کف و دیوار آزاد را امکان‌پذیر می‌سازد. در ابتدا به عنوان یک ساختمان دو طبقه تصور شد، شش ستون عمودی دو طبقه بتنی و فولادی را در فضا نگه می داشتند. این اجازه می دهد تا دیوارهای بیرونی با ویژگی های زیبایی شناختی و ترکیبی ساختمان سازگار باشد.

همچنین یک پلان طبقه آزاد را ایجاد کرد که از ایدئولوژی قبلی دیوارهای باربر حرکت می کرد. این فناوری جدید امکان ایجاد نوارهای طولانی از پنجره‌ها را فراهم می‌آورد که می‌توانستند گوشه‌ها را بپیچند و طول بیشتری بکشند، چیزی که قبلاً در معماری دیده نشده بود. این سیستم ساختمانی به دلیل نرخ تولید ارزان و سریع آن به یکی از اصلی‌ ترین ساختمان‌های تولیدی بالا تبدیل شد.

لوکوربوزیه و پنج نقطه یک معماری جدید

لوکوربوزیه پنج نکته مهم معماری را در معماری خود به کار گرفت: پیلوتیس، پلان آزاد، پنجره های افقی، نمای آزاد و باغ های روی پشت بام.

ایده ها همه در اطراف نقطه اصلی پلان آزاد و استفاده از سیستم Dom-ino ظاهر می شوند. سیستم پیلوتی تمام وزنی را تحمل می کند که امکان یک پلان آزاد و همچنین نمای آزاد را فراهم می کند. نمای بیرونی آزاد به بازشوهای وسیع و نوارهای افقی پنجره ها اجازه ایجاد ارزش زیبایی شناختی را می داد. همه این پنج نقطه با هم کار می کنند، که بر اساس سیستم Dom-ino است که برای اهداف زیبایی شناختی تا حدی متفاوت است.

اگرچه کوربوزیه پیشگام طرح آزاد در معماری خود شده بود، اما برخی از معماران برجسته دیگر همچنان راه او را ادامه دادند و از پلان آزاد در معماری خود نیز استفاده کردند.

 دو معمار برجسته عبارتند از: لودویگ میس ون در روهه و ادواردو کاتالانو. سه تا از ساختمان‌های برجسته ون درروه که استفاده از طرح رایگان را به تصویر می‌کشند عبارتند از: پاویون بارسلونا و گالری ملی جدید در برلینو ساختمان تاج تاج در موسسه فناوری ایلینوی.

 هر سه این ساختمان ها به دلیل عدم استفاده از پلان آزاد، وسعت زیادی را در پلان طبقات نشان می دهند. شایان ذکر است که پاویون بارسلونا با داشتن دیوارهای شیشه ای و وسعت ها و بازشوهای بزرگ در نمای بیرونی ساختمان، طرحی آزاد را بیان می کند. همچنین دارای یک پلان آزاد کاملاً باز در داخل با بخشهایی است که با دیوارهای کمتر از ارتفاع سقف تقسیم می شوند تا اتاقها و مناطق را متمایز کنند، کاری که با استفاده از پلان آزاد به هر شکلی قابل انجام است.

مزایای پلان آزاد چیست؟

پلان پلان آزاد دارای مزایای زیادی است، از جمله:

  • بهبود جریان ترافیک با داشتن درها یا جداکننده های کم، یک پلان مفهومی باز به این معنی است که هم خانه ها و مهمانان شما می توانند به راحتی در اتاق عالی شما حرکت کنند. مفاهیم باز مخصوصاً برای خانواده‌های بزرگ‌تر با برنامه‌های شلوغ صبحگاهی ارزشمند هستند.زیرا فضای کافی برای همه افراد برای حرکت در حین آماده شدن برای روز وجود دارد.
  • افزایش نور. بدون پارتیشن یا دیوار بین آشپزخانه، نشیمن و فضای ناهارخوری، نور طبیعی می تواند به راحتی از پنجره یک اتاق به اتاق دیگر جریان یابد. در یک خانه مفهومی باز یا محل کار، نور بیشتر نیز می تواند به بزرگتر شدن اتاق کمک کند. در مورد نورپردازی اتاق با این نکات مفید از طراح داخلی در سطح جهانی کلی ورسلر بیشتر بدانید.
  • برای ارتباط بهتره چه صحبت کردن با خانواده، پذیرایی از مهمانان، یا مراقبت از کودکان یا حیوانات خانگی، یک چیدمان باز باعث می شود که صدا برای سفر راحت تر شود. دید بیشتری ایجاد می کند و حس با هم بودن را افزایش می دهد. این پلان طبقه به شما امکان می دهد بدون اینکه توسط درها و دیوارهای بسته مسدود یا مسدود شود، ببینید در مناطق زندگی باز شما چه اتفاقی می افتد.
  • سرگرمی را آسان تر می کند. پلان های طبقه باز برای میزبانی میهمانی های کوچک یا شب های بازی عالی هستند زیرا فضای کافی برای مهمانان شما وجود دارد که بتوانند در اطراف خود بخندند و معاشرت کنند. بدون موانع درهای آشپزخانه، می توانید با مهمانان خود در حالی که تنقلات را در جزیره آشپزخانه تهیه می کنید، گفتگوی بدون درز داشته باشید.
اهمیت پلان آزاد

معایب نقشه های پلان باز

  • اتاق های بزرگ با سقف های بلند اغلب باعث تخلیه انرژی می شوند ، خصوصاً اگر دیوارهای خارجی پنجره های بزرگی داشته باشند. در حالی که پلان های معمولی فقط می توانند برخی از اتاق ها را گرم یا خنک کنند. با یک نقشه کف باز باید تمام اتاق را گرم یا سرد کرد.
  • بدون دیوارهای پارتیشن ، مفاهیم باز برای پشتیبانی به تیرهای فولادی یا روکش چوب روکش دار چسبیده متکی هستند. نصب اینها گران است.
  • بدون پارتیشن برای جلوگیری از سر و صدا ، مفاهیم باز می توانند بسیار پر سر و صدا باشند.
  • نقشه های آن برای فعالیت های اجتماعی ایده آل است ، اما به عنوان اتاق آرامش کمتر مناسب است.

نتیجه گیری

طراحی پلان طبقه باز به طور فزاینده ای محبوب شده است و دلیل خوبی دارد. بخاطر اینکه مزایای فراوانی را ارائه می دهد که پلان های طبقه بسته سنتی به سادگی نمی توانند آنها را داشته باشد. به طور مثال باعث می شود خانه شما بسیار مطبوع تر و جذاب تر باشد. به همین دلیل، این نوع چیدمان برای هر کسی، کم و بیش، ایده آل است. امیدواریم مقاله پلان آزاد چیست برای شما مفید واقع شده باشد.