طراحی پارکینگ ساختمان مسکونی
09
نوامبر

طراحی پارکینگ ساختمان مسکونی

طراحی پارکینگ ساختمان مسکونی یکی از فضاهای مهم ساختمان است که برای طراحی و اجرای آن باید قواعد و ضوابط شهرداری را در طراحی مد نظر گرفت تا در نهایت بتوانیم تاییدیه شهرداری را اخذ کنیم.

در واقع طراحی پارکینگ باید توسط افراد متخصص و حرفه ای انجام شود که تجربه کافی را در این زمینه داشته باشند. اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، می توانید ادامه این مقاله را مطالعه نمایید.

طراحی پارکینگ ساختمان مسکونی

همانطور که می دانید پارکینگ ها از فضاهای اصلی ساختمان به شمار می رود و با گسترش ساختمان های مسکونی چند طبقه، اهمیت طراحی پارکینگ های مناسب اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در واقع پارکینگ از الزامات ساختمان های مسکونی درهنگام ساخت می باشد، زیرا به دلیل کمبود جای پارک در خیابان و امنیت خودرو ها، نیاز ساختمان ها به داشتن پارکینگ بیشتر می شود.

طراحی پارکینگ ساختمان مسکونی باید توسط طراحان  و معمارانی انجام شود که تجربه کافی و دانش لازم از ضوابط شهرداری دارند. همانطور که می دانید شهرداری ارگان مهمی است که در ساخت ساختمان ها نظارت زیادی دارد و پارکینگ ها نیز با وسواس خاصی تایید می شوند.

اگر برای طراحی پارکینگ کلاسیک یا مدرن ساختمان مسکونی خود به کمک نیاز دارید یا قصد دارید با یک طراح مشورت کنید، می توانید با طراحان و کارشناسان ما در گروه معماری سعیدیان در تماس باشید.

ما با بیش از سه دهه سابقه در طراحی، نظارت و اجرای پروژه های ساختمانی، و داشتن تیم حرفه ای طراحی و اجرا قادریم پلان های پارکینگ را به بهینه ترین روش پیاده سازی و اجرا کنیم.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473
09330141916

طراحی پارکینگ ساختمان

مراحل درخواست طراحی پارکینگ

پس از اینکه با همکاران ما تماس گرفتید و درخواست خود را ثبت کنید، همکاران ما برای برداشت دقیق از ابعاد پروژه بازدید انجام می دهند. و در جلسه ای که با کارفرما و طراح تشکیل می شود، سبک طراحی پارکینگ اعم از طراحی پارکینگ کلاسیک یا طراحی پارکینگ مدرن مشخص می شود.

نوع متریال های کاربردی، نوع طراحی و مصالح مورد استفاده را با توجه به سلیقه و بودجه کارفرما مشخص می شود و پس از تایید کار طراحی آغاز می شود . در نهایت تصاویر تری دی به همراه اندازه ها و جزئیات در اختیار کارفرما قرار می گیرد و پس از آن تیم اجرایی پروژه کار خود را آغاز می کند.

هزینه طراحی پارکینگ

هزینه تمام شده طراحی و اجرای پارکینگ با توجه به فاکتورهای موثر محاسبه می شود. عوامل مختلفی می تواند بر هزینه ها تاثیر داشته باشد. به طور مثال طراحی پارکینگ برای ساختمان ویلایی با ساختمان مسکونی چند طبقه متفاوت است. همچنین در ساختمان های مسکونی ، طراحی پارکینگ در طبقه همکف با پارکینگ رمپ متفاوت است.

علاوه بر این موارد که در ابتدای کار مشخص می شود، متراژ زیر بنای پارکینگ ساختمان مسکونی،  سبک معماری مدنظر، نوع متریال و مصالح کاربردی در ساختمان در هزینه های طراحی موثر است.

برای استعلام قیمت های دقیق حتما با کارشناسان ما در تماس باشید تا شما را در مراحل طراحی پارکینگ راهنمایی کنند.

نکات مهم در طراحی پارکینگ ساختمان مسکونی

 • برداشت صحیح از وضعیت فعلی ستون ها و تاسیسات
 • رعایت فواصل و استاندارهای محل پارک خودرو بعد از اتمام نازک کاری
 • توجه و دقت به مسیر های حرکتی، مکث و توقف
 • محل های نصب کنتورهای برق، آب و گاز
 • محل قرارگیری جعبه آتشنشانی
 • دقت در انتخاب مصالح از نظر استقامت، زیبایی، نظافت و طول عمر مصالح
 • دقت در انتخاب مصالح از نظر صرفه اقتصادی توجیه پذیر برای کارفرمای محترم
 • دقت در جزییات اجرایی در کنج ها و محل های بیرون زده از بدنه برای عدم سرگیری و موانع حرکتی
 • رعایت اصول حفظ تعادل و توازن بصری در طراحی دیوارها
 • ایجاد نظم و هماهنگی خطوط در قاب ها و دهانه ها
 • تنوع به اندازه مصالح برای ایجاد ریتم و عدم تکرار
 • رعایت تناسبات ابعادی در مصالح مورد نظر
 • طراحی با ابعاد عرف مصالح مورد نظر در بازار

ضوابط پارکینگ ساختمان مسکونی

براساس ضوابط شهرداری باید برای هرماشین 2.5 متر عرض در نظر گرفته شود . برای دو ماشین  دو  حالت زیر اتفاق می افتد:

 • الف)اگر دوطرف پارکینگ دیوار باشد عرض 5متر باید در نظر گرفته شود.
 • ب)اگر یک طرف پارکینگ دیوار و طرف دیگر ستون باشد عرض 4.75 در نظر گرفته می شود.

برای سه ماشین 2.5 متر به عرض ذکر شده در بالا اضافه می شود.

در صورتی که دو طرف ماشین به دیوار یا ستون مسدود باشد حداقل ابعاد به صورت 3*5 خواهد بود.

اگر بین دو ستون به صورت داخل به داخل 4.5 متر فضا وجود داشته باشد ؛امکان ایجاد دو پارکینگ وجود دارد.

شرکت ساختمانی در مشهد

ما بعنوان یک گروه معماری در مشهد یا شرکت ساختمانی در مشهد، تمامی خدمات طراحی، نظارت و اجرای پروژه های ساختمانی مسکونی، ویلایی، تجاری و اداری، پزشکی و … به مشتریان خود ارائه می دهیم. در صورتیکه در هر بخش از پروژه های ساختمانی نیاز به مشاور، مجری و طراح دارید می توانید با ما در تماس باشید.