نما رومی
08
ژوئن

نما رومی

نما رومی به نماهایی گفته می شود که در آن از جزییات و المان هایی مانند ستون ها، صراحی، قرنیز های رومی و قوس های گرد و عریض استفاده شده است. علاوه بر این مهم ترین ویژگی نمای رومی تقارن میان دو طرف آن است. به طور کلی بهتر است قبل از انتخاب هر نوع سبک نمایی، آگاهی کاملی راجع به ویژگی های آن سبک داشته باشیم.

نما رومی

طراحی نما به سبک‌هایی از جمله کلاسیک و رومی در ایران از طرفداران زیادی در  برخودار است. چرا که این نوع از سبک های طراحی نما جلوه‌گر شکوه و عظمت به حساب می‌آیند.

نمای رومی ساختمان چه اصولی دارد و اجرای آن چه کمکی به بالا رفتن ارزش مالی ساختمان می‌کند؟ یکی از سبک‌های پر هزینه معماری برای نمای ساختمان است که جزئیات بسیار زیادی دارد و اصولا توسط افرادی انتخاب می‌شود که به سبک‌های گران قیمت و  تجملاتی برای علاقه دارند.

این سبک اصول خاص خود را دارد و برای اینکه به بهترین روش طراحی و اجرا شود باید توسط افراد متخصص و با تجربه صورت بگیرد که به تمامی این اصول مسلط است و از تجربه کافی برخوردار است.

برای سفارش طراحی و اجرای نمای رومی در مشهد می توانید از راه های ارتباطی زیر با همکاران ما در گروه معماری سعیدیان در تماس باشید.

راه های ارتباطی با ما:

05138467497

شماره واتس اپ:
09157111473

تاریخچه سنگ نما رومی

تمام فاکتورهای موجود در نمای ساختمان، از معماری روم باستان بر گرفته شده است. در قرن های پنجم تا هشتم میلادی، روم شدیدا تحت تاثیر هنر و معماری یونان قرار داشتند، بنابراین در این زمینه شاهد پیشرفت زیادی از آن‌ها بودیم. در قرن نهم میلادی با افزایش قدرت رومیان، معماری رومی در اروپا فراگیر شد و پس از آن نیز بسیاری از ساختمان‌های اصلی مانند قصرها و کلیساها به سبک رومی طراحی و ساخته شدند.

اروپا در اواسط قرن ۱۹ میزبان سبک کلاسیک در معماری بود و در این دوره معماران با استفاده از ویژگی‌های شکوهمند معماری سنتی زومی، سازه هایی را طراحی کردند که تدای گر قدرت، استحکام و عظمت بود. این سبک پر طرفدار به آمریکا نیز منتقل شد.

چرا نما رومی؟

دلیل محبوبیت این سبک را میتوان در ظاهر باشکوه و با ابهت آن دانست. این نما از سایر نماهای سنگی متمایز شده و جدید ترین نماهای سنگی خلق شوند. بدین جهت نما رومی از نوع ساده گرفته تا به کل کلاسیک، از رنگ سفید گرفته تا شکلاتی و از کاربری مسکونی، ویلایی، تجاری و مغازه گرفته تا حتی ساختمان های یک طبقه رواج یافته است.

نما رومی

اصول طراحی نمای رومی

پیاده سازی طرح نمای رومی دارای ظرافت هایی می باشد که باید آن ها را در مرحله طراحی و ساخت رعایت کرد. این نما دارای شاخص هایی می باشد که دانستن آنها باعث می شود حتی شخصی که هیچ درکی از معماری ندارد و هیچ کدام از المان های این دانش را نمی داند، بتواند بفهمد که کدام نما به سبک رومی طراحی شده است. ابتدا این موارد را به صورت کلی بیان می کنیم و سپس به تفصیل به توضیح هرکدام می پردازیم .

نشانه هایی که در ساخت نمای رومی باید استفاده شود عبارتند از :نشانه هایی که در ساخت نمای رومی باید استفاده شود عبارتند از :

 • کتیبه های سنگی
 • هلال ها
 • مجسمه ها
 • ستون های کوچک و بزرگ
 • پاستون ها
 • قرنیز های سنگی
 • قاب پنجره

دلایل محبوبیت نما رومی

با توجه به اینکه این نما در ایران طرفداران بسیاری پیدا کرده است به بررسی دلایل محبوبیت این نما می پردازیم :

مصالح موجود و در دسترس :


نخستین گزینه ای که برای ساخت نمای رومی به ذهن می رسد و به کار می رود سنگ مرمر است که امروزه به دلیل قیمت بالا و وزن سنگین، استفاده از این سنگ در نما چندان رایج نیست. مورد دیگری که مناسب این کار می باشد سنگ تراورتتن است که از نظر قیمت از سنگ مرمر ارزانتر است. ظاهرش نیز نزدیک به سنگ مرمر است و یک جایگزین بسیار خوب برای سنگ مرمر است. البته از سنگ گرافیت نیز به عنوان یک گزینه دیگر این نما می توان استفاده کرد که البته در این نماها از ترکیب دو یا سه نوع سنگ استفاده می شود.

ویزگی های چشم نواز :


داشتن ویژگی چشم نواز یکی دیگر از مواردی است که در این نوع نما به خاطر قرینگی و توازن به وجود می آید. به خاطر وجود رنگ سفید و کرم که تقریبا در اکثر این نماها نمایش داده می شود این زیبایی ظاهری و چشم نواز بودن را چند برابر کرده است. همچنین وجود یک شکوه و عظمت ظاهری در این نوع از نماها نیز بر چشم نواز بودن آن افزوده است.

ظاهر شیک :

نما یک المان بسیار مهم تلقی می شود و اکثر افراد خواهان این هستند که ظاهر ساختمانشان یک ظاهر لاکچری و لوکس داشته باشد.

همانطور که در شروع این مطلب هم به آن اشاره کردیم، دلیل محبوبیت  این نوع نما را در بررسی کردیم. با توجه به اینکه شکوه و عظمت این نوع از نما به دقت در طراحی و پیاده سازی جزییات می باشد. توجه به این نکاتی که گفته شد چه از منظر طراحی و ساخت و چه از منظر استفاده از مصالح ساختمانی از نکات قابل توجه می باشد و اهمیت دادن به آنها برای داشتن یک نمای زیبا بسیار حائز اهمیت است.

طراحی نما رومی

ویژگی های بهترین سنگ نمای رومی

اساسا یکی از نکات مهم در انتخاب سنگ نمای مناسب توجه به نوع و سبک نمای ساختمان است. حال سنگ های تراورتن بهترین گزینه جهت اجرای نمای ساختمان علی الخصوص نمای رومی هستند. به این ترتیب بهترین سنگ برای نمای رومی، سنگ تراورتن است. زیرا از آنجا که نمای رومی دارای جزییات و اجزای مختلفی مانند ستون ها و سرستون ها،صراحی، گل ها و طرح های از پیش ساخته شده سنگی زیادی است. و سنگ تراورتن هم علاوه بر چسبندگی بالا از تراش پذیری خوبی نیز برخوردار است و در برابر ضربه و تراش خوردن مقاومت خوبی دارد و نمی شکند. بهترین گزینه برای ساخت این جزییات(در واقع مصنوعات سنگی)، می باشد. علاوه بر این از ساب پذیری بالایی هم برخوردار است.

به طور کلی مزایای سنگ تراورتن نما رومی عبارتند از:

 • دارا بودن بازه رنگی روشن
 • ساب پذیری بالا و تراش پذیر
 • مقاومت بالا در برابر شرایط آب و هوایی
 • وجود منابع و معادن فراوان تراورتن