طراحی پارکینگ
22
نوامبر

راهنمای شش مرحله ای برای طراحی پارکینگ

دسترسی به پارکینگ با کیفیت یکی از نیازهای اساسی هر آپارتمانی است. به لطف خدماتی که طراحی پارکینگ ‌های خوش‌ ساخت ارائه می‌ کنند، کسب ‌و کارهای تجاری می ‌توانند دسترسی راحت وسایل نقلیه را به کارکنان و مشتریان خود بدهند.

طراحی پارکینگ و همچنین طراحی داخلی پارکینگ در ساختمان های چند طبقه مسکونی و تجاری یکی از ملزومات ساختمان ها است که در خیلی از موارد به عنوان یک آپشن در قیمت ساختمان تاثیر بسزایی دارد. در ادامه این مقاله بیشتر به موضوع طراحی پارکینگ می پردازیم.

فرض کنید در مرحله ای هستید که نیاز به اصلاح طرح پارکینگ خود دارید. در حالی که باید چند نکته را در نظر بگیرید، طراحی یک پارکینگ تجاری جدید لازم نیست پیچیده باشد. شش مرحله وجود دارد که می توانید برای اطمینان از عمر طولانی روسازی برای طراحی جدید پارکینگ خود دنبال کنید.

1. هدف سهم خود را مشخص کنید

طراحی پارکینگ شما به شدت تحت تأثیر هدفی است که در خدمت آن است. بسته به اینکه زمین شما برای نگهداری بارگیری روزانه کامیون محموله های بزرگ عمل می کند، یا برای پارک خودور مشتریان یا کارمندان است، اندازه، ضخامت و طرح کلی تحت تأثیر قرار می گیرد.

ببینید که چگونه اهداف مختلف می تواند بر استراتژی طراحی شما تأثیر بگذارد:

اندازه پارکینگ

اگر دانشگاهی را اداره می کنید، تعداد فضاهای توصیه شده بیشتر از زمانی است که پارکینگ شما در درجه اول برای مهمانان رستوران باشد. برخی از صنایع الزامات کدی برای پارکینگ دارند – که با متراژ مربع تأسیسات تعیین می شود – در حالی که برخی دیگر توصیه هایی بر اساس صندلی یا اتاق دارند، مانند یک هتل.

ضخامت روسازی

بسته به وزنی که آسفالت شما روز به روز تحمل می کند، ضخامت روسازی شما متفاوت خواهد بود. وسایل نقلیه بزرگتر، مانند کامیون هایی که بارهای حمل و نقل را حمل می کنند، به عمق قابل توجهی نیاز دارند. این کلاس ترافیکی، همراه با طبقه خاک زیرین یا کیفیت خاک زیر روسازی، تعیین می کند که روسازی شما چقدر باید ضخامت داشته باشد تا بالاترین دوام را داشته باشد.

زوایای فضای پارک

زاویه در طراحی پارکینگ

زوایایی که در آن جایگاه های پارک شما با راهروهای رانندگی در یک راستا قرار می گیرند تا حد زیادی به هدف شما بستگی دارد.

زوایای 45 تا 60 درجه برای یک پارکینگ با گردش مالی بالا، مانند پارکینگ فروشگاه های رفاه، ایده آل هستند. پارکینگ با زاویه 90 درجه سخت ترین مکان برای پارک کردن است، بنابراین آنها اغلب برای پارکینگ شبانه یا کارمندان رزرو می شوند.

با نگاه کردن به هدفی که کسب و کار و پارکینگ شما برای آن طراحی می شود، ایده بهتری خواهید داشت که به کدام دستورالعمل های طراحی پارکینگ باید بیشترین توجه را داشته باشید.

2. محاسبه را انجام دهید: اندازه و فاصله طراحی پارکینگ

استانداردهای ابعاد پارکینگ تجاری می تواند بین شهرها، انواع ساختمان ها و صنایع بسیار متفاوت باشد، اما چند مرحله وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا میزان مساحتی را که روسازی شما باید پوشش دهد، محاسبه کنید:

تعداد فضاها را مشخص کنید

با بازگشت به هدف پارکینگ خود، مشخص کنید که چه تعداد مکان پارکینگ در صنعت شما توصیه می شود یا توسط الزامات کد ساختمان اعمال می شود. دانستن تعداد فضاهایی که باید در قسمت پارکینگ قرار دهید به شما کمک می کند تا ببینید آیا برای سایر امکانات پارکینگ که ضروری نیستند.

مانند دروازه های مانع دو طرفه، که می تواند به فضای قابل توجهی نیاز داشته باشد، فضایی دارید یا خیر. سعی کنید تعداد اسلات های مورد نیاز خود یا ابعاد مناسب آن اسلات ها را به خطر نیندازید.

اندازه جای پارک را تعیین کنید

هنگام تعیین اندازه هر فضا باید دلیل استفاده افراد از فضای پارکینگ را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اگر در حال طراحی پارکینگ برای یک فروشگاه مواد غذایی هستید، ممکن است لازم باشد فضاهای وسیع تری برای افرادی که مواد غذایی حمل می کنند فراهم کنید.

با این حال، اندازه همه فضاها یکسان نخواهد بود، زیرا برخی از جایگاه‌ های پارکینگ برای اهداف خاصی مانند فراهم کردن دسترسی برای افراد ناتوان در نظر گرفته شده‌اند.

الزامات دسترس ‌پذیری را در نظر بگیرید

فضای اضافی مورد نیاز برای مکان‌ های پارکینگ، پارکینگ معلولان، پیاده ‌روها، رمپ‌ ها و سازه‌ های پیاده‌ روی را در نظر بگیرید. پارکینگ باید برای همه افرادی که از آن استفاده می کنند در دسترس و ایمن باشد. این نیاز می تواند شامل راهروهای دسترسی اضافی بین فضاها و اتاق برای موانع اضافی پارکینگ باشد.

کاربردهای دیگر برای فضای اضافی

آیا پارکینگ شما عملکردهای دیگری مانند ارائه یک مسیر عبوری برای مشتریان یا منطقه بارگیری کامیون دارد؟ به عنوان مثال، برای طراحی پارکینگ مدرسه، شاید امکانات ویژه ای برای اتوبوس ها و مسافران وجود داشته باشد. اینها ملاحظات دیگری هستند که باید هنگام تعیین اندازه مناسب روسازی خود رعایت کنید.

هنگامی که تصمیمات روشنی در مورد اینکه چگونه مناطق مختلف پارکینگ خود باید اندازه و فاصله داشته باشند، گرفتید، می توانید برنامه ریزی طرح خود و جریان ترافیک در آن را شروع کنید.

3. ایجاد یک جریان: دستورالعمل های طراحی پارکینگ

عوامل مختلفی وجود دارد که به کاربردی ترین طرح پارکینگ برای کسب و کار شما کمک می کند. بیشتر آنها باید با هدایت ترافیک به وضوح و فراهم کردن فضای مناسب در جایی که برای ایجاد یک سیستم ایمن و بهینه لازم است، انجام شود. به یاد داشته باشید که ترافیک عابر پیاده را نیز در نظر داشته باشید و به موارد زیر فکر کنید:

بهره وری از فضا

برای فضاهای پارکینگ با فضای بیشتر، همیشه فضاهای با زاویه 90 درجه را انتخاب کنید. برای بهینه‌ سازی بیشتر فضا در محل ‌های پارکینگ، فضایی را در نظر بگیرید که مستطیل شکل باشد تا شکل نامنظم.

یکی دیگر از توصیه های استاندارد این است که اضلاع طولانی پارکینگ را موازی با یکدیگر قرار دهید، با فضاهای پارکینگ در امتداد محیط پارکینگ. در نهایت، به خطوط ترافیکی دو طرفه اجازه دهید تا به جایگاه های پارکینگ در دو طرف راهرو رانندگی دسترسی داشته باشند تا بیشترین کارایی فضا را داشته باشید.

تابلوهای راهنمایی و رانندگی

در طراحی پارکینگ خود، علائم مفید و قانونی برای محافظت از حق تقدم و عابران پیاده ارائه دهید. برخی از علائم راهنمایی و رانندگی مفید برای ایمنی پارکینگ شامل علائم توقف و تسلیم، عبور عابر پیاده، علائم پارکینگ رزرو شده برای فضاهای معلولان و وانت و نشانگرهای محدودیت سرعت است.

قرار دادن این تابلوها باید با جریان ترافیکی که طراحی می ‌کنید هماهنگ باشد و برای رانندگان و عابران پیاده قابل مشاهده باشد.

خط کشی آسفالت رنگ شده

همراه با نوارهای مناسب برای فضاهای پارکینگ خود، به یاد داشته باشید که برای کمک به جریان ترافیک، علائم ایمنی را روی پیاده رو نقاشی کنید. علامت گذاری ها مشخص می کنند که کدام شکاف ها برای استفاده معلولان در نظر گرفته شده اند و راهروهای دسترسی به کجا منتهی می شوند.

همچنین می توان آنها را به صورت راه راه در امتداد پیاده رو رنگ کرد تا مناطق عابر پیاده را نشان دهد. این علامت‌ها باید واضح و قابل مشاهده باشند.

موانع پارکینگ بتنی

طراحی پارکینگ تجاری

موانع چرخ در امتداد انتهای جلوی شکاف ‌های پارکینگ می ‌تواند به اطمینان از قرارگیری ایمن خودروها در فضاها کمک کند. موانع به اندازه کافی از آسیب رساندن وسایل نقلیه به محوطه یا ساختمان هایی که در مجاورت پارکینگ هستند جلوگیری می کند.

یک حاشیه بتنی در امتداد لبه پارکینگ می ‌تواند برای اتومبیل ‌ها در امتداد محیط محوطه به همان شیوه عمل کند. این حاشیه های محیطی با رمپ های مناسب همیشه باید در صورت امکان در اطراف پارکینگ ها ساخته شوند.

نشانگرها، علائم و موانع همگی به ایجاد مرزهایی برای محدود کردن و تعریف طرح پارکینگ شما کمک می کنند. اما بیشتر از عناصر مرتبط با ترافیک، می توانید ویژگی های دیگری را به پارکینگ خود اضافه کنید تا از استفاده ایمن آن اطمینان حاصل کنید.

4. طراحی برای ایمنی: مقررات ایمنی طراحی پارکینگ

برای قابل اطمینان ترین پارکینگ، جریان ترافیک مهم ترین جنبه ای است که می خواهید کنترل کنید، اما این تنها مورد نیست. به نحوه طراحی پارکینگ خود به موارد زیر توجه کنید:

مقررات زهکشی

برای جلوگیری از آسیب به خاک زیرین، روسازی خود از نشت رطوبت جلوگیری می کند. بخشی از آنچه آسفالت را بسیار مؤثر می کند، اقدامات احتیاطی برای زهکشی مناسب آب است.

از ایستادن آب روی آسفالت خود از طریق ورودی ها و حوضچه های آبگیر – همراه با سایر روش های زهکشی – به عنوان بخشی از طراحی روسازی پارکینگ خودداری کنید. ساخت این تجهیزات زهکشی باید در اسرع وقت انجام شود.

سطوح پارکینگ معمولاً برای جلوگیری از تجمع آب در لبه های روسازی با حداقل شیب دو درصد طراحی می شوند.

رمپ های دسترسی

تغییرات در ارتفاع باید در مشخصات پارکینگ آسفالت شما در نظر گرفته شود، و اقدامات ایمنی مناسب باید انجام شود تا اطمینان حاصل شود که همه کسانی که نیاز به دسترسی به زمین دارند می توانند بدون خطر آسیب این کار را انجام دهند.

به عنوان مثال، رمپ هایی که از دسترسی عابر پیاده به زمین به راهروهای مشترک دسترسی معلولان منتهی می شوند، بسیار مهم هستند. به طور مشابه، رمپ هایی که امکان دسترسی از پیاده رو به پیاده روهای مرتفع را فراهم می کنند، باید در طراحی حاشیه محیطی تعبیه شوند.

طراحی روشنایی

برای یک پارکینگ تجاری کاملاً ایمن و عملیاتی، وسایل روشنایی با پوشش عالی ضروری است. در بیشتر شرایط، نورپردازی شما باید دید کافی را برای سفر راحت از طریق پارکینگ، بدون ایجاد تابش خیره کننده یا تداخل بصری در مناطق و ساختمان های مجاور ملک، فراهم کند.

در بخش‌ های پر ترافیک پارکینگ، مانند ورودی‌ ها، خروجی‌ ها و مناطق بارگیری، نور سنگین‌ تری ارائه دهید. برای ایجاد کمترین تابش خیره کننده و آلودگی نوری، از وسایل نوری استفاده کنید که زاویه جریان نور را تا حد امکان نزدیک به صفر درجه یا رو به پایین باشد.

روشنایی در طراحی پارکینگ

این اقدامات احتیاطی ایمنی را نمی توان به اندازه کافی مورد تاکید قرار داد. بدون زهکشی، دسترسی و روشنایی مناسب، امنیت پارکینگ شما همیشه در خطر خواهد بود. خوشبختانه، شما می توانید این اضافات را به طور یکپارچه در طراحی پارکینگ خود بگنجانید.

5. سایر عناصر طراحی که باید در نظر گرفته شوند

علاوه بر اقدامات ایمنی مرتبط با ساخت و ساز ذکر شده در بالا، پارکینگ شما می تواند ویژگی های متنوع دیگری نیز داشته باشد. آنها می توانند پارکینگ شما را زیبا کنند یا به آن فضایی حرفه ای ببخشند و در عین حال عملکردی کاربردی نیز داشته باشند.

طراحی محوطه سازی

قرار دادن درختان و سایر انواع محوطه سازی در داخل یا اطراف پارکینگ شما می تواند برای جلوه بصری آن شگفت انگیز باشد، اما می تواند عملکردهای مختلفی را نیز انجام دهد.

به عنوان مثال، شاخه های درخت می توانند ساختمان های مجاور را در برابر تابش نور پارکینگ در شب محافظت کنند. تمام محوطه سازی ها باید به گونه ای باشد که مانع از عبور و مرور نشود و به طور منظم مراقبت و اصلاح شود تا دید به خطر نیفتد.

دروازه‌های مانع

در میان برخی از ویژگی ‌های با امنیت بالاتر برای طراحی روسازی پارکینگ، یک دروازه مانع ممکن است چیزی باشد که زمین شما را قادر می‌ سازد تا در تحقق هدف خاص خود مؤثرتر باشد. این گیت ‌ها فقط به افراد مجاز اجازه می ‌دهند در یک زمین خاص پارک کنند.

این گیت ها می توانند دو طرفه باشند یا اگر وسیله ای جداگانه برای خروج دارید می توانند در ورودی پارکینگ قرار بگیرند.

ایستگاه های تماس اضطراری

برای مثال در محوطه های دانشگاهی، نیاز به نظارت امنیتی و دسترسی سریع به مقامات استانداردتر است. هنگام طراحی پارکینگ برای چنین مؤسسه ‌ای، جعبه‌ های تماس اضطراری را در طراحی خود بگنجانید، ترجیحاً در بخش ‌های دارای نور کافی پارکینگ.

البته، سه ویژگی ذکر شده در اینجا تنها عناصر طراحی موجود برای بهبود پارکینگ تجاری شما نیستند. بسته به هدف تاسیسات پارکینگ و استانداردهای صنعت خود، تا جایی که می توانید گزینه های زیادی را در نظر بگیرید.

به این ترتیب، می توانید بهترین طرح ممکن را برای قسمت خود ایجاد کنید – و آن را در طولانی مدت به خوبی حفظ کنید.

ضوابط طراحی پارکینگ

6. طراحی پارکینگ برای درازمدت: راه حل های نگهداری آسفالت

یکی از مهمترین جنبه های طراحی شما ارائه مراقبت و نگهداری طولانی مدت است. پارکینگ ها به دلیل اثرات مداوم طبیعت مادر، اگر به درستی و به طور منظم محافظت نشوند، می توانند در طول زمان مقداری سایش را نشان دهند.

با این حال، با بهترین مراقبت، چیزی وجود ندارد که یک پارکینگ آسفالتی با روکش خوب نتواند تحمل کند.

برای محافظت بهتر از پارکینگ تازه طراحی شده خود در برابر اثرات باد، آب، اشعه ماوراء بنفش و چکه روغن، آسفالت شما به طور منظم نیاز به پوشش آب بندی کارآمد و بادوام دارد. علاوه بر این، اگر متوجه مناطق مشکل‌ساز شدید، رسیدگی سریع به آن‌ها مؤثرترین راه برای جلوگیری از آسیب‌های بیشتر در آینده است.

علائم سایش زیر و نحوه درمان موثر آنها را در نظر بگیرید:

ترک خوردن

حتی کوچکترین ترک می تواند هشداری برای آسیب های بزرگتر پیش رو باشد. رطوبت و سایر مواد مضر می تواند از طریق این ترک ها وارد لایه های پایه آسفالت شما شده و منجر به آسیب های شدیدتر شود.

تغییر رنگ

اگرچه سنگفرش پس از ساخت به رنگ سیاه پررنگی در می‌آید، اما می‌تواند به رنگ خاکستری یا قهوه‌ای محو شود که هر دو نشانه ‌ای از اثرات فرسایشی خورشید هستند. تغییر رنگ نیز می تواند به دلیل ریختن روغن باشد.

چاله ها

هنگامی که ترک در زیر سطح روسازی بسیار عمیق می شود، با گذشت زمان، چاله ها می توانند ایجاد شوند.

هنگامی که آسفالت خود را بررسی می کنید و با این نگرانی ها مواجه می شوید، راه حل های زیر را برای تازه سازی و حفظ روسازی خود در نظر بگیرید:

پرکردن ترک

برای یکی از مقرون ‌به‌ صرفه ‌ترین راه‌ ها برای حفظ و افزایش طول عمر روسازی، در نظر داشته باشید که ترک‌ های قابل مشاهده در آسفالت خود را به صورت حرفه‌ ای پر کنید.

شما می توانید مقاله طراحی پارکینگ کلاسیک را برای اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید.